Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Návštěvnost
Vytvořte si webové stránky

 

 Šachoví mistři světa řekli

  Alexandr Alexandrovič Aljechin:"

Pomocí šachů jsem si vypěstoval charakter, učí objektivitě, velikým mistrem se může člověk stát jedině tehdy, pozná-li své omyly, chyby a vady. Stejně tak je tomu i v životě.“
 

 

Play chess online
Počasí Vyškov - Slunečno.cz

Projekt NetStranky.cz doporučuje

Hledat

 

Pindy Starého zbrojnoše 2. - Hustopeče

Pindy Starého Zbrojnoše II. – Hustopeče

 

Remíza v Hustopečích je bezesporu dobrá. Domácí před sezónou posílili a získávat s nimi body bude pro každého docela složité. Kvalita našich partií byla z mého pohledu různá. Výbornou poziční partii sehrál Honza Čermák a bez vážnějších problémů si pro body došel i Tomáš Mouryc s Jardou Hejným. Naopak třeba ve Vlastíkově partii bylo té snahy o originalitu asi až příliš.


Pojďme ale k partiím. Opět připomínám, že se moje tahy nemusí nutně shodovat s nejlepšími tahy různých programů. To rozhodně není a nikdy nebude cílem. Sice si to proběhnu se strojem, ale je mně celkem jedno, co si o tom mém návrhu, když to není vyloženě hrubka, mašinka myslí.

Začněme tam, kde jsme posledně skončili. Říkal jsem, že mám-li strategickou převahu, nechci ve většině případů nic mimořádného měnit. A to až do té doby, než stojí moje figury optimálně a zabráním soupeři v protihře. Kladu si spíš obecné otázky. Propočtu se věnuji jen okrajově, v nejnutnější míře.
 

Zpěváková, Jana – Kuchyňka, Lukáš

Černý je tu určitě vyhraný na několik způsobů a tah, který zahrál, na 99 procent nic nekazí a jeho pozice je nadále vyhraná. Přesto ale… Bílá má horšího krále a jako kompenzaci má pěšce méně. Černý má nepochybně strategickou výhodu a tak by měl mít v hlavě otázky: Co chce bílá? Má nějakou přímou hrozbu? Nejspíš kromě braní na c6 (jestli je to vůbec při zranitelném bílém králi hrozba) nemá. Ok, mám všechny svoje figury na optimálních polích? Která je moje nejhorší figura? Mohu ji nějak vylepšit? Nejspíš to bude věž na a8. Kam jí postavím? Nejspíš na b8 a obsadím sloupec. Věž na b8 je na finální otevření pozice připravena lépe než na původní pozici. A máme hotovo. 1…Vab8! a partie končí. Lukáš zahrál konkrétněji 1…f7-f5. To je určitě dostatečné, ale nejspíš bych nejprve dokončil vývin a pak se snažil o tahy jako je f7-f5 nebo e7-e5.
 

Další věc, které jsem si všimnul v partiích v Hustopečích, je už spojena s přímými chybami, nebo přinejmenším nepřesnostmi. Obě ukázky jsou spojené s tahem h2-h3 a ztrátou, nebo ziskem času. První ukázka je z partie na čtvrté šachovnici.

 

Zabloudil, Radek – Urban, Vlastimil

Bílému se zahájení nepovedlo, pěšec d4 bude trpět, ale to je jiná pohádka. Radek tady pokračoval 9.h3, což si dovolím označit za nepřesnost. Bílý nutí černého k výměně na f3 a chce se těšit z dvojice střelců. Dobře, černému nic jiného nezbývá, než se dvojice vzdát, ale…
Zkuste se zamyslet, jakou má černý střelec vlastně na g4 perspektivu. Prakticky žádnou! Jediné, co může udělat je vyměnit se na f3. A když zahraji 9.h3 tak vlastně ztrácím tempo, které bych mohl použít na jakýkoli jiný užitečný tah třeba 9.Da4 s překrytím pěšce d4 a snahou o nástup na dámském křídle, kde mám majoritu.

 

Kuchyňka, Luboš –Rozumek, Vlastimil

Tady máme opačný případ. Zatímco v Radkově partii bychom mohli o jeho řešení diskutovat, tady je Vlastíkovo 7…Sxf3? zcela jistě chybou a možná už chybou rozhodující. Černý tu stojí určitě hůře (bílí z této pozice dělají podle statistik 65 % a to je opravdu dost) je tu pozadu s vývinem.
Tahy jako 7…Jbd7, nebo exd4 s cílem pokračovat v urychleném vývinu se přímo nabízí.
Tady si černý na tah h2-h3 počká a teprve tehdy, když bílý na napadení střelce ztratí čas, teprve potom vezme na f3! Je jasné, že i tak stojí černý citelně hůře, ale pozice ještě není na hraně prohry, jako po tahu v partii. Při tahu v partii černý v horší pozici navíc ztrácí tempo.

 

Z mého pohledu nejzajímavější partii sehrál Franta Kejík s Oskarem Hájkem. Oskar zvolil proti tradičnímu Najdorfovi méně hranou, ale o to nepříjemnější variantu s braní na d4 dámou (1.e4 c5 2.Jf3 d6 3.d4 cxd4 4.Dxd4), kterou učil naše naděje také Honza Slepánek. Není to sice žádná bomba, ale když černý neví, co má přesně dělat, může se dostat do problémů, zatímco bílý dělá jenom samé přirozené, vývinové tahy. Matně si z minulosti pamatuji, že s touto variantou měl Franta už několikrát problémy. Tuším, že to bylo třeba s Natašou Richterovou. Nechci se ale příliš rozepisovat a tyto „pindy“ zbytečně prodlužovat. A už vůbec tu nechci vést nějakou teoretickou debatu.
Obecně snad jen poznamenám, že zahájení není zrovna naší nejsilnější stránkou. Ve většině partií a zápasů stojíme po zahájení jaksi podivně…
K partii se ale vrátím příště, protože ukazuje další věc, k níž mám už se sehraných dvou kol dostatek materiálu a nechci článek na toto téma dělit do dvou částí.

 

Takže vyškováci, jak říkával jeden legendární vyškovský doktor, trénujte a hurá na Lipovec!!!

 

 
© sachyvyskov.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma