Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Návštěvnost
Vytvořte si webové stránky

 

 Šachoví mistři světa řekli

  Alexandr Alexandrovič Aljechin:"

Pomocí šachů jsem si vypěstoval charakter, učí objektivitě, velikým mistrem se může člověk stát jedině tehdy, pozná-li své omyly, chyby a vady. Stejně tak je tomu i v životě.“
 

 

Play chess online
Počasí Vyškov - Slunečno.cz

Projekt NetStranky.cz doporučuje

Hledat

 

Pindy Starého zbrojnoše 3.


 

Už vám někdy figury vynadaly? Že ne? Tak to je asi nejspíš špatně posloucháte, nebo jim věnujete jen málo pozornosti. Možná, ale to se mně opravdu nechce věřit, si dokonce myslíte, že šachové figury jsou jenom kusy dřeva a mluvit prostě nemohou, natož pak, aby si na vaše zacházení stěžovaly. Ale tak to pochopitelně není. Vaše, a pochopitelně také soupeřovy, figury jsou živé bytosti, které by nejraději hýřily aktivitou, předváděly, jak jsou silné a pohyblivé a jak dokáží dělat velké věci a plnit extrémně důležité úkoly. A jsou smutné, když jim to z nějakého důvodu neumožníme a necháme je jenom nečinně stát, zacpané někde na kraji šachovnice, zcela mimo hlavní bojiště. A pak si stěžují a někdy přímo nadávají.

 

Tuto pozici jsme již jednou viděli. Hrála se v prvním kole ve Veselí v partii Honzy Čermáka. Černý zde zahrál 13…Dc7?! Tento tah jsem mírně kritizoval u ve svém prvním článku a navrhoval návrat střelce (nejhůře umístěné figury černého) zpět do pozice tahem 13… Sc7. Podívejme se na tah dámou optikou dnešního tématu a zeptejme se střelce na a5 na to, jak se po tahu dámou na c7 cítí. „No, jak bych se měl asi tak cítit? Stojím si tady někde na periferii, nemám co na práci a dokonce se teď ani nemohu vrátit domů! Je to, jako kdybych byl ve vyhnanství kdesi na Sibiři bez možnosti návratu domů! A já bych tak rád předvedl, co všechno umím…“ Z tohoto pohledu je asi moje výtka k tahu Dc7 docela jasná.
 

Jdeme dál, do dalšího kola, tedy na zápas s Hustopečemi. Na druhé šachovnici hrál Franta Kejík s Oskarem Hájkem. Partie byla opravdu zajímavá, i když to na první pohled moc nevypadalo. Po dvanácti tazích dospěla do této pozice, v níž je na tahu černý.

 

Černý nesehrál zahájení v této jedovaté variantě přesně a v této pozici bílý nejspíš stojí o něco lépe. Má prostorovou převahu a lépe vyvinuté figury. Pro černého by mohla hovořit dvojice střelců. K tomu, abych mohl mluvit o výhodě dvojice střelců je ale ještě opravdu daleko. Černý pokračoval 12…Jc8? Co by mu na to asi jezdec řekl, kdyby se ho černý zeptal na jeho pocity? „Nic moc pane. Stojím na podivném poli, kde nejspíš moc perspektiv nemám. Musím tady pasivně stát a jen krýt pěšce na d6. A ještě mi za to ostatní nadávají! Jako bych za to mohl já… Blbě se cítím, abyste věděl.“ Jezdec si tedy potichu stěžuje, ale je to mnohem horší. Hlasitě tu nadává jiná figura. Ano, jistě! Černá dámská věž div nepraskne vzteky! „No to snad tam nahoře nemyslej vážně! To jako, že jsem vám k ničemu a rozhodli jste se mě zaživa zazdít??? Co jsem vám udělala? Já doufala, jak si hezky zahraju, když jste pro mě otevřeli ten „c“ sloupec. A oni tam posadí koně!“

Jak by mohl takové rozhovor fungovat? Pojďme se na to podívat. Netvrdím, že je to jediná možnost úvahy a tahy jsou ty úplně nejlepší. Tak předně: moji jedinou předností v pozici je dvojice střelců. Co tedy zkusit si ji zachovat a zahrát 12…Sd7!?. Černý si zachová dvojici střelců, bílému zůstane prostor a lepší vývin. Je otázka, jak se chce černý vyvinout. Nejjednodušší je to u dámské věže. Ta půjde nejspíš na c8. Jezdec z e7 mi říká, že by nejspíš mohl jít pres g6 (nebo možná c6) na e5 a odtud na c4!? Co s tím udělám? Bílý může vždycky včas zahrát b2-b3 a koně tam nepustit. Na g6 ale jezdec může i překážet vyvinu Sf8. Možná tedy bude lepší si to namířit přes c6. Střelec f8… Kudy ven… Možná h7-h6 a g7-g5 s dalším Sg7. Černý by mohl díky g7-g5 získat pro figury pole e5. Věž z h8 by mohla do hry za pomoci rošády. Je tady ale take moznost h7-h5-h4 a Vh8-h5, je to sice kostrbaté, ale v hlavě bychom to mít měli. Navíc král mi povídal, že se mu v pozici bez dam nechce utíkat někam do rohu, aby v koncovce zase běžel rychle nazpátek do centra. Už je prý na takové pobíhání sem a tam starý, a jestli bych to nevzal v úvahu… Poradili jsme se se svým vojskem a máme plán. Všichni jsou spokojení, dal jsem jim, nebo alespoň jim chci dát většinu z toho, co po mě chtěli.

Když už jsme v tom, budeme ještě chvíli pokračovat a zvažovat rozumné odpovědi bílého. Tak třeba po tahu 12…Sd7 zahrát 13.Se3!? Proč takový tah?

Bílý má strategickou převahu. Prostor proti dvojici střelců, přičemž černé figury nejsou vyvinuty. Bílý nemusí hledat konkrétní věci a položí-li si ty správné otázky, najde řešení i bez velkého počítaní a objevovaní.

Co chce černý? Potřebuje dokončit vývin. Černé problematické figury jsou v tomto ohledu Sf8 a Vh8. Jak se nejrychleji dostanou do hry? Nejspíš pres h6 a g5 s dalším Sg7 a třeba 0-0. Tah h6 zahraje černý s tempem.

Co tomu nějak zabránit? Jaká je moje nejhorší figura. Tak nějak mně vyplývá, ze Sg5 už nemá na královském křídle co na práci. Když to spojím… Bílý vrací střelce do centra děni a navíc předchází myšlence černého. h7-h6 už nikdy není s tempem a černý vývin se tak zpomalí.

Jiný možný dobrý tah bílého bude po 12…Sd7 nenápadné 13.b3!? Proč? Za prvé: Říkali jsme, že se černý jezdec může možná dostat pres pole e5 na c4. Tak proč mu ho hned nesebrat? A za druhé: na šachovnici je poměr dvou střelců proti střelci a jezdci. Černý Sd7 nemá na bílých polích oponenta a tak není od věci brát pod kontrolu právě bílá pole a černého Sd7 co nejvíce omezit. Oba tyto tahy (13.Se3 nebo 13.b3) mohu zahrát bez jakéhokoli hlubšího počítání. Figurky se ještě nepotkaly, pozice není tempová, nezaleží tedy tolik na konkrétnostech a propočtu.

 

Poslední příklad je už ze zápasu s Lipovcem. Tradičně je potřeba říci, že obě strany odehrály zahájení docela bezstarostně a v pozici diagramu nemá černý nejspíš žádné vážné problémy. Bílý je na tahu a stojí před ním úkol zahrát svůj desátý tah. Co mu asi musela říci jeho věž poté, co jí bílý postavil na a3!? To nechám zcela na vaší úvaze a představivosti… Tah 10.Va3? je určitě špatným řešením. Na třetí řadě nemá věž žádnou perspektivu. K tomu, aby se dostala po třetí řadě na královské křídlo, k tomu stojí na cestě příliš mnoho neodstranitelných překážek. A její perspektiva na b3? Pěšce b6 černý pokryje prakticky kdykoli. A co tedy hrát? Za mě stojí za úvahu tradiční tah 10.h3.

Proč? Bílý má nejspíš malou strategickou (nebo chcete-li) statickou převahu. Černý má horší strukturu, kterou by měli nejspíše nahrazovat černí střelci. O poměru dva střelci proti střelci a jezdci jsem už psal v předchozí partii a podobné je to tady. Bílý by se měl zaměřit na černého bělopolného střelce, tedy na střelce, který nemá na šachovnici oponenta. Když se toho střelce zeptáte, kam by se chtěl vyvinout, určitě se svěří se svoji touhou odcestovat na g4. Jiný rozumný výběr vlastně ani nemá. A právě tomu tah h2-h3 brání a navíc bere pod kontrolu další bílé pole. „Oslí ouško“ zároveň vytváří místo pro bílého jezdce na h2 s následnou možností skočit, třeba po f2-f4, ale možná i bez toho, na g4. Bílá dáma bude chtít na d2 a Se3 bude asi toužit po odpočinku, který mu dovolí výměna na g7 nebo h6. Dámská věž může na e1, ale třeba také poté, co bílý zahraje f2-f4 (nebo možná i jenom f2-f3) na Vf2 a Va1 přesune rovnou na f1. Proti průlomu na dámském křídle, který může být jedinou šancí černého, může bílý ještě včas vzít pod kontrolu další bílé pole a zahrát b2-b3.
Popovídali jsme si s figurkami, vyslechli jejich nápady a přání a máme plán! Povídat si s figurami a poslouchat jejich nápady se rozhodně vyplatí.

 

Na konec ještě jeden domácí úkol. Podívejte se na pozici černého a zkuste si promluvit se svými figurami a připravit nějaký ideální plán.

 

Nepočítejte žádné dlouhé varianty. Jen se optejte jednotlivých figur, kde by se chtěly objevit a popřemýšlejte, jak je tam dostat. Nebuďte zbytečně konkrétní a neptejte se stroje. Pozici moc nerozumí. Alespoň zpočátku.

Tak zase příště a:

„Vyškováci, trénujte!“

 
© sachyvyskov.netstranky.cz - Web vytvořen a provozován prostřednictvím služby netstranky.cz