Návštěvnost

Šachoví mistři světa řekli

Alexandr Alexandrovič Aljechin:"

Pomocí šachů jsem si vypěstoval charakter, učí objektivitě, velikým mistrem se může člověk stát jedině tehdy, pozná-li své omyly, chyby a vady. Stejně tak je tomu i v životě.“

Play chess online
Počasí Vyškov - Slunečno.cz

Hledat

Hodnocení sezóny 2022/2023 aneb ČERNOBÍLÁ FANTAZIE- doplněno 30.5.

Část první- DRUŽSTVA (aneb jak jsme zachránili co se dalo)

Dlouhodobé soutěže družstev jsou dle mého názoru pro náš oddíl nejprestižnějšími a nejdůležitějšími soutěžemi celého ročníku. Všechna naše družstva překonala nebo minimálně splnila předsezónní cíle. Zde sepíši pouze kratší shrnutí. Podrobnější informace se dozvíte v článcích kapitánů jednotlivých družstev.

1a) II. liga -ŠO MKS Vyškov A

Po loňském postupu do 2. ligy, stál před kapitánem Jarkem Hejným nesnadný úkol- ligu udržet. Po odevzdání soupisek bylo dle ratingu zřejmé (11. nejslabší základní sestava z 12.), že budeme patřit mezi kandidáty na sestup (sestupovala družstva z 10.-12. místa).

Družstvo netrpělo na větší absence hráčů základu a i díky famóznímu výkonu Adama Gabriela na 1. šachovnici  (6/7 výkon !2511!) se áčku podařilo obsadit skvělé 7. místo.

Tímto výsledkem si zajistilo naše áčko účast ve 2. lize i pro příští sezónu.

Musím vyzdvihnout dobrý odhad kapitána při výběru hráčů k jednotlivým utkáním. Nikdo nezklamal a mnozí příjemně překvapili.

1b) Krajský přebor 2. třídy - ŠO MKS Vyškov B

Béčko hrálo KPII skupinu C. Dle ratingu základní sestavy jsme byli nejslabší v celé skupině. Vzhledem k tomu, že ze skupiny reálně sestupoval pouze poslední, byl náš úkol (udržet se) o něco snazší než u A- družstva.

Komplikace nastaly kvůli termínové kolizi se zápasy Áčka, kapitán tak musel vsadit na náhradníky (mimo jiných i mládežníky z SK Vyškov).  Díky náhradníkům jsme tedy měli jednoznačně nejnižší věkový průměr v zápasech z celé soutěže. Důkazem, že to byla správná volba, je fakt, že nejúspěšnějším hráčem se stal patnáctiletý Patrik Pukowietz (Elo 1318) 4,5/5 (výkon !1843!).

Družstvo se v závěrečné tabulce umístilo přesně uprostřed na 5. místě a tím značně překonalo předsezónní cíle.

1c) Okresní přebor- ŠO MKS Vyškov C a ŠO MKS Vyškov S

V OP se celkově dařilo našemu Céčku, které mělo za cíl skončit 1. nebo 2. (tipoval jsem velký souboj se Slavkovem B). Zde však všem vypálilo rybník družstvo ŠK Svornost Rousínovec, které neztratilo ani bod a zvítězilo. Naše Céčko tak obsadilo 2. místo před Slavkovem B a Esko 4. místo.

Pochvalu si zaslouží kapitáni obou našich družstev.

1d) I. Liga mládeže- Sportovní klub Vyškov A

Vzhledem k tomu, že naši hráči se angažují i jako trenéři mládežníků SK Vyškov, je třeba zmínit i úspěch SK Vyškov.

Pokud družstva MKS A a MKS B patřili ke kandidátům na sestup, pak o mládežnících v I. lize se dá říct, že patřili rovnou k jasným favoritům na vypadnutí ze soutěže.

Vyškovští se však vzepřeli všem předpokladům, skončili na 9. místě a tím I. ligu zachránili i pro příští sezónu.

Více informací ve článku předsedy SK Vyškov Karla Hrušky zde

1e) Přebor JmŠS družstev v Rapid šachu

V květnu se zúčastnilo naše družstvo Krajského přeboru družstev v Rapid šachu. Družstvo ŠO MKS Vyškov v sestavě: Jireš, Čermák, Zabloudil, Rozumek, Sysel, přivezlo stříbrnou medaili (celkově 6.).

Mládežníci z SK Vyškov (Pukowietz, Provazník, Ulrich, Slava) se rozhodně neztratili a obsadili celkové 24. místo z celkových 39 družstev.

1f) Přebor škol - Gymnázium Vyškov, ZŠ Nádražní Vyškov

Musím zmínit i akci, která se bude teprve konat. Ve dnech 27.-28.6. se bude hrát ve Zlíně celorepublikové kolo Přeboru škol. Ve 2 kategoriích má vyškovský šach zastoupení. Kategorii II. stupeň odehraje družstvo Gymnázia Vyškov a I. stupeň bude hrát družstvo ZŠ Nádražní. Obě družstva jsou složena téměř výhradně z hráčů Sportovního klubu Vyškov. Uvidíme jak se jim bude dařit.

Část druhá – JEDNOTLIVCI (aneb Jirka Jireš a mládež válí)

Soutěží jednotlivců se naši hráči téměř neúčastní. Výjimkou je Jiří Jireš, kterému se v květnu podařil mimořádný úspěch na turnaji Ostravský koník. Skončil na 14. místě (nasazen 35.) a uhrál 5,5/9 (výkon 2334).

Ve svých kategoriích postoupili 4 hráči SK Vyškov (Kristýna Dorazilová, Marek Pukowietz, Vitalina Slava a Klára Švábová) na Mistrovství ČR mládeže v rapid šachu. Turnaj se bude hrát v září 2023. Fanděte jim s námi.

Mistrovství ČR do 8 let se zúčastnili 2 hráči SK Vyškov. Veronika Netušilová se umístila na solidním 18. místě. Radek Majetič nasbíral cenné zkušenosti do příštího ročníku.

Mistrovství ČR se v kategorii D14 zúčastnila Kristýna Dorazilová (SK Vyškov), která obsadila 9. místo.

Z Přeboru JmŠS v kategorii H20 (Rapidšach), který se konal ve Znojmě, přivezl Ondra Mikulášek (ŠK Svornost Rousínovec- trénující však ve Vyškově) stříbrnou medaili.

Celkově máme tedy za sebou nejúspěšnější sezónu posledních minimálně 30 let. Děkuji všem za skvělou reprezentaci vyškovského šachu a věřím, že se nám bude dařit i v dalších sezonách.