Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Návštěvnost
Vytvořte si webové stránky

 

 Šachoví mistři světa řekli

  Alexandr Alexandrovič Aljechin:"

Pomocí šachů jsem si vypěstoval charakter, učí objektivitě, velikým mistrem se může člověk stát jedině tehdy, pozná-li své omyly, chyby a vady. Stejně tak je tomu i v životě.“
 

 

Play chess online
Počasí Vyškov - Slunečno.cz

Projekt NetStranky.cz doporučuje

Hledat

 

Další plichta áčka v Ořechově a výhra déčka s Austerlitzem - aktualizováno

Krásné slunečné počasí provázelo vyškovské áčko na cestě do Ořechova, odbočku k hrací místnosti jsme přejeli a tak nám místní občané poradili, že se musíme vrátit, odbočit na Střelice a orlovnu najdeme na Sokolské ulici!!!? Staří známí se pozdravili a utkání začalo. Převaha hostů na spodních šachovnicích se brzy projevila a hosté již vedli 3,5 : 2,5. Domácí ale přesnou hrou dotáhli skore na celkovou plichtu 4:4 

Na první desce Franta dotahal pozici do věžové koncovky, kde se přesným tahem Vc6 přiblížil remíze, nebylo vidět, jak by bílý pozici zesiloval a uplatňoval minimální výhodu. Bohužel ale udělal chybu v propočtu a p. Uhmann získal pěšce na f sloupci a tím i bod v partii. Škoda, určitě si nezasloužil tuto partii prohrát. (Jeden ztracený mečbol).

Na druhé šachovnici Zdeněk rozehrál bílými e4 e5 Jf3 a soupeř se bránil Phillidorovou obranou. Zdeněk dlouho váhal s tahem d4 a nepodařilo se mu získat výhodu, partie byla v hodnocení vzácně vyrovnaná a tak skončila remízou ve vyrovnané pozici.

Jirka Moučka na třetí šachovnici rozehrál sicilskou obranu, která kladla na oba soupeře značné nároky: Vedl si dobře a pomýšlel určitě minimálně na remízu, i když si myslím, že  myšlenka na možný celý bod, by se taky někde našla. Ale po výměně na f5 a dobráním e-pěšcem, si soupeř vytvořil volňáska, který nakonec celou partii rozhodl. Použiji citaci z článku na www.nss.cz z 8.11., který naprosto sedí a dokazuje platnost: Nimcovič ve své knize Můj systém v kapitole čtvrté uvádí Důvod č. 1 proč musí být volný pěšec blokován: volný pěšec je nebezpečným zločincem, kterého je třeba posadit za mříže: mírná opatření, jako např. stálý dohled nepostačují!
Partie se v konečné fázi už nedala ubránit ani s pomocí umělé inteligence. Soupeř ji završil pěkným obratem s výměnou dam a nabízenou obětí jezdce.

Vlastik na čtvrté šachovnici v zahájení obětoval bílými ve francouzské obraně pěšce a brzy získal nadějnou pozici s převahou hry ve vývinu, potom i s pěšcem více, navíc soupeř bez rošády  a vícero slabinami v černém táboře. Ale když se bavíme o mečbolech, poskytl i on svou nepozorností a vlivem časové tísně, soupeři šanci na dokonalý obrat v partii, která už vypadala jako jasná záležitost. Ale soupeř tento mečbol neuchopil a smrtící Df2 nazahrál. Šance trvala jeden tah a jak přišla, tak i odešla a Vlastík potom partii přesvěčivě ukončuje serií přesných tahů za pomoci taktických obratů.

5. deska a Vašek hraje už svoji x-tou partii černými figurami, když mu absence hráčů před ním, černé figury neustále vrací na jeho stranu jako bumerang! Jak se s tím popral? Bílý hraje dvě fiancheta, Vašek ve stylu královské indické. Po nabídnuté remíze Vaškem, soupeř dlouho přemýšlí a když mu zbývá již jen několik minut, je jasné, že remízu přijme. Tak se i stalo.

Další mečbol má Tomáš na 6. šachovnici. V pozici má výhodu kvality, postouplého bílého pěšce na b7, který je navíc kryt střelcem a vzápětí může být kryt i věží z d7. Soupeř má sice dvojici střelců, ale jeho jediná hrozba šach na g3 se dá lehce pokrýt......Tak proč nebyl mečbol proměněn?? Tomáš na zápas přijel pozdě, nad obyčejným tahem v sicilské obraně Jc3, kterým si pokrývá pěšce, přemýšlí až přespříliš dlouho a výsledkem je velká časová tíseň. Na přídavek 30 vteřin odehrát 20 tahů a to hráči určitě na jistotě nepřidá. Snad proto přijímá nabízenou remízu, a právě asi tato partie nás stála celkové vítězství. Tomáši, s tím časem musíš něco udělat! Takto dlouho dumat u partie ti klid nepřinese!

Robi na sedmé možná držel další mečbol, ale jen do závěrečné dámské koncovky. Ta s pěšcem více, ale s králem, který nemá bezpečný úkryt před šachy soupeře, mnoho šancí na celý bod a na výhru v zápase už nedávala.

Gratulace patří na 8. šachovnici Jirkovi Jirešovi, Evansův gabmit, pěkně rozehraná útočná partie. Musíme přiznat, že soupeřova síla nebyla sto Jirku prověřit a klást mu větší odpor.

Sečteno, podtrženo: 4 - 4.

Na větší počet mečbolů se bohužel nevyhrává. Na svoji první výhru nadále čekáme, pojďme k ní vykročit v dalších zápasech!

 

 V OP I. tř. Vyškov silná sestava déčka MKS nedala žádnou možnost hostům ze Slavkova bodovat. Překvapil hráč hostů na třetí šachovnici Vít Vykoukal, ten ač bez výkonnostní třídy remizoval s Fide hráčem domácích s Elem 1705!

Zde jsou výsledky 2. kola KP I. tř. i 2. kola OP I. tř. Vyškov a zde je odkaz na článek na webu JmŠS. Pár fotek je na fotogalerii Picasa, autor fotek z Ořechova je Staňa Vémola a ve Vyškově pořizoval fotky Radim Majetič.

OP I - další fideelista Radek Zbořil má na třetí desce problémy s hráčem bez VT Vítem Vykoukalem
Symboly Ořechova, památný tank T34 a kostel Všech svatých
druhá polovina hostů v pořadí od páté V. Pech, T. Mouryc, R. Kudlička a J. Jireš
OP I - fideelista Zdeněk Fabian v boji na 1. desce s Ondrou Hejdůškem

Komentáře

Přidat komentář

* Jméno:Email:
Text komentáře:
Ochrana proti SPAMu:Napište do políčka výsledek:
 
 Emailová adresa nebude zveřejněna. HTML kód není akceptován, odkazy nejsou aktivní!
 TIP: Reagujte na komentáře kliknutím na jejích pořadové číslo "př.[41]"
 
© sachyvyskov.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma