Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Návštěvnost
Vytvořte si webové stránky

 

 Šachoví mistři světa řekli

  Alexandr Alexandrovič Aljechin:"

Pomocí šachů jsem si vypěstoval charakter, učí objektivitě, velikým mistrem se může člověk stát jedině tehdy, pozná-li své omyly, chyby a vady. Stejně tak je tomu i v životě.“
 

 

Play chess online
Počasí Vyškov - Slunečno.cz

Projekt NetStranky.cz doporučuje

Hledat

 

Festival Jeseník OPEN 2023 startuje, denně aktualizováno!

Průběžné výsledky turnajů

Online přenos turnaje A  z 10 šachovnic

Online přenos turnaje B z 10 šachovnic

Fotogalerie je denně doplňována

Tradiční vyškovská parta přijíždí na hlavní turnaj o den dříve, aby se lépe aklimatizovali. Autor tohoto článku Staňa V. naložil ráno Milánka Tomka, pak Zdenu Fabiana a zamířili směr Švábenice pro Radka Zbořila. Cesta ve 4 probíhala až na 2 dopravní omezení bez potíží, v Bludově pak byla pravidelná kuřácká přestávka, někteří si dali i oběd a já jsem natankoval Natural za 38,40 Kč/l, dobrá cena. Těsně po poledni nás očekávala paní ubytovatelka v penzionu Aldaron, byli jsme spokojeni s naším oblíbeným  pokojem č.2. Já a Zdena jsme se vydali do HM na rapid turnaj, mezitím přijeli Vlasta Rozumek a Václav Pech, bydlí každý samostatně blízko středu města. V sobotu přijíždí další vyškovští  hráči ubytovaní s p. Slepánkem, rodinka Miroslava, Patrik a Marek Pukowietzovi, ti byli původně přihlášeni až od 3. kola a neregistrovaný Petr Kovář, nový kamarád p. Slepánka z Granady/Dukly ve Vyškově. Večer bylo přátelské posezení na naší základně Yesenka se šachovými kamarády z Ořechova a Střelic, bylo co probírat až do pozdních hodin.

1. kolo - sobota 19.8.2023:

Do obou hlavních turnajů se zaprezentovalo celkem 187 hráčů, z toho je 8  z Vyškova, jen Vlasta Rozumek hraje v turnaji  A za účasti 72 přihlášených, ostatní jsou  v turnaji B, kde je na startovní listině 115 účastníků.

 Začátek 1. kola byl stanoven na 15:15, Radek to ale pochopil, že je to zahájení a začíná se až v klasickém čase 15:45, tak měli hoši malé zpoždění. Po dopoledním občerstvení na Mlýnici s Pavlem Porčem ukončuje brzy svou partii Zdena Fabian s nabídkou na remiz od 11letého  neelisty Jana Řeháčka z Ústí n.L., dobrá půlka pro mladežníka. Druhou půlku brzy získává 11letý vyškovský favorit Marek Pukowietz s 83letým Karlem Martincem (1658) z Kralup. To ale bylo v béčku všechno, nebodují Petr Kovář, Patrik Pukowietz, Jan Slepánek a Mirka Pukowietzová. Na onlinu hrající Radek Zbořil se známým nám hráčem Markem Skočíkem(1911) z TJ Sloup provádí malou rošádu a dostává se tak pod tlak soupeřových figur. V časové tísni vždy dělá osudovou chybu a partii pak hraje až do matu. Při rozboru na základně nebyla malá rošáda prohrávajícím tahem!

Na závěr nám dělá radost Vlasta Rozumek, s černými figurami s pěšcem méně vymýšlí tahy, jak soupeře Jakuba Krejču(2127) ze Šachů Hošťálková přimět k chybě. Ten ve snaze rozhodnout partii se dostává do časové tísně a v 5. hodině hry stojí najednou před 2tahovým matem, partii tak vzdává, partie je na onlinu 0-1! Bravo Vlasto, pokračuj!

2.kolo - neděle 20.8.2023:

Vlasta nás vyslyšel a pokračoval ve výborném výkonu i ve 2. kole, kde s bílými figurami začal partii s Jakubem Wichsem(2084) z TJ Kobylisy. Partie je na online přenosu, tak si ji můžete přehrát, je ten infarktový závěr v pěšcové koncovce s oboustranným časem kolem minuty do časové kontroly nepocítíte! Vlasta Rozumek má další bod, je zatím 100%, v dalším kole to bude zase určitě dvoulitr. Přijel za námi oddílový kolega z áčka MKS Vyškov  Michal Sysel a byl spokojen s výsledky a předvedenou hrou Vyškováků.

V B turnaji lehce a velmi brzy zapisoval celý bod Patrik Pukowietz s místním hráčem Ernestem Janglem(1008) a tak sledoval maminku Miroslavu jak pozbývala figurky jednu po druhé s 11letým talentem Radkem Šudřichem (1491) ze Starého Města. Neboduje i Petr Kovář, ten platí krutou nováčkovskou daň, jak se chytne, tak se budou soupeři divit! Radek Zbořil vysbírává soupeři figurky místnímu dorostenci a připisuje bez problémů celý bod. Zdena Fabian hraje s černými figurami dlouhou partii se Zbyňkem Vrbou (1388) z ŠK Bruntál. Ve vyrovnané pozici se na konci 4. hodině hry dohodno na dělení bod, další Zdenova plichta, kdy dle jeho prognóz vyhraje? Velmi pěknou partii odehrává Marek Pukowietz(1116) s bílými s Radimem Borůvkou (1759) ze Sokola Struhařov. Proti dalšímu silnému soupeři podává Marek solidní výkon, soupeř dlouho hledá cestu k zesílení vyrovnané pozice, tu nachází až ve 4. hodině hry a připisuje si tak celý bod. Zajímavá partie by stále za uveřejnění na našem webu, výkon 11letého Marka stojí za pozornost, jen jestli je někdo schopen partii přepsát do pgn. Poslední dohrává nahoře v zasedačce, kde se nedá ani dýchat, Honza Slepánek  s místním talentem 14etým Danielem Ondráčkem (1198), až po 3 hodinách hry získává Jenda pěšce, pak za dlouho dalšího, ale to už se blíží brzy  konec partie, 1-0.

Na základně v Yesence se nás schází 11, nově se na chvilku přidává Petr Kovář  a host Michal Sysel, vynechává meditující Pavel Kubát.

3. kolo - pondělí 21.8.2023:

I ve 3. kole končí nejdříve Zdena Fabian třetí plichtou s Jiřím Korbelem (1322) a pokračuje tak v rozdávání ELO bodů, po analýze znovu konstatuje, že to měl zase vyhraný! Tentokrát dlouho netrvala partie  Marka Pukowietze s černými figurami  s Michalem Brodou (1823), kvalita soupeře se projevila i ve hře 1-0. Do velké rošády se dostává po třetím kole Petr Kovář s místním talentem Mykolem Haidenko (1205), věřím, že již v dalším kole konečně bude úspěšný! Maminka Mirka Pukowietová je velmi spokojená s dosaženým celým bodem v utkání s 11letým Matyášem Vaníčkem (1000) z ŠK Jeseník. Radek Zbořil se těšil na partii se sličnou Martou Opalko (1234) z Polska, přichází lehce o figuru bez náhrady  a soupeřka tak brzy zapisuje celý bod. Jenda Slepánek pomalu, ale jistě přehrává s černými Jakuba Konečného  (1469) z BŠS. Poslední hrající v B turnaji Patrik Pukowietz v lepší pozici a při materiálové převaze bere raději dělení bodu se zkušeným 67letým Janem Maškem (1830) z Dukly Praha, dobrá půlka do tabulky.

Odpoledne přijíždí za kamarády, nejen z JmŠS, Lukáš Kuchynka  a je vřele vítán pro velmi dobře hodnocený materiál z meruněk. Doplňuje pak nás na pozápasovém posezení na naší základně v Yesence, .

Samozřejmě poslední dohrává z Vyškováků Vlasta Rozumek s černými v souboji s Tomášem Kučerou (2014)  z Dolního Benešova. Partie je znovu na online turnaje A, tak se podívejte, viz odkaz nahoře, jak se hraje věžová koncovka s pěšcem méně, dosažená půlka má hodnotu zlata, jen tak dál Vlasto!

 

 

 

4. kolo - úterý 22.8.2023:

Dopoledne proběhl blicák za účasti 86 hráčů, mezi nimi byli Patrik a Marek Pukowietzovi se svým trenérem. Stálý účastník a opakovaný vítěz GM Vojta Plát (2565) se tentokrát musel spokojit se 2. místem, vítězem se stal Jakub Pulpán.(2452) se ziskem 10,5 bodu z 12 kol. Patrik i Marek potvrzují svoje nasazení, budou blicat i odpoledne?

Cestou parkem do HM potkávám již dohraného a spokojeného Radka Zbořila, vyhrál brzy s místním hráčem Ernestem Janglem (1008), Na lavičce před HM mě s úsměvem vítá Petr Kolář, konečně první bod na jeho 1. turnaji a tak určitě touto výhrou odstartoval  další bodové zisky, hraje na vyšší úrovni, uvidíme. Zdena Fabian již s batůžkem na zádech se vyvětrává na nádvoří a hlásí na dálku se vztyčeným palcem jeho první výhru v turnaji s Petrem Šaumanem (1408) z TJ Vítkov. Po účasti na dopoledním bleskovém turnaji neboduje celá trojice Pukowietzových, výsledky opisuji z listiny přítomného sálového rozhodčího. Hraje tedy jen v áčku Vlasta Rozumek s prostějovským  Martinem Dvořákem (2165) z TJ Vlčnov, partie je znovu na online a končí na konci 4. hodiny hry přesvědčivou výhrou bílého. Neuvěřitelný bodový zisk Vlasty, který ještě neprohrál! Před odjezdem na základnu se díváme na poslední hranou partii vyškovské výpravy Jendy Slepánka v béčku s 13letou talentovanou Bětou Kubátovou (1341) z ŠK Duras Brno, známější je z Kuřimi. Náš komentář je souhlasný, to již Honza vyhraje, ovšem z posledních výsledků turnaje B na netu opisuji prohru 0-1!?.

5.kolo - středa 23.8.2023:

Tradičně ve středu zajíždíme na oběd do rybářské bašty u Nýznerovských vodopádů. Nedotčená příroda, dobře vypečený pstruh a  krásného počasí nás naplňuje energií a spokojeným pobytem.

Tentokrát se vydávám raději dříve do HM, cesta parkem je dnes příjemná  za chladivého vánku. Neregistrovaný Petr Kovář se venku na lavičce dobře baví a usmívá se pod vousy, již rychle vyhrál s místní talentkou 13letou Helenou Paszkovou (1108). Petr tak získává první ELO body za výhru, chce to ještě přidat další!  Marek Pukowietz hrál údajně tentokrát pomalu, ale odchází znovu bez bodu s Matějem Uhrákem (1000) z VOKD Poruba. Mirka Pukowietzová nestačí na zkušeného soupeře Martina Mikulku z Ústí n.l. Z Vyškováků bodoval v tomto kole turnaje B jen Patrik Pukowietz s 10letým talentem Ondřejem Hrádkem(1000) z Durasu Brno. Silného soupeře dostává Radek Zbořil, zkušený hráč Jan Mašek (1830) z Dukly Praha mu nedal šanci.  Zdenovi Fabianovi hrajícímu s bílými nesedí partie od začátku, hraje nepřesně a ztrácí bod s Michaelem Bausano (1749) ze Slavie Orlové, při rozboru na základně to měl zase vyhrané! Poslední v béčku hraje s černými Jan Slepánek s Václavem Vyvialem (1473) z BŠS.

V áčku současně dohrává Vlasta Rozumek s Františkem Vránou (2190) z ŠK  Staré Město, po zahájení nestojí nejlépe a turnaji protřelý soupeř jej postupně přehrává, neboduje, partie je na onlinu.

Po polovině turnaje 5. kole  má v áčku 46. nasazený Vlasta  Rozumek  3,5 bodu a je na 7. místě, úspěch.  V béčku je  to slabší, nejlepší hráč je prozatím Patrik Pukowietz s 50% úspěšností 2,5 bodu na 58. místě, za ním na 61. místě má stejný počet bodů Zdeněk Fabian. Jen 2/5 má na 70. místě Jan Slepánek, na 75. místě figuruje Radomír Zbořil a stejný počet bodů docílil Petr Kovář.  Mirka Pukowietzová dosáhla zatím  jen na 1 bod a nejmladšího talenta Marečka Pukowietze zdobí jen jediná půlka.

6.kolo - čtvrtek 24.8.2023:

Dle programu festivalu se ve čtvrtek od 10:00  odehrála simultánka na náměstí před jesenickou radnicí. Pořadatelé rozdělili zájemce do dvou skupin po 17, simultánku hrál předseda ŠSČR GM Martin Petr a druhou skupinu vedl současný nejlepší hráč z Jeseníku KM Patrik Gnida. Vyškovští účastníci Vlasta Rozumek, Jan Slepánek a Mirka, Patrik, Marek Pukowietzi nebodovali. Průběh simultánky zajímavě komentoval Josef Bednařík ze sekretariátu svazu. Hrálo se za úmorného vedra, teplota stoupla přes 30°C, Martin Petr si raději vyžádal slunečník.

Již před pátou hodinou odpolední odchází od šachovnice bez bodu Radek Zbořil,  soupeř 10letý talent Jáchym Vorlík z Lysé n.L. si s ním po jeho chybě jen  pohrával. Patrik Pukowietz hrál rychle  s Janem Jančálkem  z TJ Vítkov a brzy podepsali dělení bodu. Petr  Kovář je spokojen s remízkou se zkušeným hráčem z Jeseníku Jiřím Walákem (1490). Dalšího jesenického hráče 10letitého Adama Šebestu (1000) poráží bez problémů Marek Pukowietz, ještě to chce přidat nějaký ten bod s FIDEELISTOU mající nějaké ELO! Maminka Mirka Pukowietzová ztrácí brzy figuru, sice ještě odolává 10letitému Maěji Plíškovi (1000) z Ústí n. L, ale stejně bod nezapisuje. Po dopolední simultánce  na žhavém slunci děkuje Jenda Slepánek s pěšcem méně za nabídku remízy Jáchymu Štědrému /1309) z ŠK Vsetín. Jako poslední dohrává v béčku Zdena Fabian se zkušeným Radkem Hobzou (1351) z ŠK Zlín-Malenovic. V jeho partii útočily bílé figury na krále po rošádě, soupeř se rozhodl obětovat věž  vzetím pěšce na h sloupci. Několikatahový mat se ale nekonal, Zdena se dobře brání dle svého vzoru Tigrana Petrosjana, hraje tah pěšcem d5, který obrací partii ve prospěch černého a po další hodinové bitvě končí partie jeho vítěstvím, dobrý výkon!

V áčku má Vlasta Rozumek dalšího dvoulitra Patrika Pýchu (2059) z Jezdců Jundrov.  Partie je znovu na online a tak máte možnost si ji přehrát i dodatečně, budete obdivovat exceletní výkon vyškovského hráče 1-0.                                                                                                                                                                                                                                                                                                        

7. kolo - pátek 25.8.2023:

Objevili jsme možnost dát si k obědu živánskou v nedalekém stánku Astur u našeho ubytování, to byla mňamka, okomentoval Milánek kvalitu jídla a piva Kousek z domácího pivovaru a to nás ještě zvali odpoledne na grilovaného pstruha za 130 Kč!!

V béčku se v dosavadním průběhu Vyškovákům moc nedaří a tak většinou hrají nahoře v zasedací místnosti, kde jsou teploty nejvyšší a nepomáhá ani větrání okny. Rychlé partie odehráli Petr Kovář a Patrik Pukowietz a zapsali si 0, naopak celý bod získali Marek Pukowietz a jeho maminka Mirka, ta měla snad z poctivě uhraného bodu největší radost. S dalším jesenickým talentem 12letým Vojtěchem Vaníčkem (1091) se trápí 4 hodiny Radek Zbořil, soupeř hraje s holým králem až  do matu. Jediný dole hrající Zdena Fabian má za soupeře 16letého mladíka Vojtěcha Hobzu (1664) z ŠK Zlín. Soupeř s černými figurami má po celou partii navrch a získává bod, Zizzu nám nechce  tuto partii na pozápasovém sezení ani ukázat. Dohrává Jenda Slepánek z místní Veronikou Ondráčkovou (1396). Ta má ze střední hry pěšce navíc, ale nedovede jej v koncovce uplatnit, partie končí opakováním tahů remízkou.

Další potěšení nám dělá Vlasta Rozumek, když poráží 16letého Stanislava Tillmanna z TJ Ostrava, partie Vlasty začínají pozorně sledovat jeho soupeři, dokonce se pokouší najít důvod jeho dosavadního  úspěchu!

8. kolo - sobota 26.8.2023:

V tomto kole hrají Vyškováci jen nahoře, všichni se potí z přítomného tepla a také u partií, ve snaze uhrát nějaký to bodový zisk. Jen Jenda Slepánek je již smířen s dosaženým dosavadním výkonem a vlivem na své  ELO a raději brzy půlí s Janem Řeháčkem (1376) z početné výpravy ŠK Spartak Ústí n.L. Při odchodu se z turnaje ze zdravotních důvodů odhlašuje a odjíždí hned s manželkou směr Vyškov - Dědice. Ostatní hrají dlouho, dostávají se do 3. hodiny hry a v ní ani snaha Zdeny Fabiana nestačila na výkon 16letého mladíka z ŠK Vsetín Jáchyma Štědrého (1309). Zanedlouho končí partii bez bodu Marek Pukowietz z Lucií Kvapilovou (1328) z Prostějova a nevyužívá  tak výrazného vylepšení svého Ela na tomto turnaji. Dle mých předpokladů se rozjel ve sbírání bodů Petr Kolář. Ten v divoké partii, kdy obě strany stály před matem, nedopustil soupeři  Jiřímu Korbelovi (1322) z TJ Kralupy a po jeho vytempování se soupeř vzdává, 0-1 a Petr má již po úvodní velké rošádě 3,5 bodu!  Až za další hodinu nevyužívá výhodu bílých figur Radek Zbořil v souboji s 15letým místním borcem Mykolou Haidenko a partii vzdává. Důležitý bod pro své dobré umístění a vylepšení svého FIDE Ela získává Patrik Pukowietz v partii s Emou Kubátovou (1200) z brněnského ŠK Duras. Důsledně provedená proměna pěšce v dámu za V+S vede postupně k výhře a má tak jistotu, že se v posledním kole potit nahoře nebude, přejme mu v závěrečném 9. kole  soupeře aspoň na půlku! Dohrává marně se snažící maminka Mirka se zkušeným Marianem Tomečkem (1298) z SK Holešov a odchází bez bodu mezi posledními.

Vlasta Rozumek hraje na 1. desce s lídrem turnaje Pavlem Flajšmanem (2187) z ŠK Dvorec u Plzně, partie je znovu na onlinu, dle přítomného teoretika Vaška Pecha se Vlasta dopouští nepřesnosti a soupeř toho využívá k dosažení výhry. Všichni jsme dlouho zvědaví, koho určí los 9. kola Vlastovi za soupeře v posledním kole, má bílé figury a  může tak hrát o dobré pořadí i cenu, zájemců je ale hodně!

Večer nám odchod ze základny Yesenka zdrželo přecházející bouřkové pásmo, pěkně zapršelo.

9. kolo - neděle 27.8.20232:

Jenda Slepánek do závěrečného 9. kola nenastoupil, ostatním Vyškovákům se nedaří. Jedinou půlku bodu kola získává Radomír Zbořil s mladým 11letým Matějem Plíškem z Ústí n.l.  V souboji jihomoravských talentů byl úspěšnější Ondřej Hrádek (1000) z ŠK Duras s vyškovským Markem Pukowietzem a maminka Mirka také nezapisuje bod s neelistou Adamem Šebestou. Stejný výsledek má i Petr Kolář se Zbyňkem Vrbou  (1388) z ŠK Bruntál. V dohrávaných 2 partiích mají naši hráči naději na dobré bodové zisky. Zdena Fabian s černými nestačí na stále se lepšící výkon Martina Mikulku (1336), zase z Ústí n. l., dobrý to oddíl. Patrik Pukowietz také s černými figurami měl největší ambice bodovat, jako poslední hrající vyškovský hráč turnaje hraje s naším dobře známým, dlouholetým účastníkem turnaje, Stanislavem Novotným (1589) ze Šachového spolku Polanka. Vidí se v útoku v postupu pěšcem do dámy, přichází přehlédnutí blokace střelcem na diagonále dámy před králem a je rozhodnuto, 1-0.

Také Vlasta Rozumek je již nezvykle brzy dohrán, měl sice výhodu bílých  kamenů, ale jeho soupeř, bývalý vítěz turnaje, FM Jiří Bauma (2158) z TJ Dukla Praha využívá jeho nezvyklé zahájení k brzkému potrestání, 0-1.

 

Soubory ke stažení

jesenik_19.-27-8-2023.pdf
 
© sachyvyskov.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma