Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Návštěvnost

 

 Šachoví mistři světa řekli

  Alexandr Alexandrovič Aljechin:"

Pomocí šachů jsem si vypěstoval charakter, učí objektivitě, velikým mistrem se může člověk stát jedině tehdy, pozná-li své omyly, chyby a vady. Stejně tak je tomu i v životě.“
 

 

Play chess online
Počasí Vyškov - Slunečno.cz

Hledat

 

Jirka Jireš druhý v turnaji Brno Open C.

Na konci listopadu se po loňské pauze opět konal turnaj Brno Open. Protože se mi na turnaji v minulosti dařilo, rozhodl jsem se ho letos také zúčastnit. Přihlášku jsem zaslal na poslední chvíli, protože jsem si nebyl jistý, zda se turnaj vůbec uskuteční. Nakonec se jej zúčastnilo 47 hráčů z 12ti různých zemí. Prostor bývalého kasina v Bobycentru nabízí hráčům dostatek pohodlí, snad jedinou nepříjemností je mdlé žluté světlo, na které je třeba si navyknout. Jako 4. nasazený jsem měl v úmyslu skončit na bedně, ideálně turnaj vyhrát, ale po účasti na Veletržáku jsem věděl, že to nebude snadný úkol.

 

V prvním kole jsem se bílými utkal s Jaromírem Krystlem (1624). Po riskantních zápletkách v zahájení jsem nestál příliš dobře, ale soupeř po výměně dam udělal dva podezřelé tahy po sobě a rychle partii prohrál. (Diagram 1)

V kole druhém jsem narazil černými na WFM Michaelu Svobodovou (1934), pozdější vítězku turnaje. A narazil jsem doslova. Byl jsem namotivovaný a nechtěl jsem hrát remízovou hru čtyř jezdců, kterou má v oblibě. Proto jsem zvolil Aljechinku, ve které jsem však udělal chybu a po ústupu jezdcem na e5 si už nevěděl s pozicí rady. Z problémů jsem se nevymotal a tak partie skončila rychlou výhru bílé. (V této partii chybí v prohlížeči tah 5.exd6 cxd6).

Ve třetím kole jsem hrál bílými s mladičkým Slovákem Lukášem Strapcem (1868). Partie byla velmi komplikovaná a nejspíš jsem stál ve střední hře o chlup lépe. Soupeř se okolo dvacátého tahu dostal do silné časové tísně, což se nakonec ukázalo jako rozhodující. Zatímco já jsem se své slabiny (pěšce na d3) zbavil, vytvořil jsem tím v soupeřově táboře novou slabinu, pěšce c5. Ve vzniklé koncovce jsem měl navíc aktivnější figury, což se logicky nakonec projevilo vyhrávající taktikou. (Diagram 2, Diagram 3)

V kole čtvrtém jsem si zopakoval partii z Veletržáku s Petrem Zuziakem (1781), tentokrát ovšem černými. V hlavě jsem ještě měl minulou partii, kdy jsem bránil koncovku s pěšcem míň, až jsem nakonec po soupeřově chybě vyhrál.  Tentokrát jsem nejspíš stál ze zahájení o trochu lépe, ale ve střední hře jsem se ukvapil a zničehonic počínala pozice nevábně smrdět. Naštěstí soupeř nezahrál přesný tah (Diagram 4) a po Dc3 jsem měl šance partii alespoň odremizovat. Z jeho strany ovšem následovala hrubá chyba, po které se mi nakonec podařilo zvítězit.

Podobně nejisté vyhlídky jsem měl ten samý den odpoledne, ze začátku 5. partie, v které jsem čelil Sherzodu Khodjimatovovi z Kanady (1000 v turnaji/2062 v databázi). Ztratil jsem pěšce na b2 a kompenzaci za něj jsem měl minimální nebo spíš žádnou. Z trudomyslnosti jsem se ovšem dostal brzy, protože mi došlo, že většinou dohrávám mezi 30. a 40. tahem po nějaké prudké konfrontaci – spíš než že bych já nebo můj soupeř pomalu uplatnil pěšce a konvertoval tak svou výhodu. Po pár tazích se mi hru podařilo minimálně vyrovnat, protože se černý uchýlil k pasivitě. Po 19… Je8?? jsem již plně přebral kontrolu. (Diagram 5). Soupeř mě ještě na konci zkusil nachytat taktikou (Diagram 6), ale po rozuzlení byl nucen svou partii vzdát.

Další den mi přinesl zajímavého soupeře z Indie, třináctiletého Rafaela Sharona (1810). Tentokrát jsem se již hře čtyř jezdců radši nevyhýbal. A ne všechny rovné pozice jsou tak rovné jako na první pohled vypadají! Některé pozice jsou zkrátka rovnější. (Diagram 7) Získanou výhodu se mi ovšem nepodařilo konvertovat, když jsem se ve finálním postavení spokojil s věčným šachem ze strany soupeře. Partii ovšem šlo nejspíš poměrně snadno vyhrát! (Diagram 8)

V kole sedmém jsem se utkal bílými s Kubou Stančíkem (2079). Ačkoliv jsem si v rané fázi zahájení myslel, že stojím dobře, brzy se ukázalo, že opak je pravdou. Naštěstí ani Kuba v lepší pozici nevydržel pomalu utahovat šrouby a sebral nejspíš otráveného pěšce na a2. Od té chvíle jsem měl zpátky hru i sebevědomí a partii jsem v podstatě doblical, zatímco Kuba se mořil s hledáním všemožných obran. Nejparadoxnější na celé partii bylo, že jsem jako bílý měl jediný možný plán – postavit věž na a6, ztrojit se na áčku a obětovat střelce na b6. Tento plán se zdál tak pomalý, jelikož zabral několik tahů a oběma nám byl od začátku útoku jasný. Kuba byl v obraně sice vynalézavý, ale ani při rozboru jsme nepřišli, jak tomuto jednoduchému plánu efektivně zabránit! (Diagram 9)

V předposledním kole už jsem figuroval na třetím místě a věděl jsem, že by se mi hodilo vyhrát. Tuto úlohu mi zjednodušilo počasí, protože můj soupeř Timofey Bokhnak (1855) uvízl někde cestou do Brna a nestihl dorazit do hodiny. Vyhrál jsem tedy kontumačně.

V posledním kole jsem měl černé s Davidem Barákem (2097). Po několika tazích jsem nabídl remízu, neboť jsem se domníval, že mi s největší pravděpodobností zajišťuje druhé místo. Teprve když ji soupeř přijmul, uvědomil jsem si, že bod náskoku v Buchholzu mi nejspíše stačit nebude! Po přezkoumání zahájení v databázi jsem však zjistil, že můj poslední zahraný tah 11…c6 se sice hraje, ale není příliš dobrý. Tím pádem jsem byl vlastně rád, že soupeř remízu přijmul, a o to raději, když jsem ve výsledku skončil druhý, o půl bodu neupraveného Buchholzu.

 

Celkový dojem z turnaje mám poněkud smíšený. Druhé místo je pro mě výborný výsledek. Podařilo se mi rychle oklepat z prohry ve druhém kole a dotáhnout se zpět na čelo. Papírový rating některých soupeřů rozhodně neodrážel jejich kvalitu, kterou v turnaji předváděli – i proto jsem nakonec odepisoval deset bodů do Ela. Co se týče předvedené hry, partie byly víc na punk než obvykle. Obecně jsem se špatně orientoval v zahájení a v mnoha situacích jsem si musel zachraňovat kůži zápletkami ve střední hře a jen shodou okolností nakonec od stolu odcházel jako vítěz.

 

Všechny partie jsou i s výsledky k nahlédnutí na chess-results: (jen ve 2. partii je již výše zmíněný vynechaný 5. tah exd6 cxd6)

https://chess-results.com/tnr592944.aspx?lan=5&art=1&rd=9&fed=CZE

Fotky potom zde:

https://flickr.com/photos/skjunior/albums/72157720175441114

Diagramy:

Jako posledně jsou následující diagramy různě těžké a různé povahy, celkově však jednodušší než minule. Doporučuji alespoň č. 1 a 7 na procvičení propočtu.

  1. BNT. Jak konvertovat výhodu v něco hmatatelného?
  2. BNT. Navrhněte tah za bílého a jednou větou vysvětlete.
  3. BNT. Najděte nejlepší tah bílého a uveďte variantu.
  4. BNT. Bílý zahrál Dc3. Najdete lepší možnost? S jakou myšlenkou?
  5. BNT. Najděte nejsilnější pokračování za bílého. Je třeba vidět minimálně odpověď soupeře a další tah bílého.
  6. BNT. Jak získá bílý materiál?
  7. ČNT. Najděte tah za černého a ohodnoťte pozici. Propočítejte klíčové varianty.
  8. ČNT. V pozici na diagramu jsem zahrál a5 s remízou. Měl jsem však možnost hrát partii na výhru, jen jsem nedokázal vzniklou pozici správně ohodnotit. Jak partii vyhrát?
  9. BNT. Jak partii jednoduše dotáhnout k vítěznému konci?

 

Jirka Jireš.

1 Jires-Krystl BNT.png
2 Jires-Strapec BNT.png
3 Jires-Strapec BNT.png
4 Zuziak-Jires-BNT.png
5 Jires-Khodjimatov BNT.png
6 Jires-Khodjimatov BNT.png
7 Sharon-Jires CNT.png
8 Sharon-Jires-CNT.png
9 Jires-Stancik-BNT.png
 
© sachyvyskov.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky