|
|
Už je to dávno, co jsem něco napsal. Lenost mě drtí a napsat cokoli je čím dál tím těžší. Partie z Jundrova jsem přehrál a zanalyzoval asi před třemi týdny. Jenže to je ta zajímavější část… Hodit to na papír, to už taková zábava není. Inu, pojďme na to. Tentokrát začnu partiemi, kde jsme měli bílé figury.
„Já jim to říkám pořád. Kolem dokola. Jenom mě neposlouchají.“ Tak nějak jsem si připadal při přehrávání následující partie.
To, že bílý nejde do principiální varianty ve hře čtyř jezdců a odevzdá přitom dvojici střelců, to mně ani moc nevadí. Dnes je to trend a vidíme to i u naprosté světové špičky. Mrzí mě jenom to, že se tady několik měsíců snažím předat nějaký náhled na pozici a s ním spojené otázky a přijde mi, že si to píšu jenom tak pro obveselení publika. Mrkněme se na tuto pozici blíže. Strategická převaha je na straně černého. Má dvojici střelců a jeho problémem je prozatím horší vývin. Bílý tu má hrát dynamicky a snažit se využít svoji přednost k tomu, aby strategickou převahu černého eliminoval. Když jste ve strategické nevýhodě, tak chcete věci změnit! Hledáte změnu struktury, změnu materiálních poměrů, chcete vytvořit na šachovnici „cosi“. Logickým tahem, který mohu zahrát zcela bez znalosti teorie je 8.d4!, jak ve svých partiích pokračovala světová elita na čele s Magnusem Carlsenem. Na místo toho bílý pokračoval tahem 8.h3?!, a dal tím černému možnost bílou převahu ve vývinu eliminovat! Podobné příklady jsem v rámci pindů už několikrát komentoval. O to víc to člověka zamrzí… Třeba poznamenat, že tah 8.h3 se na vyšší úrovni prakticky nevyskytuje a pominu-li jednu partii Joe Gallaghera s hráčem o 400 bodů slabším, pak se v levelech nad 2300 nevyskytuje vůbec. I to o něčem svědčí. Partie pokračovala: 8…Se7 9.d4
Černý má stále strategickou převahu díky dvojici střelců a jeho deficit ve vývinu už není tak velký, jako před tahem 8.h3. Když máte strategickou převahu, tak nechcete na situaci na šachovnici nic měnit! Nechcete měnit strukturu, nechcete měnit materiální poměry, nechcete vymýšlet „cosi“! Z tohoto pohledu je tah černého 9…exd4 určitě chybou! Černý mění strukturu a při horším vývinu otevírá pozici. Navíc, konktrétně tato změna struktury vytváří černému slabinu na d6! Bez té výměny pěšec d6 není slabý a bílý, nemá proti dvojici střelců zadní jasny argument! Výměna na e5 je pro černého zpravidla dobra a přetáhnutí d4-d5 bílému taky mnoho nedá. Černý může dokončit vývin a třeba vzít cxd5 a po exd5 zahrát f7-f5. Nepochybně správným pokračováním bude cosi jako 9…Dc7, kde jde černý do nejspíš pro něj lepší verze Philidorovy obrany, protože tu bílý nemá dvojici střelců. Dobře by měl fungovat klasický plán z „Philidorky“ spojený s hrou proti pěšci e4. Černý udělá rošádu, zahraje Ve8 a následně nastoupí „b“ pěšcem b7-b5-b4. Vyžene bílého jezdce z c3 a tím zbaví pěšce e4 hlavního obránce. Zahraje-li bílý a2-a4, pak prosazuje černý postup „b“ pěšce pomocí tahu b7-b6, a7-a6, Sb7 a b6-b5. Ještě chvilku pokračujme v partii. 10.Dxd4 Db6 11.Dxb6 Černý má horší strukturu, slabinu na d6 a nadále horší vývin. Pro něj mluví dvojice střelců. Strategickou převahu má již bílý. A chci já něco měnit? Chci měnit materiální poměry, a charakter pozice? NE! NECHCI! Po výměně dam nabude na síle černá dvojice střelců a také černý král je najednou v centru šachovnice a může se stát, že v pozici blížící se ke koncovce, bude mít černý dvojici střelců a lepšího krále! Jednoznačně lepší bylo 11.Dd3! s jasnou výhodou. Po 11…0-0 může bílý pokračovat buď 11.Ja4 s dalším c2-c4, nebo i 11. a4 s dalším 12.b3 a Sb2. 11…axb6 12.Sf4 0-0 Ne! Nechci uklízet krále z centra. V možné koncovce se mně může král v centru hodit a také může pomoci s obranou pěšce d6! Správě mně přijde 12…b5 s ideou b4 a po 13.a3 může černý 13…Se6 s další 0-0-0! 13.Vad1 dal bílému výhodu. Partie je i nadále plná zajímavých okamžiků, ale nechci čtenáře zahltit a raději se podíváme na další „bílou“ partii.
Byla rozehrána jedna z hlavních variant španělské a jsme v pozici, kde se varianty snad ještě ani nezačaly větvit. První poznámka: když chci hrát takovou variantu, musím o ní něco vědět. Tečka. Je to teoretický souboj, zejména s mimořádně zkušeným soupeřem, který tady na straně černých figur seděl. První otázka: co hrozí černý? Má nějakou hrozbu? Ano, má! Chce zahrát Jc6-a5 a získat dvojici střelců a s ní i strategickou převahu. Pojďme si tipnout, jaké jsou asi hlavní tahy bílého v této pozici. Ano, jsou to tahy, které střelce uchovávají. Tedy 9.c3 (Carlsen, Kasparov, Anand, Topalov, Fischer…) nebo 9.a3 (Aronjan, Shankland, Kamsky, Giri, Adams…), tah 9.h3 se nad hranicí 2500 ratingu prakticky nevyskytuje. A má to svůj důvod! 9…Ja5 10.c3?! (10.Jc3!? je asi ještě hratelné) 10…Jxb3 11.Dxb3? A nakonec černé po dvojici střelců darujeme i nějaké to tempo. 11…Se6 po jedenácti tazích, z nichž osm byla notoricky známá teorie, stojí bílý hůře. Asi by stálo za to, se nad volbou zahájení zamyslet a zvolit něco jednoduššího, než nejaktuálnější variantu zavřené španělské. Dát si za cíl nikoli zisk výhody ze zahájení, ale třeba jenom dostat normální hratelnou pozici. Klidně ať je jenom rovná…
Třetí bílé figury. Černému se zahájení moc nepovedlo. Dáma na b6 spíše překáží, než že by černému nějak pomáhala. Bílý zahrál zahájení naopak dobře a má na své straně výhodu. Jeho další tah 13.bxc5 se mně ale moc nelíbí. Proč se bílý nedrží tradičních plánů. Nástup 13.f4 s další hrou na královském křídle tady může být ještě účinnější, než obvykle. Černá dáma na b6 omezuje černou protihru a její vůdce bude nejspíš muset ztratit nějaký čas na její ústup. Namísto toho se bílý snaží něco změnit a to pěšcovou strukturu. Změna je ale jen k horšímu. Bílému zbude slabý pěšec a3 a také pěšec c2 se nebude na sloupci cítit dobře. Zbylý průběh partie bude právě o tomto nedostatku bílé struktury, který dá černému protihru. Po logických tazích 13…Dxc5 14.Jb5 Jxe2 15.Dxe2 Jd4 16.Jxd4 Sxd4 17.Sxd4 Dxd4 vzniká kritická pozice.
Sem od tahu 13.bxc5 všechno směruje a proto je důležité si v pozici udělat jasno (záměrně neříkám "pozici zhodnotit". Nechci odpovědět na otázku, kdo stoji lepe. Chci vedet, kdo má jak hrát!).
ZÁVĚR: černý má statickou převahu a bily by mel hledat dynamické moznosti.
18.Vfc1 Je podle mého názor špatný tah. Já vím, stroj říká, že je to ok a je to druhý nejlepší tah v pozici. Navíc se hodnocení stroje u prvního a druhého tahu moc neliší. ALE JEDNO TO NENÍ! V tahu z partie, lépe řečeno v tom přístupu, který tah reprezentuje je počátek budoucích problémů bílého. Správným řešením je tady 18.Vb4! A po 18…Dc3 (18…Dc5 19.Vfb1 b6 20.d4 Da5 21.Df3, je pro bílého ok, díky slabinám černého na černých polích královského křídla.) 19.e5! kde černý může mít velké problémy se svým králem a to dá bílému dostatečnou protiváhu k jeho pěšcovým slabinám na dámském křídle.
Poslední partii zápasu, kde jsme měli bílé, komentovat nebudu. Mám ji rozebranou docela podrobně a mohu říct, že Radim sehrál bílými velice dobrou partii proti extrémně dobře připravenému soupeři. V zahájení sice náš hráč nezvolil nejlepší pořadí tahů, ale to nemá smysl kritizovat. Po oboustranně velice korektním průběhu mohl v jednu chvíli získat o něco lepší věžovku a v té soupeře trápit, ale i tak to byl velice solidní výkon. A příště se podíváme na černé…