Návštěvnost

Šachoví mistři světa řekli

Alexandr Alexandrovič Aljechin:"

Pomocí šachů jsem si vypěstoval charakter, učí objektivitě, velikým mistrem se může člověk stát jedině tehdy, pozná-li své omyly, chyby a vady. Stejně tak je tomu i v životě.“

Play chess online
Počasí Vyškov - Slunečno.cz

Hledat

MČR juniorů a juniorek v rapid šachu 2019 (21. - 22. září)

Ve dnech 21. - 22. září se ve Vyškově konalo Mistrovství České republiky juniorů a juniorek v rapid šachu pro rok 2019. Pořádáním mistrovství byl Šachovým svazem České republiky pověřen Sportovní klub Vyškov. SK Vyškov pořádal toto mistrovství ve spolupráci s Městským kulturním střediskem Vyškov za finanční podpory města Vyškov. Sponzory MČR byly firmy Ecofleet a Elsyst Engineering.

V letošním roce se mistrovství hrálo ve Společenském klubu, v areálu kasáren Dědice. Zde jsme nalezli důstojné prostory jak pro samotný turnaj, tak i pro doprovod hráčů. Do turnaje se prezentovalo celkem 62 mladých vyznavačů královské hry, z toho bylo 10 dívek. Sportovní klub Vyškov reprezentovali 4 junioři Marek Hruška, Robert Kudlička, Martin Kužílek a Andreas Chelík.

Po slavnostním zahájení začal samotný turnaj s malým zpožděním, které bylo způsobeno technickými problémy s výpočetní technikou. Toto zpoždění se podařilo dohnat a od třetího kola už vše běželo dle časového plánu. Celkově byl turnaj hodně vyrovnaný a po prvních šesti kolech byl mezi prvním a sedmnáctým hráčem v průběžném pořadí rozdíl jednoho bodu. Průběžné pořadí po prvním dnu bylo následující. Na prvním místě byl první nasazený hráč Vojtěch Říha z Polabin s pěti body, následován oddílovým kolegou Martinem Buločkinem (4,5 bodů). Třetí místo držel Martin Simet ze ŠK Sokol Klatovy. Z dívek na tom byla nejlépe Blanka Brunová ze ŠK Karlovy Vary se ziskem 4,5 bodů. Domácím borcům se moc nevedlo, nejlepší byl Robert Kudlička na 44. místě se ziskem 2,5 bodu.

V druhém hracím dnu se nedařilo prvnímu nasazenému Vojtěchu Říhovi, který získal pouze jeden bod ze tří a to ho odsunulo až na šestou příčku. Celkové první místo v turnaji získal Jonáš Eret z ŠK Sokol Klatovy před Martinem Simetem ze stejného oddílu. Oba získali 7 bodů a o jejich pořadí rozhodlo druhé pomocné hodnocení. První pomocné hodnocení rozhodlo o třetí příčce, po té když 6,5 bodu uhráli hned tři hráči. Nevyšší počet bodů ze vzájemných partií měl David Barák ze ŠK Duras BVK Královo Pole. Nejlepší dívkou byla na 13. místě Blanka Brunová ze ŠK Karlovy Vary, která uhrála 5,5 bodů. Hodnocení jednotlivých kategorií naleznete níže.

V pořadí družstev, které tvořili hráči registrovaní v jednom oddíle a jejich složení bylo nahlášeno při prezenci, skončilo s náskokem na prvním místě družstvo ŠK Sokol Klatovy (26 bodů). Druhé místo obsadilo družstvo 2222 Š Polabiny (23 bodů) a na třetím místě se umístilo družstvo Lokomotivy Brno (21 bodů). Družstvo Sportovního klubu Vyškov získalo 15 bodů a skončilo šesté.

Hodnocení vyškovských hráčů:

Marek Hruška hrál v prvním dnu hůře a ztrácel body po chybách. Do pátého kola získal pouze jeden bod za dvě remízy. Od šestého kola začal hrát přesněji a za poslední čtyři kola získal 3,5 bodů. Což mu stačilo na 39. místo se ziskem 4,5 bodů. Další tři naši mladí šachisté se seřadili na 49. až 51. místě. Všichni tři uhráli 3,5 bodů. Nejlépe na tom byl Andy Chelík, který dva body získal, když porazil Marka a Martina. Robert Kudlička měl asi nejsilnější soupeře ze všech našich kluků a odehrál pěkné vyrovnané partie. Mnohdy chybělo málo a jeho bodový zisk by mohl být vyšší. Martinovi Kužílkovi se moc nedařilo a body získával jen na papírově slabších soupeřích s výjimkou druhého kola, kdy si připsal pěknou půlku s Jakubem Molíkem ze Znojma.

Celkově lze kluky pochválit za snahu, ale do budoucna si musí uvědomit, že bez pravidelného tréninku a domácí přípravy není možné pomýšlet na nějaké zlepšení.

Celkové hodnocení skončeného Mistrovství ČR juniorů a juniorek vyzní kladně. Vše probíhalo hladce bez větších problémů. Ocenil bych přístup hráčů ke hře, což se ukazovalo i před začátky jednotlivých kol. Většinou byli všichni usazeni ke svým šachovnicím i o pět minut dříve, než byl stanovený začátek jednotlivých kol. Celý turnaj s přehledem řídil FIDE rozhodčí Miroslav Hurta, kterému pomáhali sáloví rozhodčí z vyškovských klubů.

Závěrem bych tímto rád poděkoval celému týmu pořadatelů za skvěle odvedenou práci při přípravě a organizace tohoto mistrovství. Poděkování patří společnosti VLRZ VK Vyškov a Vojenské akademii za poskytnutí prostor pro pořádání tohoto mistrovství. Poděkování patří i městu Vyškov a firmám Ecofleet a Elsyst Engineering za finanční podporu MČR.