|
|
Komentář k turnaji:
Turnaj v Ostravě jsem si mezi jinými vybral proto, že můj bývalý spolubydlící zde pobývá a měl jsem tak zdarma vyřešené ubytování. Mimo jiné jsem v Ostravě ještě nebyl a byl jsem na ni opravdu zvědavý. Hrací místnost byla příjemná, stejně jako slečny, které se staraly o organizaci. V přísálí byl navíc bufet, kde se i promítaly onlajn partie (prvních pět desek). Nechyběla zde samozřejmě ani naražená bečka.
Malá účast (24hráčů) v A turnaji mě překvapila, ale kvalita soupeřů byla vysoká. Průměrné elo v turnaji činilo 2152 a účast šesti hráčů IM mě tak spíše řadila mezi průměrné hráče. Mým cílem bylo uhrát alespoň 50 % bodů, v ideálním případě proklouznout do desítky. Dokonce jsem nebyl v prvním kole mezi nasazenými, a tak jsem hned na začátek schytal turnajovou jedničku.
V prvním kole jsem s IM Sergejem Berezjukem (2409) stál černými v královské indické velmi dobře. Bohužel jsem v prvním kole teprve hledal svoji jistotu a ztrácel příliš času na jasných věcech. Potom jsem v lepší pozici zbytečně vyhledával komplikace, místo abych čekal, jak se z pozice soupeř vymotá. V časové tísni jsem pak udělal hrubku a prohrál. I přes neúspěch jsem z partie měl dobrý pocit, hrál jsem dobré tahy. Věděl jsem, že bych měl více vsadit na intuici a nekomplikovat se silným hráčem hru zbytečně. To se mi pak osvědčilo v posledním kole proti druhému podobně silnému hráči.
Ve druhém kole jsem se utkal bílými s mladičkým Filipem Neumannem (1965), který potom v turnaji předvedl velmi dobrý výkon. Partie byla vyostřená již ze zahájení a bohužel jsem prováhal možnost přejít do téměř vyhrané pozice (viz Diagram 1). Potom jsem sice ještě chvíli tlačil, ale soupeř se dobře bránil a partie skončila remízou v nestejných střelcích s pěšcem více.
Ve třetím kole jsem měl černé se Štěpánem Hrbkem (2258), kde jsem čekal podobnou partii jako s Berezjukem (hrají stejné zahájení a Berezjuk je nejspíš jeho trenér). Viděl jsem, že se můj soupeř necítí příliš dobře, byl nachlazený, působil unaveně, spotřebovával čas zbytečně a brzy mi přišlo, že se mu vzniklá pozice nechce hrát. Při jednom tahu dokonce silně práskl s věží. Není divu, že dvanáct tahů na to prohrál pod silným útokem. (Diagram 2), (Diagram 7).
V kole čtvrtém jsem se bílými proti Dominiku Kulovi (2203) lépe zorientoval v pozici vzniklé ze zahájení a stál jsem o něco lépe. Bohužel se mi nedařilo najít konkrétní řešení, a když jsem ztratil příliš času, nabídl jsem remízu. Soupeř neměl moc na výběr. Kdo četl knížku „Tajná přísada“ – tak tato partie mi připomněla hned dvě kapitoly: z mé strany „Hledání jednorožce“ a ze strany soupeře „Pobyt v mučírně“.
V pátém kole jsem si dost věřil v partii s Miroslavem Školou (2052). Z jeho partií jsem vykoumal, že hraje bílými něco jako 1.e4 e5 2.Jf3 Jc6 3.Se2, což jsem měl největší chuť patřičně potrestat. Nakonec se hrálo úplně něco jiného, a pan Škola vlítnul do velmi ostré varianty, kde jsem obětoval pěšce za kompenzaci na krále. Bohužel jsem přestřelil a musel jsem rychle zatáhnout za ruční brzdu, když jsem najednou stál téměř na prohru! Tu mi až doma ukázal počítač (viz Diagram 3). Soupeř vyhrávající tah nezahrál a partie tak sklouzla do remízové dámské koncovky.
V kole šestém bílými proti Martinu Veselému (2082) mi opět vyšla příprava úplně na jedničku. Ve velmi komfortní pozici (i časově jsem měl asi o hodinu navíc) udělal soupeř hned dvě hrubky po sobě a partii se mi tak podařilo vyhrát kombinací již ve 20. tahu! (Viz Diagram 4)
V sedmém kole jsem hrál černými s Romanem Pilchem (2108) a to jsem byl v mučírně celou partii já, když mě soupeř nachytal ve variantě, která se moc nehraje. Postupně vznikla zajímavá koncovka V+J+6 vs. V+S+4, kde měl bílý dvojpika na efku víc. Technika mého soupeře však nebyla bez chybičky a mně se tak partii nakonec podařilo ubránit.
Následoval bleskový turnaj, který jsem pojal jako příjemné odreagování. I přesto, že se mi figurky již pletly, připsal jsem nějaké elo bodíky. Překvapením bylo druhé místo GM Pláta. V přísálí jsme pak končili kolem půl čtvrté ranní!
Následující den jsem hrál v osmém kole bílými s Ondřejem Havelkou (2160), který na rozdíl ode mě odešel kolem půlnoci hnedka po blicáku. Měl tak jistou energetickou výhodu, navíc měl výhodu přípravy. Nabídl jsem proto zkraje partie remízu, ale soupeř byl zjevně namotivovaný na výhru. I přesto, že jsem první hodinu hry dost trpěl a stál trošku podezřele, situace se zlomila a já nabral sílu i zlepšil pozici. Soupeř se pak (zhruba na osmi minutách u obou hráčů) vyloženě zbláznil (viz Diagram 5). Nezbývalo mi, než posbírat jeho figurky a zapsat výsledek 1:0.
Před posledním kolem jsem se vyhoupl na příjemné šesté místo a již bylo jasné, že se umístím do desítky. Mohl jsem atakovat přední příčky v případě výhry, ale v cestě mi stál, zatím celkově první, IM Ivan Hausner (2336). Jako dárek od losovacího systému jsem však dostal bílé a hodlal jsem je využít. Protože jsem si pamatoval první partii, byl jsem opatrnější, klidnější a víc jsem si hlídal čas. Podařilo se mi tak vybudovat si o kousek lepší pozici. Soupeř měl v jeden moment obětovat pěšce s dobrou kompenzací, ale protože to neudělal, dostal se do pasivity. Mohl jsem pozici dokonce ještě o něco zesílit (viz Diagram 6) – podle slov Hausnera by „trpěl jako zvíře“. Místo toho jsem se nakonec dostal do pozice, kde si soupeř mohl vynutit remízu opakováním tahů. Tato remíza jej přišla draho, propadl se až na celkové 4. místo.
Skončil jsem celkově 7. s pěti a půl body, hned za šesti mezinárodními mistry. Připsal jsem 26,6 bodu, což je slušné. Půlbody, které mi proklouzly v prvních dvou kolech jsem potom zase nakradl zpátky (v 5., 7. a 8. kole). Šachová karma tedy nejspíš funguje. Celkově mám z turnaje dobrý pocit a rád bych přijel i příští rok.
Výsledky jsou tu:
http://chess-results.com/tnr573195.aspx?lan=5&art=4&fed=CZE
Onlajn partie s Berezjukem, Havelkou a Hausnerem:
https://view.livechesscloud.com/#6f32c075-f270-4799-919b-7d05d32d9613
(stačí kliknout kdekoliv na horní lištu a vybrat 1., 8. nebo 9. kolo.)
Diagramy k řešení: různá obtížnost jako klasicky za šachovnicí
Diagram 1: BNT Najděte nejsilnější pokračování bílého a zdůvodněte.
Diagram 2: ČNT Jak se vypořádat s hrozbou g4? Jaká je kritická varianta? Najděte nejsilnější pokračování černého.
Diagram 3: BNT Jak zde může bílý získat vyhranou pozici?
Diagram 4: BNT Najděte nejsilnější tah. Jakou kombinaci černý neviděl? Dá se s tím v této variantě ještě něco dělat?
Diagram 5: BNT Černý zahrál naposledy Vb8. Co přehlédl?
Diagram 6: BNT Po jakém tahu by černý „trpěl jako zvíře“?
Diagram 7: Proč bílý nemůže zahrát přirozené Jf3?
Celou akci pečlivě zdokumentoval Břeťa Eichler: https://www.zonerama.com/BretaEichler/170742
-Jirka Jireš-