Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Návštěvnost

 

 Šachoví mistři světa řekli

  Alexandr Alexandrovič Aljechin:"

Pomocí šachů jsem si vypěstoval charakter, učí objektivitě, velikým mistrem se může člověk stát jedině tehdy, pozná-li své omyly, chyby a vady. Stejně tak je tomu i v životě.“
 

 

Play chess online
Počasí Vyškov - Slunečno.cz

Hledat

 

Pindy Starého zbrojnoše 4.

 

 

Poslední pindy jsem zakončil domácím úkolem. Už to dělat nebudu. Mám to pak složitější při dalším článku. Musím napsat odpověď…. Tak rychle na to, ať je to za mnou. Jak může černý postavit figury, aby to dávalo smysl?
 

V pozici je pochopitelně plánů víc. Ale není nad to trochu podnítit tvořivost.  Pojďme na to!

Nejprve něco obecného. V této variantě dává bílý dvojici střelců a jako náhradu za ni získává lepší strukturu. Jeho klasickým plánem je hra po černých polích. Bílý zahraje v nějakém pořadí Dd2, Se3-h6xg7 a pokusí se o útok na královském křídle přes oslabené černé pole h6. Lépe to pochopitelně může fungovat ve spojení s dlouhou rošádou, ale to není teď důležité. Jiným plánem hry po černých polích je průlom a3 a b2-b4. Ok a co tedy má dělat černý. Bílý mu se svým bělopolným střelce daroval převahu na bílých polích a právě tam bude směřovat odpověď. Prozatím jsou bílé pole solidně ucpána bílými pěšci a to se musí změnit! Jaké má černý na bílých polích možnosti? Jeden průlom na bílých může být f7-f5 a druhý směřuje proti bílému pěšci na d4 tahem c5-c4.

Co na to naše figurky? Černý jezdec se touží usadit na poli d4. O forpostu v centru šachovnice sní všichni jezdci už od malička. Jak mu to umožnit? Jedna cesta by tu byla: Jf6-d7-f8-e6-d4. K tomu potřebuji nějak uvolnit cestu. Zeptám se královské věže, jestli něco namítá proti centrálnímu poli e8. Nenamítá. Super, to bychom měli.

Chceme hrát na průlom c5-c4, postavit jezdce f6 do centra a k tomu musíme uhnout věží na e8. Co dámská věž? Ta by se mohla cítit dobře na d“ sloupci, odkud by podpořila tlak na pěšce d3 a zvýšila efekt průlomu na bílých polích „c5-c4“. Jak ji tam nejrychleji dostanu? Co třeba zahrát a7-a5 a pak Va8-a7-d7!? Dáma mi přitom zůstane na d8 a zvýší můj tlak na pěšce d3. Zbývá mně vyřešit bělopolný střelec. Chtělo by se na g4, ale po h2-h3 asi budu muset vzít na f3 a zůstane mně horší struktura, jenom za ni nebudu mít dvojici. To nejspíš nechci. Možná bych mohl zahrát h7-h6 a e7-e5 a postavit střelce na e6 a nebo po a7-a5 jít střelcem na a6 a odtamtud tlačit na bělopolný průlom „c5-c4“. 
Ještě nevím. Ptám se střelce, jestli by chvilku nepočkal, jak se situace vyvine. Nejspíš mu to prý nevadí. Tak asi hotovo.

Máme plán. Chceme hrát na postup c5-c4, který nám soupeř ulehčil tím, že nám dal bělopolného střelce za jezdce. Aby na c5-c4 nemohl bílý přetáhnout d3-d4 zahrajeme někdy e7-e5. Jezdce převedeme na d4 nebo možná zatím jenom na e6, jednu věž postavíme na e8 a druhou převedeme přes a7 na d7. Pak se rozhodneme co se střelcem. Odkud bude podporovat tah c5-c4.

A to je vše. Jeden klasický plán je na světě. Ufff…

Pojďme k dalším zápasům. Spojím tentokrát dva zápasy. Remízový duel v Kuřimi a výhru s Lokomotivou a pokusím se zase najít nějaké společné téma. Možná se to protáhne do dalšího článku. Příkladů je hodně a ten domácí úkol sebral hodně místa.

Trochu navážu na první článek, kde jsem se zabýval otázkami, které bychom si, v závislosti na pozici, měli klást. Hrál jsem si s pojmy jako statická, nebo strategická převaha. Co mám dělat, když jí mám na své straně a co mám dělat, když jí má soupeř. Více o tom tady.
 

Jak zjistím, jestli mám statickou (strategickou) převahu? Zaměřme se na čtyři kritéria:

1) pozice králů

2) materiál (tady nejde pouze o přepočítání figur a pěšců, ale také o různé materiální poměry jako je dvojice střelců, nebo lepší páry věž a střelec proti věži a jezdci, nebo dáma a jezdec  proti dámě a jezdci atd…

3) jaká bude pozice bez dam, aneb komu prospěje vyměnit dámy?

4) pěšcová struktura a to jak různé ostrůvky, tak také třeba prostorová převaha atd.

Ten kdo má převahu, by se měl nejprve zeptat, jestli je jeho převaha už rozhodující a může přikročit ke konkrétním činům. Pokud nemá, pak je nejčastěji na místě vylepšování figur a předcházení úmyslům soupeře. Ten, kdo je z tohoto pohledu v nevýhodě, měl by přemýšlet konkrétně a hledat dynamické možnosti, kterými by situaci zvrátil a získal dostatečnou protihru. 


Tak a dost teorie, pojďme na praxi.
 

Před sebou máme pozici ze zápasu v Kuřimi. Na tahu je bílý a zkusme odhadnout, jak by měl nejspíš přemýšlet.

Pozice králů je nejspíš vyrovnaná. Žádný z nich není výrazně oslaben. Materiál je také vyrovnaný. Na šachovnici jsou různobarevní střelci, kteří mohou ve střední hře výrazně pomoci tomu, kdo získá iniciativu. V tuto chvíli, ale nic takového v nejbližších tazích nejspíš nehrozí. Tedy i tady rovina. Pozice bez dam… Ani tady nevidím žádné velké plus ani na jedné straně.
A co poslední věc, tedy pěšcová struktura? Bílý tady má výraznou prostorovou převahu. Ten to bod říká, že je to nejspíš bílý, kdo má statickou výhodu. Znamená to, že stojí lépe? Ne, určitě ne. S hodnocením pozice to nemá nic společného. Černý může mít k dispozici tak silnou protihru, že statická převaha nemusí nic znamenat! Jak má tedy bílý uvažovat? Předně si nejspíš uvědomí, že do rozhodující převahy je tu daleko a tak nic moc konkrétního hledat nemá. Zatáhnout do pozice dynamiku je úkol pro černého.

Otázky bílého jsou: Co chce černý? Nemohu nějakou figuru vylepšit? Kde má černý slabinu? Černý má prostorovou nevýhodu a tak by nejspíš chtěl vyměnit nějaké figury. Tady se nabízí Jf6xe4. To nechci dopustit a tak se zeptám svého koně, kam se chtěl přesunout.
No jasně, že na e5! Takový forpost na otevřeném sloupci se hned tak nevidí! Tam se mu bude líbit. Bude tam odtud prudit jak černou věž na d7, tak také dráždit pěšce f7. A v rámci toho najdu nejspíš v rámci rozhovoru s figurami tah 18.Jd2! Jinou, rovnocennou možnosti je soustředit se na možné pěšcové průlomy černého c6-c5 nebo e6-e5 a zahrát 18.Jxf6 Sxf6 19.De3!, což bílému drží prostorovou převahu a také malou výhodu.

Bílý v partii ale přemýšlel úplně jinak a pokračoval 18.g4-g5? Zřejmě spoléhající na to, že při různobarevných střelcích je iniciativa často více, než materiál a pěšec mu tak nebude příliš chybět. V tom se ale spletl a černý získal rychle velikou výhodu.

Poučení? I kdyby tah 18.g4-g5 neztrácel pěšce, bude určitě špatný a to díky špatným otázkám a příliš konkrétní hře. Místo toho měl bílý hned dvě možnosti, jak udržet svůj tlak na černou pozici.
 

Další příklad je už ze zápasu s Lokomotivou a je hned ze zahájení jedné z partií.
 

Na tahu je bílý. Oba králové jsou v bezpečí. I materiál je tu vyrovnaný. Nemá žádnou asymetrii. Pozice bez dam by měla být mírně výhodnější černému. Koncovky s izolovaným pěšcem jsou sice spíše remíza, ale strana s izolákem je na výhru nehraje. Struktura je také výhodnější černému a to právě díky bílému izolovanému pěšci.

Tedy závěr: černý má strategickou převahu. Jaké otázky by si měl bílý klást?
Tak třeba: Mojí jedinou šancí je dynamika. Nemám čas na nějaké poklidné tahy. Potřebuji se rychle vyvinout!
Kam zaměřím svoji protihru a jak v závislosti na tom postavím svoje figury? Tohle je vždycky složitější rozhodování. Ve statické nevýhodě nemůžete ztrácet čas, protože pak byste se už k té protihře nemuseli dostat! Nabíledni je tady dokončení vývinu rošádou.

Bílý si ale nejspíš položil špatnou otázku! Když zahrál 9.h3 chtěl zabránit vývinu černého střelce na g4. To ale není jeho úkol! Tím je co nejrychlejší mobilizace figur! Navíc po 9.0-0 tah Sg4 nejspíš stejně nehrozí. Teprve potom zahraji 10. h2-h3 a nejlepší reakcí černého bude ústup zpět na e6. tedy tam, kam mohl jít černý střelec hned. A proč by jako musel na e6? Nemá jiné možnosti?
 

Podle pravidel pochopitelně má, ale nic mu nedávají. Spíše naopak. Ústup 10… Sh5 naráží na konkrétní variantu 11.Jxd5 Dxd5 12.Jf4 kde nemá bílý nejmenší problém a stroj dokonce uvažuje o malé výhodě bílého. A braní 10…Sxe2 bílému zase po 11.Sxe2 silně uleví. Proč? Co se změnilo? Projdeme-li si čtyři výše zmíněné body zjistíme, že se situace změnila. Při horší struktuře již má bílý protiváhu k horší struktuře ve dvojici střelců! To je určitě pro bílého pozitivní změna a nemusím na tom nic počítat.

Posunu se v této partii ještě o kousek dál, konkrétně do čtrnáctého tahu.

Opět je tu na tahu bílý a zvolil tah 14. Jc5?!, který se mi od pohledu nelíbí. Proč? Jak jsme na to teď? Králové stojí zcela rovnocenně. I materiál je stejný. Bílý by měl pravděpodobně horší koncovku a má také horší strukturu. Černý má tedy strategickou převahu a po tahu Jc5 se na tom nic nemění. Bílý bude muset vymýšlet dynamická kouzla a to bere často energii a také čas. Zcela jednoduchý a logický tah tu podle mě je 14. Jxf6 a po 14…Jxf6 třeba 15.Sa4.
Proč si to myslím? I tady je pozice králů nejspíš vyrovnaná. Materiál je už ale mírně příznivější pro bílého díky dvojici střelců v otevřené pozici. Ani koncovka už v takovém případě není nijak jasná a jen struktura pěšců hovoří pro černého.

Pozice bílého by se tedy oproti partii z tohoto pohledu, bez počítání jakýchkoli složitých variant, zlepšila.
 

Tento druh abstraktního myšlení mně podstatnou část kariéry úplně chyběl a to byla škoda.
Utápěl jsem se v propočtech a často vybral po půlhodině propočtu špatné řešení.
A přitom byl po ruce jednoduchý způsob, jak pozici zahrát a neztratit přitom mnoho času.

 


Příště přinesu ještě další příklady z našich zápasů a možná také ze svých partií.

 

 
© sachyvyskov.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky