Návštěvnost

Šachoví mistři světa řekli

Alexandr Alexandrovič Aljechin:"

Pomocí šachů jsem si vypěstoval charakter, učí objektivitě, velikým mistrem se může člověk stát jedině tehdy, pozná-li své omyly, chyby a vady. Stejně tak je tomu i v životě.“

Play chess online
Počasí Vyškov - Slunečno.cz

Hledat

Kristýna Dorazilová reprezentovala Jihomoravský kraj na ZODM

Součástí zimní Olympiády dětí a mládeže, která se ve dnech 22. - 26. 1. 2023 konala v Královéhradeckém kraji, byla již tradičně i královská hra. Konkrétně turnaj jednotlivců v rapid šachu a soutěž družstev v bleskovém šachu. Kristýnka přijala nominaci JmŠS a zúčastnila se tak soutěže v kategorii dívek (roč. 2007 a mladší) a byla taky logicky i členkou družstva Jihomoravského kraje. V něm hrála na čtvrté šachovnici a jejími spoluhráči byli od 1.šachovnice: Tadeáš Hladký, Václav Šetina a Vojtěch Velím. Šachové soutěže se odehrály v luxusním hotelu Clarion ve Špindlerově Mlýně.

V těžké konkurenci rapidového turnaje (tempo 25+10) patřila k nejmladším a byla 9. nasazenou šachistkou 14členného pole. Jednotlivé kraje nominovaly opravdu ty nejlepší hráčky a už jen dostat se do nominace je vlastně takovým malým vítězstvím, některé kraje dokonce uspořádaly pro zvažované adepty předolympijskou kvalifikaci. Celkový zisk 3,5b./7kol ji zařadil do středu tabulky. Mezi nejlepší výkony patřil hned v 1. kole hrdinný vzdor černými figurami o dva roky starší hvězdě českého mládežnického šachu Ladě Zelbové, kdy ve zběsilé koncovce přehlédla v obraně remízu (3x opakovaná pozice). Cenné vítězství, znovu černými, si připsala v 5. kole, kdy porazila Janu Sikorovou, mistryni ČR v rapid šachu dívek do 14 let. Mezi bolestné ztráty lze jistě zařadit darovanou remízu Adéle Janouškové ve 3. kole, kdy nevyužila velkou materiální i časovou převahu, nebo prohru s Josefínou Dudkovou ve 4. kole, kdy se dopustila hned několika chyb.

Celkový rezultát tedy zněl: 9.místo, takže vyrovnání svého nasazení a celková spokojenost.

Bleskový šach Kristýnka prakticky netrénuje, ale lze předpokládat, že stejně na tom byla většina hráčů a hráček turnaje družstev (tempo 3+2). Kristýnka nastoupila na "dívčí" čtvrté šachovnici a v turnaji překvapila výbornými výkony. Jak to tak u "blicek" bývá, podařilo se jí několik taktických obratů, ale také zbytečných ztrát. Toho druhého bylo naštěstí méně, a tak byl její celkový zisk 8b./13kol nakonec nejlepším výkonem z celého družstva. Celkové pořadí na 9. místě je pro Jihomoravský kraj mírným zklamáním, týmu ublížila sada zápasových remíz, které jsou v hodnocení bodovým systémem 3-1-0 spíše ztrátami.

Celkově hry ZODM Kristýnku určitě nadchly a mohla tak okusit podobnou atmosféru, jakou zažívají "dospělí" olympionici. Zúčastnila se slavnostního zahájení i zakončení her, několika výletů, vyzkoušela si jízdu psím spřežením, byla povzbuzovat na hokeji. Program byl pro malé olympioniky velmi pestrý a bohatý. Poděkování patří jistě vedoucím šachové minivýpravy Nataše a Julii Richterovým, stejně jako JmŠS za nominaci na tento krásný podnik, který se řadí v této sezoně k jednomu z vrcholů v soutěžích  mládežnického šachu.

Text: Lenka Voráčová