Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Návštěvnost

 

 Šachoví mistři světa řekli

  Alexandr Alexandrovič Aljechin:"

Pomocí šachů jsem si vypěstoval charakter, učí objektivitě, velikým mistrem se může člověk stát jedině tehdy, pozná-li své omyly, chyby a vady. Stejně tak je tomu i v životě.“
 

 

Play chess online
Počasí Vyškov - Slunečno.cz

Hledat

 

Trénujte Vyškováci aneb něco od Vaška...

 Jsou věci, které se člověku nestávají tak často. Zvlášť pak ne provinčnímu šachistovi, jako jsem já. Před nějakým časem mě oslovil plzeňský šachový trenér a teoretik Honza Bílek (pamětníci mají stále na zřeteli jeho dvě vyškovské sezóny, pravda v minulém století…) jestli bych s ním nešel živě pro diváky komentovat šachový turnaj. Zkusit se má všechno a tak jsem souhlasil.

Nějakou dobu jsme s Honzou bádali o tom, jak vlastně komentovat partie v rapidu. Zpočátku není moc problém. Něco se řekne o zahájení, člověk se přidrží základů a místo košaté teorie si vystačí se základy v podobě pojmů: prostor, centrum, čas a materiál. Jak ale komentovat závěrečné zoufalé blicky? Tady jsme cítili záludnost. Hra na praporku často pozbývá logiku. Někdy prostě člověk musí hrát krátké tahu u hodin, někdy pro jistotu jenom šachovat podle pravidla „Dej si šach, třeba to bude mat!“ a někdy se zase zoufale potí a jeho cílem je sprovodit ze šachovnice toho posledního soupeřova pěšáčka tak, aby v mu případě pádu praporku nezbyla z vyhrané partie v tabulce odporně kulatá obézní nula.

Hra jakýmkoli zrychleným tempem ve své závěrečné časové agónii často maže ratingy a tituly a tak v partii slabším dává šanci přežít dlouhé chvíle beznaděje a třeba se nakonec i radovat z možná mírně nezaslouženého bodového zisku. Jenže zasloužený nebo nezasloužený… Je to prostě bod a v tabulce se počítá úplně stejně.
I v Praze jsme byli svědky podobných zvratů a nevyužitých šancí, jejichž hlavními aktéry byli titulovaní hráči. Následující ukázky berte jako důkaz, že i mistři jsou jenom lidé a to hlavně pokud mají na zbytek partie minimum času.
 
Postupa, Pavel – IM Černoušek,Lukáš
Kbelský pohár, 2012
 
 
Pozice diagramu je hladce vyhraná. Jen tedy musí mít člověk dostatek času. V klidu u svého monitoru najde obrat bílého skoro každý. Pokud se jedná o bleskovou partii, pak zřejmě také nebude problém. Člověk je naprogramovaný jinak a když mu zbývá minuta, tak má ještě dvacet procent času před sebou. Ale při rapidu je to něco jiného! Jednoduché 27. Vf8+ s ideou zisku černé dámy přehlédl i hráč s ratingem těsně pod 2200 bodů. Partie pokračovala
27.De2?? Vf4 28.V1d7 Dxa2?? A opět hrubka pod tíhou časového břemene. 29.Jg5+ Kf6 30.Jxh7+ Ke6 Najdete nyní výhru bílého? Opět je vcelku jednoduchá, ale je-li člověk nějak naprogramovaný slepota se určitě dostaví.
 
 
31.Vxe7+?? Braní vede vynuceně k výhře černého. Bílý se mohl naopak radovat po „tichém“ tahu 31.Dg2!! +- když proti hrozbám Dg6, Dc6 a Jf8 černý nemá obranu. Zbytek partie byl bohužel pro bílého již jenom ne příliš složitou ruční prací. Lukáš v dalším kole své „štěstí“ vrátil, když prohrál zcela vyhranou pozici s Vojtou Plátem a závěrečný, na první pohled jednoduchý smeč se nepovedl ani v závěrečném kole.
 
Prakticky stejný obrázek zcela vyhrané partie a následného kiksu turnaj nakonec rozhodnul. V posledním kole se na první šachovnici utkali mezinárodní mistři Plát a Neuman. Naše sympatie byly v tu chvíli na straně bývalého oddílového kolegy Petra. Ten mě bílé a musel v partii vyhrát. V zahájení obědoval dvě kvality a partie po několika nepřesnostech dospěla do této pozice.
 
 
 Bílý je na tahu a má výhru na dosah ruky. Zpočátku se zdálo, že budeme slavit a „náš člověk“ si odveze vítězství navíc v hezké partii. Po 22.Dc7+ Ke6 23.Dxe7+ Kd5 ale znova zapracoval čas bílý místo vynuceného matu zahrál 24.Dxb7+?? Výhru opět zachraňoval tichý tah. S nedostatkem času jednoduše hledáme jednoduché tahy. Když je to šach dobře, a když je to navíc braní, pak to bude určitě nejlepší tah! Bílý ovšem matil po 24.e4+ Kc4 25.Df7+ Kb5 26.Dd5+ Kb6 27.Se3+ Ka6 28.b4 atd. Černý král se nakonec ukryl kdesi na b1, partie skončila věčným šachem a z vítězství v turnaji se radoval černý.

Cestou do Plzně jsme s Honzou přemítali, jak podobné tiché tahy, jakými bylo v první partii Dg2 + a ve druhé postup centrálního pěšce na e4, nacházet. Klíčem je zřejmě znalost matových schémat. Typová schémata jako je dušený mat, nebo mat na osmé řadě zná každý trochu pokročilý šachista. S matící pozicí s černým králem na a6, pěšci na a7 a b7 a bílým pěšcem b4 a dámou a5 již každý seznámen není. Navíc, jak říkal nedávno zemřelý IM Štefan Gross: „Jedna věc je se s něčím seznámit, druhá věc je to pochopit a až ta poslední je si to zažít a zautomatizovat.“ Jsem přesvědčený, že by Štefan oba tiché tahy se svým talentem a ohromnou blicařskou praxí našel ve svých šachově produktivních letech i s pěti vteřinami.

Takže vyškováci… TRÉNUJTE, TRÉNUJTE!  smajlíci na facebook smajlíci na facebook 

 

Komentáře

[1]VašekVloženo 27.10.2012 17:32
No, já to ani jako nějaký trénink nemyslel. Spíš něco na styl, někde jsem byl, cosi jsem tam dělal a tohle jsem viděl :) :)
[2]VlastikVloženo 29.10.2012 07:46
Jo, chápu, ostatní potom nikde nebyli, nic neviděli... :) Škoda, mohlo tu být více zajímavých věcí, a že by se jich našlo!

Přidat komentář

* Jméno:Email:
Text komentáře:
Ochrana proti SPAMu:Napište do políčka výsledek:
 
 Emailová adresa nebude zveřejněna. HTML kód není akceptován, odkazy nejsou aktivní!
 TIP: Reagujte na komentáře kliknutím na jejích pořadové číslo "př.[41]"
 
© sachyvyskov.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky