Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Návštěvnost

 

 Šachoví mistři světa řekli

  Alexandr Alexandrovič Aljechin:"

Pomocí šachů jsem si vypěstoval charakter, učí objektivitě, velikým mistrem se může člověk stát jedině tehdy, pozná-li své omyly, chyby a vady. Stejně tak je tomu i v životě.“
 

 

Play chess online
Počasí Vyškov - Slunečno.cz

Hledat

 

Šachový festival Bezměrov FIDE turnaj B + článek!

Ve středu 19.7.2017 ostartovaly zbylé 2 turnaje, ve Fide turnaji A do 13 let nemáme zastoupení, ale ve Fide turnaji B hrají naši 2  hráči. Jirka Jireš je z 55 účastníků  nasazený jako  12. v pořadí  a Radek Zabloudil je 27. Hraje se již 3. kolo a Radek má  2b./3, kdežto zatím 100% Jirka má ve 3. kole nasazenou 5- Vaněk Ladislav s elem 2209. Tak se podívejte na on-line, jak se klukům v Bezměově daří!.

(SV)

Na poslední chvíli jsme se společně s Radkem Zabloudilem domluvili a příhlasili se na FIDE open B v Bezměrově. Lákadlem pro nás byla hlavně účast silných hráčů a možnost si s nimi zahrát, ale také fakt, že Bezměrov je blízko Vyškovu. Navíc jsme již potřebovali oprášit své šachové schopnosti, které od posledních zápasů sezony ležely ladem. 7 kol za 5 dní v době letních veder bylo poměrně náročných, zvláště dvě dvoukola ve čtvrtek a sobotu.

V prvním kole jsme oba dva dostali na rozehrátí příjemné soupeře, Radka jen těsně minula první deska, protože byl posledním z nasazených hráčů. Hrál tedy s papírově nejslabším hráčem, Jiřím Kubínem (1000). Povedlo se mu již v pátém tahu získat dámu a když jsem se poprvé šel podívat k jeho stolu, zrovna dával soupeři mat. I můj soupeř, Miroslav Kunc (1561), byl velice štědrý a dámu mi odevzdal v desátém tahu.

V druhém kole Radek narazil na mladého talenta, Alexandra Skalského (2071), který sice ještě nemá 15 let, ale jeho elo se již blíží 2100. V souboji dvou zrzků byl Alexandr aktivnější a i přes Radkovu úpornou obranu se mu povedlo získat bod. Já jsem dostal staršího pána, Otakara Svobodu (1716), který měl v prvním kole kontumáka. Měl jsem bílé a soupeř zvolil velmi zajímavé zahájení: 1.e4 e6 2.d3 e5 3.f4... Vznikla pozice, ve které to vypadalo, že jsem udělal 3 tahy a soupeř jeden. V partii se mi povedlo získat pěšce a soupeř mi navíc pomohl převodem do špatné koncovky, kde jsem měl silného střelce a soupeř slabého jezdce. Partie byla věcí techniky a celkem bez problému jsem ji vyhrál.

Ve třetím kole Radek získal kvalitu a později ještě pěšce a jeho soupeř, Patrik Rychvalský (1510), se vzdal. Já jsem se vyhoupl na online přenos a zahrál si s Ladislavem Vaňkem (2209), pátým nasazeným a nakonec celkově druhým v pořadí. Partie byla zavřená a symetrická. V jednu chvíli jsem sice získal tlak, ale veškeré lákavé oběti nevycházely a musel jsem tak hrát klidně a opatrně. Partie skončila remízou ve vyrovnané koncovce s velkým počtem pěšců, s minimem času na obou hodinách.

Ve čtvrtém kole Radek narazil na silného Alexandra Koroleva (2085), který na turnaj přijel až z běloruského Minsku. Přestože Radek udělal v zahájení chybu, dokázal dlouho odolávat. Nakonec však v koncovce s pěšcem méně podlehl a prohrál. Mě čekal IM Jan Sosna (2341), první mezinárodní mistr, se kterým jsem se mohl střetnout. Zkusil jsem zahrát Evansův gambit, ale obrana soupeře byla velice precizní a já jsem nestihl ve vhodný moment vyvinout svého jezdce. Ztratil jsem iniciativu a tedy i celou partii.

V pátém kole Radka čekal Michael Věžník (1822). Radek hrál celou partii dobře a jeho soupeř udělal několik chyb, které byly přísně potrestány a Radek si tak připsal cenný skalp. Já jsem hrál s mladým talentem, Matějem Marešem (1521), který hrál Birdovo zahájení 1.f4. Nechtělo se mi jít do ostrého 1...e5 a proto jsem radši zvolil více zavřené 1...d5. Soupeř nehrál špatně, ale spotřeboval mnoho času u jednoduchých tahů. V rozhodujícím momentě se mi povedlo vytvořit neškodnou, ale komplikovanou taktickou zápletku, kterou soupeř špatně spočítal a přišel o kvalitu. Porazil se sám.

Poslední dvě partie probíhaly u Radka docela podobně: Velmi špatná pozice ze zahájení, potom těžká obrana. Nakonec však ubránil bílými pěšce míň v Panovovu útoku proti Petru Matonohovi (1924) a stejně tak černými špatnou pozici v Čigorinovi proti Jiřímu Závodskému (1822). V obou partiích tak remízoval.

I u mě byla poslední dvě kola podobná a velmi náročná. Nejprve jsem v šestém kole hrál černými s Petrem Kapustou (2175) Janischův gambit a po jeho odvážném otevření hry jsem musel přejít do pasivní obrany. Soupeř obětoval kvalitu se značnou kompenzací a tlak na moji pozici stagnoval. Naštěstí jsem našel protihru proti jeho slabému bodu g2 díky níž jsem se dostal do koncovky, kde jsem měl kvalitu za pěšce, ale také špatného a pasivního jezdce. Koncovka byla složitá a v postupující časovce plná přehmatů z obou stran a nakonec skončila po čtyřech hodinách hry remízou. V posledním kole jsem bílými čelil Zdeňku Holeksovi (2226). Soupeř hrál dračí variantu sicilky. Poměrně dobře jsem vyšel ze zahájení a při opačných rošádách jsem měl silný útok. Soupeř musel obětovat kvalitu, přesnou obranou jsem však jeho útok prakticky odrazil a měl čistou kvalitu víc. Bohužel v tom momentě jsem udělal hrubou chybu a partii nakonec dokonce prohrál.

 

Celkové 14. místo je pro mě mírným zklamáním, mým cílem bylo určitě skončit v desítce. Šachy jsem si však zahrál a nehrál jsem vůbec špatně, pouze mě mrzí prohra v posledním kole. Dokázal jsem si, že hrát s hráči kolem 2200 se dá a není to vůbec žádný problém. Radek může být se svým výsledkem velmi spokojen, za sedm kol připsal téměř padesát elo bodů! Byl to příjemný turnaj a rádi bychom se ho za rok opět zúčastnili a věřím, že se z Vyškova přidá více hráčů :)

Výsledky turnaje.

Přidávám jednu svoji a jednu Radkovu partii a jeden jednoduchý taktický diagram z partie Jireš-Svoboda.

(Jirka Jireš)

Soubory ke stažení

holeksa.pgn
jires-svoboda.jpg
jires-holeksa.jpg

Komentáře

[1]Staňa V.Vloženo 05.08.2017 11:30
Taktický obrat ...Jxg6+ jsme s Milánkem našli brzy, po výměnách věží a braní střelce na g5 zisk zdravého pěšce. Ale jako černý jsem po ....d5 3x vyhrál! Tak nám Jirko ukaž celou partii, jak jsi pokračoval dále až k výhře!
[2]Jirka JirešVloženo 07.08.2017 11:54
Nahrál jsem i partii s Otakarem Svobodou.. Taktický obrat 18.Jxg6+ není pro černého ještě zcela likvidační, trošku se vzchopí a získá nějakou aktivitu, pořád se dál hraje.. ale pěšec je pěšec a s dvojicí střelců navíc by bílý rozhodně prohrát neměl :) 20..d5 byla možná alternativa, ale není to nic, bílý může jednoduše dobrat nebo třeba zahrát c3. Černý by nakonec i v této variantě měl pěšce méně, navíc by mi zůstala dvojice střelců.

Přidat komentář

* Jméno:Email:
Text komentáře:
Ochrana proti SPAMu:Napište do políčka výsledek:
 
 Emailová adresa nebude zveřejněna. HTML kód není akceptován, odkazy nejsou aktivní!
 TIP: Reagujte na komentáře kliknutím na jejích pořadové číslo "př.[41]"
 
© sachyvyskov.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky