Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Návštěvnost
Vytvořte si webové stránky

 

 Šachoví mistři světa řekli

  Alexandr Alexandrovič Aljechin:"

Pomocí šachů jsem si vypěstoval charakter, učí objektivitě, velikým mistrem se může člověk stát jedině tehdy, pozná-li své omyly, chyby a vady. Stejně tak je tomu i v životě.“
 

 

Play chess online
Počasí Vyškov - Slunečno.cz

Projekt NetStranky.cz doporučuje

Hledat

 

Pindy Starého zbrojnoše 5

Nestíhám, spousty věcí najednou mě drtí. Mám zpoždění. Poslední „pindy“ jsou už staršího data. Měl jsem dnešní materiál připravený už nějakou dobu, jenom jsem se nedostal ke zpracování. Tak pojďme na to.
 

Dneska to bude asi trochu ze široka a příklady většinou nebudou z „našich“ letošních partií. Ale nevadí, když k nám promluví i někdo mnohem vzdělanější.
Na úvod jenom tolik. V předchozích článcích jsem se snažil ukázat nějaký systém přemýšlení nad pozicí.

Strana, která má strategickou výhodu se má snažit o ni pečovat, předcházet úmyslům soupeře a vylepšovat svoji pozici až do té doby, než dosáhla maxima a může přistoupit k rozhodujícím dějstvím. Naopak pro stanu s nevýhodou je nutné směřovat k protihře. Dynamické prostředky mohou pro ni nevýhodnou situaci změnit a hru vyrovnat, nebo dokonce přinést dříve „utlačované“ straně i výhodu.

S Borisem Gelfandem jsem se potkal několikrát a mohu potvrdit, že je to jeden z nejmilejších lidí, které jsem v našem světě černobílých čtverečků potkal. A právě z jeho partií, s Borisovými vlastními komentáři budu vycházet. V obou příkladech měl bílé figury a měl na své straně statickou výhodu spočívající v prostorové převaze.

 

Gelfand, Boris - Campora, Daniel, 2004

GM Gelfand: O výhodě bílého tu není sporu, ale je na pouze na něm, aby nasel cestu, jak prolomit obranu svého soupeře. Zejména ve chvíli, kdy má pozice nadále zavřený charakter. Pochopitelně budeme, chtít soupeře zmáčknout na obou křídlech, ale to nelze udělat bez přesného plánu toho, jak svoji pozici vylepšíme.

Dalším dějstvím partie je výměna věží a dam. Poté, co se tak stane, nebude mít černý žádnou protihru a to bílému dovolí hrát bez rizika na obou křídlech, což je k realizaci převahy nezbytné.

Někdo mně říkal, že je to podobné, jako vojenská strategie. Když jste v nevýhodě, chcete co nejvíce zúžit bojiště a mít co nejméně možných míst konfliktu. I tady má černý možnost nápor bílého na jedné straně odrazit, ale už není schopen čelit dalšímu náporu na druhém křídle. Po výměně těžkých figur, bude moci bílý otevřít hru bez toho, aby se musel obávat toho, že jeho soupeř bude na oplátku schopen vytvořit něco nebezpečného.

23.Vc1 Dd7 24.Vfc2 Vac7 25.Jd3 Kf8

GM Gelfand: Pro některé velmistry je obtížné si představit, že by tady měl bílý vyměnit všechny těžké figury, ale mě takové rozhodnutí trvalo jenom chvilku. Nebezpečí v mém rozhodnutí skryté tkví pochopitelně v tom, že černý může být někdy v nedohledné budoucnosti schopen postavit pevnost, k jejímuž prolomení budu těžké figury potřebovat. Učinit takové rozhodnutí za šachovnici záleží z velké části na tom, co si o pozici myslíte, čemu věříte. Byl jsem si vnitřně jistý, že mohu i bez těžkých figur prolomit jakýkoli soupeřův odpor a tak pro mě takové rozhodnutí neznamenalo žádné přemáhání. Je pochopitelně příliš brzy na to, abych viděl všechny možnosti černého, jak může svoji pevnost vystavět. To je moment, kde se musíte řídit svými pocity. Žádný sebehlubší propočet variant vám nepomůže. Vždy se snažím při hře svými pocity řídit. A kdyby to nevyšlo? Jsou to jenom šachy, nejde o život.

26.Vxc7 Vxc7 27.Vxc7 Dxc7 28.Dc1 Dxc1 29.Jxc1 a bílý pozici v 57.tahu vyhrál.

Uvažování velmistra Gelfanda je ohromně poučné. Boris měl pozici se strategickou (statickou) výhodou díky prostorové převaze. To, o co se prvotně staral, bylo zamezení protihry soupeře. Věděl, že bude muset pozici někde otevřít a v takovém případě, při dopředu vytahaných bílých pěšcích by mohly černé těžké figury způsobit v jeho týlu nepříjemné problémy. Proto nejprve předešel možnostem soupeře výměnou těžkých figur a pak se, po dalším vylepšení figur, pustil do otevírání. Neměl to spočítané, protože to ani spočítat nejde. Dal na svůj pocit a svoje znalosti. Velice podobně uvažoval i v následující partii.

 

Gelfand, Boris – Carlsen, Magnus Moskva 2014

GM Gelfand: Bílý má malou výhodu. Má více prostoru a také jeho střelec je o něco lepší, než ten černý. V nějakém okamžiku bude muset bílý k realizaci své převahy pozici na královském křídle otevřít. Rozhodl jsem se, že právě teď přišel správný čas pro výměnu dam. Je téměř jasné, že pokud bude na šachovnici černá dáma, bude pro bílého výhodné otevření pozice prakticky nemožné, protože černý vždy získá proniknutím dámy do bílé pozice dostatečnou protihru. Je také jasné, že optimálním místem pro dámy je „c“ sloupec. Umístěním mé dámy na sloupci dávám soupeři vybrat: buď vymění dámy a vzdá se protihry, nebo dovolí mojí dámě usadit se na jediném volném sloupci.

36.Dc2 Dxc2 37.Sxc2 Sd7 38.Jc3 Se8 39.f4 +/=

Velmistr Gelfand v pozici se strategickou převahou opět uvažuje stejně. Chce nejprve zabránit protihře soupeře a teprve potom přejít k další fázi partie, která má vyvrcholit otevřením pozice na královském křídle. Boris partii nakonec nevyhrál díky nepřesnosti ve 40. tahu, ale to není nijak důležité.

 

Velmistrovský úvod máme za sebou a jsme připraveni se přesunout blíže k Vyškovu. V roce 2016 jsem sehrál opravdu dobrý turnaj v Ostravě. Po prohrách v úvodních dvou kolech jsem to dotáhl se soupeři vesměs mezi 200-2100 na +2 a skončil těsně za první desítkou. Tři kola před koncem jsem získal takovou pozici.

Pech, Václav – Šnyta, Zdeněk Ostrava 2016

I tady má bílý evidentní výhodu. Mám prostorovou převahu, aktivní figury a dvojici střelců. Strategická převaha byla tedy na mé straně, jenom jsem neměl ještě osvojeny Gelfandovy partie
a myšlenky. Pokračoval jsem a2-a4 a otevřel dámské křídlo, na němž nakonec černé věže našly protihru, a partie skončila po dlouhém boji remízou. Jednoduchá výměna všech věží by černému jeho protihru vzala a následné otevření pozice by mně dalo velkou šanci na zisk celého bodu. V pozici se strategickou převahou jsem se nestaral o možnosti soupeře a zbytečně jsem forsíroval běh věcí příštích.
 

A pojďme už k vyškovským partiím z této sezóny. Našeho lídra Jirku Jireše jsem v „pindech“ ještě nejspíš nezmínil, ale dnes udělám vyjímku. Jirka měl v této partii černé figury.

V pozici diagramu má bílý statickou převahu díky horší černé struktuře. Černý by tedy měl hrát dynamicky a nejspíše by neměl měnit věže proto, aby mohl později za jejich podpory zahájit protihru. Jirka tady zahrál tah, který se nabízí a zahrála by ho drtivá většina z nás. 16…Vfc8. To je přece jasné, věž patří na sloupec! No, ano, jasné. Jenomže tady postavení věží na „c“ sloupec povede k jejich výměně a omezení možné černé protihry. A to není to, co by černý chtěl. Alternativou by mohl být tah 16…b5 s dalším b5-b4 a a7-a5-a4 se ziskem protihry na dámském křídle. Vymění-li se pěšci dámského křídla, bude to nejspíš výhodné černému. Vzpomeňte na Borisovu poznámku k úvodní pozici jeho partie s Camporou. Zúžení fronty je výhodné slabší straně. Pojďme ale v partii ještě o tah dále. Bílý pokračoval logicky 17.Vac1 a černý reagoval 17… Sh6. Bláznivý stroj ale na místo tohoto tahu navrhuje podivné 17…Vcb8! A my už víme proč! Černý nechce měnit věže. Chce si je podržet, aby mu později pomohly s protihrou na dámském křídle. V pozicích se statickou nevýhodou bývá většinou dobré, pokud vidím možnost reálné protihry si věže podržet!

 

Na závěr pozice z našeho zápasu s Lokomotivou. Náš hráč měl bílé figury, rozehrál zahájení velice riskantně a v naší pozici má díky oslabenému králi a horší struktuře strategickou nevýhodu.

Cílem bílého tady tedy bude hledat protihru, ke které potřebuje svoje těžké figury. Černý pokračoval 16…Ja5 a to nejspíše není nejlepší pokračování. Bez velkého počítání bych na místě černého zahrál 16… Vxd1 a zredukoval bych tak možnosti bílého dělostřelectva. Není divu, že stejně přemýšlí také stroj. Po dobrání 17.Vxd1 hraje Stockfish 17… Ja5 s dalším Jd5 a Sc5 a dává černému velkou výhodou. Solidní výhodu drží černý i v případě, že na 17.Vxd1 reaguje 17…Vd8 s výměnou dalšího páru věží.

 

Uff, máme to za sebou. Snad to trochu pomohlo v chápání šachu. Mám-li statickou nevýhodu, hodně si rozmyslím, jestli chci měnit těžké figury a připravit se tak o možnou protihru. A to zvlášť v situaci, kdy má soupeř prostorovou převahu.

Takže vyškováci … TRÉNUJTE!!! A pamatujte, že Big Brother z Plně neustále sleduje! :-)

 

 

 
© sachyvyskov.netstranky.cz - Web vytvořen a provozován prostřednictvím služby netstranky.cz