Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Návštěvnost
Vytvořte si webové stránky

 

 Šachoví mistři světa řekli

  Alexandr Alexandrovič Aljechin:"

Pomocí šachů jsem si vypěstoval charakter, učí objektivitě, velikým mistrem se může člověk stát jedině tehdy, pozná-li své omyly, chyby a vady. Stejně tak je tomu i v životě.“
 

 

Play chess online
Počasí Vyškov - Slunečno.cz

Projekt NetStranky.cz doporučuje

Hledat

 

Šachové Budějovice očima Jirky Jireše

Do Budějovic jsem se vydal s dalším hráčem MKS Vyškov Martinem Špilarem, který nakonec od úmyslu hrát turnaj upustil, ale i tak mi dělal společnost a řidiče. První den jsme přijeli poměrně brzo, cesta šla dobře a stihli jsme si před prvním kolem dát dobrý oběd a projít trošku místní parky. Začátek turnaje nabral zhruba hodinové zpoždění, jelikož s online přenosy byly nějaké trable. 

První kolo mi přineslo mladého soupeře Honzu Tomana (svěřence Honzy Mikeše), který tak trochu klamal svým elem (1717). Zvolil skotskou obranu, kde zahrál méně tradiční h4 s ostrou hrou složitou na propočet. I přes nějakou časovou ztrátu jsem se v zahájení dobře zorientoval a po soupeřově 14. b3 jsem větřil brzkou výhru. Jenže po zisku kvality se soupeř dobře zkonsolidoval a získal i dostatečnou protihru. Naštěstí mi pár přesných obranných tahů (jako např. 19... Vd8!) pomohlo se dostat do vyhrané pozice. V partii se soupeř po 27... Ve8 vzdal (zbytek partie na chess24 akorát sledoval jednu z našich analýz na šachovnici) a já tak mohl jít zhruba po třech hodinách spokojeně s Martinem na pivo prozkoumat místní pohostinnost.

Hned druhý den mě čekal mladý supertalent FM Vašík Finěk (2378). Prvotní fáze zahájení neproběhla úplně podle plánu - bohužel jsem čekal spíš 4...exd6 s přechodem do ruských pozic, které Vašík hraje pravidelně kromě Aljechinky. Po 4...exd6 5.Jc3 bych byl pak v přípravě na ruskou. Nicméně ani tak nebylo zahájení žádná tragédie, jak píše Robert Cvek. Spíš mi přijde, že jsem moc nevěděl co dál a ve střední hře se projevil výkonnostní rozdíl mezi námi. Vašík mě však nezvládl v časovce dorazit a pak mi ještě dal šanci hrát věžovku, která byla těžká, ale s šancemi na remízu, když nenašel silnější plán s přechodem krále k pěšci tahem 38...Kg7. Když jsem byl už krůček od remízy (na půl minutě po skoro 5ti a půl hodinách hry), odpálil jsem partii tahem 53.Vxe5 (stačilo tahat králem Kd2 Ke2 a věží sledovat pěšce). Po tomto tahu jsem navíc ještě nabídl remízu, protože jsem se přepočítal a přišlo mi, že takto remizuji snadněji. Že to remíza není ani náhodou jsem potom ihned viděl sám.

Třetí den jsem hrál s Vašíkovým oddílovým kolegou Matějem Hurtíkem (1932). Rozehráli jsme ostrou variantu hry dvou jezdců v obraně s 4.Jg5 d5 5.exd5 b5, kde se soupeř správně vrátil střelcem 6.Sf1. Přemýšlel jsem, jak moc si tuto pozici můžu dovolit, abych se nedostal do nějaké divoké přípravy. Věděl jsem, že jsem hrál úspěšně podobnou partii před dvěma lety s Michalem Šípkem na veletržáku, ale že ji soupeř rozhodně vidět nemohl. Cítil jsem se tak trochu ve výhodě, zvlášť po 11...exd4, které jsme s Michalem Šípkem označili jako nepřesnost. Můj soupeř pak hru oproti Michalovi vylepšil, když nechal stát jezdce na c3 a zarošoval. Než brát (nejspíš) přiotráveného
jezdce, po 12...Vb8 stojí černý dobře. Potom mi hodně dlouho trvalo najít vyhrávající kombinaci 17...Sxd4!, ale zbavovat se silného střelce a rušit vazbu mi přišlo dost neintuitivní a bral jsem to v úvahu až nakonec. Ve věžovce jsem trochu zazmatkoval, ale nakonec jsem si prokličkoval cestu k celému bodu. Partie pak skončila pěkným zugzwangem.

Ve čtvrtém kole jsem měl zajímavý los, když na mě vyšel papírově nejslabší hráč turnaje Jan Váňa (1370). Následkem dvou podivných tahů v zahájení (6...Sd4 a 8...Jg4) jsem nakonec získal pěšce a potom nezbývalo než trpělivě hrát několik hodin a uplatnit jej. Přesto, že partie trvala zhruba tři a půl hodiny, byla to výhra, na kterou jsem se moc nenadřel. 

Páté kolo mi už přineslo silnějšího (a prvního dospělého) soupeře z Rakouska FM Dietmara Hiermanna (2236). Zahájení mi velmi sedlo a po 15. Sd2 stačilo zahrát například prosté 15....d4 s pohlnou pozicí černého. V partii se vykytly komplikace, ale po 22...exd4 to vypadalo na rychlou remízu, protože skoro všechny koncovky jsou s takovýmito pěšci remiz. Možná až příliš jsem se zalekl potenciálního b4 a rozhodl se za cenu sloupce zablokovat dámské křídlo. To mohlo být rozhodující chybou, ale mé zahájení se soupeři v mé časovce potrestat nepodařilo. Po časovce jsem se šel projít, vrátil se ke stolu a zjistil, že na stole stojí tupá remíza - i přes soupeřovu aktivitu je na šachovnici pěkná pevnost (po 42...Ke8 stačí tahat střelcem Sc7-d6).

V šestém kole potěšila i nepříliš obtížná remíza se silnou soupeřkou WIM Fionou Sieber (2261). Partie po celou dobu nevybočila z rovnováhy a i přes malý tlak, který se mi po 26.Jc8+ podařilo vybudovat, jsem neměl v pozici více než opakování tahů.

V sedmém kole mi proti FM Kubovi Stinkovi (2237) totálně nevyšlo zahájení, jelikož jsem zapomněl ve správnou chvíli zahrát hlavní dynamický plán 10...a5 s dalším 11...b4 a místo toho se pustil do neznámých a nebezpečných vod. Po 13.Sd3 jsem měl na stole úplně prohranou pozici. Rozhodl jsem se ještě udělat pár tahů a soupeř nakonec v 26.tahu zahrál Sxe4 a partii zdramatizoval. Výsledná koncovka byla sice zajímavá, ale pořád prohraná. 

V osmém kole jsem čelil dalšímu rakouskému soupeři Christophu Zaunerovi (2007). V jeho předchozích partiích jsem si všiml, že soupeř hraje solidně, ale dělá hrubé chyby. Chtěl jsem proto partii vyostřit a na hrubku si počkat. Bohužel naše partie sklouzla spíš do strategické bitvy, kde jsem všelijak vymýšlel, jak aktivně hrát na výhru (nejprve neúspěšný pokus o b4, potom zřejmě nepříliš dobrý plán s  f4). Soupeř mezitím aktivně vyvinul figury a výsledkem byla prohraná pozice - soupeř však potřeboval někdy zahrát d5 a pozici otevřít - mé diskoordinpvané figury by pozici neustály. Místo toho se mi podařilo zkonsolidovat a navíc nastražit léčku - šťavnatého pěšce na h3. Ve 25... tahu soupeř ještě Sxh3 nezahrál (i když neviděl, že by to bylo po 26.Sxe5 Sxg2 27.Sxg7 Sxf1 28.Sf6! teda úplně prohrané). V 26... tahu už ano a tušil jsem, že sklapla past a jsem vyhraný, ale v časové tísni jsem zahrál 29.Jg4? a přehlédl jedinou možnou obranu v podobě 29...f5!. Místo toho bylo vyhrané opět 29.Sf6!!, kde bylo však tentokrát plánem Vh2 a odtah jezdce s prudkým útokem a výhrou. Výsledkem v partii však byla těžká koncovka, kde jsem čekal dlouhé bránění. Neustále jsem se snažil klást různé pasti a soupeři se mi povedlo tak zamotat hlavu, že mu přišlo, že slyší, jak mu nabízím remízu. Nezaváhal jsem tedy a remízu hned nabídl, přijal nebo co to bylo.

V posledním kole jsem si smlsl na Jiřím Grohovi (2006), který v prvním kole porazil GM Veličku. I přes omezený čas na přípravu (20 minut během čekání na odevzdání klíčů od ubytování) jsem našel slibnou pozici po 7...dxc4, kterou už soupeř prohrál v tomto turnaji a ještě jednou v minulosti. Podíval jsem se na plány černého po všech třech odpovědích (8.a4, 8.e4, 8.Je5) a ani s 8.e4  jsem tak neměl příliš problém. Zahrál jsem pozici jednoduše a usadil střelce na d5, čímž jsem měl vlastně pěšce víc. Po nepříliš dobrém 15.Va5?! jsem navíc našel nejsilnější pokračování - převod dámy na b7 + převod jezdce na c6 a měl jsem tak již velmi dobrou pozici. Soupeř mi však navíc daroval kvalitu a zbytek partie stačilo pouze tahat pěšci na dámském křídle. Spravil jsem si tak chuť po předchozích dvou nepříliš vydařených kolech. 

Celkových 5,5 bodu a 34. místo je důvodem k spokojenosti, byl to můj první turnaj od listopadu 2019 a celkově první šachy po dlouhé době. Přestože byla průměrná délka partie kolem 4 hodin, vcelku jsem zvládal hrát dobře na svůj standard. Pobyt v Budějovicích jsme si s Martinem užívali dovolenkovým způsobem a přestože Budějovice nejsou příliš velké, oblíbené podniky a parky jsme si tu našli.

V přiložené fotogalerii najdete pár fotek a zajímavých pozic. Řešení diagramů prozradí analýza v chess24.

Všechny partie jsou online na chess24.com:  https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/ceske-budejovice-open-2021-a/9/1/27

Celkové výsledky pak na chess-results:  https://chess-results.com/tnr558924.aspx?lan=5&art=1&flag=30

 

-Jirka Jireš-

groh-jires.jpg
toman-jires.jpg
stinka-jires-BNT-Jak bily koncovku vyhraje.png
hurtik-jires-BNT-jak predejit nejhorsimu.png
jires-finek-CNT-jaky je plan.png
jires-zauner_BNT.png
 
© sachyvyskov.netstranky.cz - Web vytvořen a provozován prostřednictvím služby netstranky.cz