|
|
Ve dnech 14.-18. dubna se hrál již 41. ročník šachových nadějí. V kat. POBE (OPEN) za účasti 90 hráčů si vedl velmi dobře Jirka Jireš, který byl nasazený 21., skončil na 8. místě, a se ziskem 6 bodů si připsal na konto 28 bodů do FIDE Ela! Jirka se jistě s námi podělí o zážitky z turnaje i s průběhem partií.
V kat. U12 mezi 40 startujícími získal bronzovou medaili náš bývalý vyškovský hráč Jan Kotisa, startující za Náměšť n. O. Získal také 6 bodů, když v posledních 2 kolech odremizoval další 2 medailistky a navýšil si tak o 14 bodů svoje FIDE Elo. V kategorii H12 získal zlatou medaili, 5 partií odehrál na online šachovnicích, odkaz ZDE.
Komentář Jirky Jireše:
Ve Frýdku-Místku v Národním domě se o Velikonocích odehrál Turnaj šachových nadějí. Hrály se vážné partie tempem 90min+30s/tah. V kategorii do dvanácti let se zúčastnil Honzík Kotisa a obsadil výborné třetí místo. V silně (a velmi mladě) obsazeném doprovodném turnaji jsem se umístil jako osmý. Turnaj se hrál zvláštním zrychleným systémem, kdy první třetina nasazených hráčů dostala na začátku 2 fiktivní body, druhá třetina 1 fiktivní bod a spodek startovního pole žádný. Tyto fiktivní body se po 4. kole začaly po půlbodech odečítat, a tak se v půlce turnaje vynořili z druhé vlny níže nasazení hráči.
Extrémní náročnost turnaje jsem pocítil hned první den, kdy jsem odehrál dvě čtyřhodinové bitvy krátce po sobě. Nejprve jsem v prvním kole sehrál černými královskou indickou s 15tiletým FM Jáchymem Šmolíkem (2278). Podle klasického scénáře jsem trochu trpěl na dámském křídle a snažil se otevřít to královské. Soupeř užuž získával rozhodující převahu, když se mi podařilo hru zkomplikovat a dírami v pozici dostat do hry aktivní věž s dámou, které ve společné souhře zajistili alespoň věčný šach a půl bodu.
V odpoledním kole mě bílými čekal jen o trochu starší hráč, CM Jakub Ocelák (2039). Už když jsem si v přestávce prohlížel jeho partie a všiml si jeho výhry nad Jobavou, věděl jsem, že ani tato partie nebude jen tak. Společně jsme hráli skandinávskou s Jf6 a celkem rychle odbočili od všech vyšlapaných chodníčků. Vzhledem k oboustranné zálibě v komplikovaných pozicích se na šachovnici brzy objevil úplný chaos, který se nedal příliš ohodnotit. Partie se však začala naklánět na moji stranu, když se mi povedlo dostat do výhodné koncovky. I přes lepší pozici jsem nevěděl kudy prolomit obranu. Když už jsem si myslel, že se mi to povedlo, a že se soupeř brzy vzdá, obětoval druhého pěšce, a nakonec se mu podařilo postavil pevnost. Obcházel jsem ještě chvíli pozici ze všech stran, ale nakonec jsem musel uznat remízu. I přes nevýhru v této partii jsem po prvním dni cítil euforii (a také vyčerpání), hrát osm hodin v jednom dni byl skutečný zážitek a k soupeřově houževnaté obraně jsem měl upřímný obdiv.
Ve třetím kole jsem měl černé proti Milanu Migdalovi (1972). První starší soupeř (ročník 87) hrál o něco klidněji a z indické jsme přešli do pozice s pevným centrem s jezdci naskákanými na e5 a e4. I přes strategický ráz bitvy se mi po četných výměnách dařilo pozici postupně šroubovat mým směrem. Soupeř navíc ztrácel hodně času, a tak jsem jen čekal, kdy udělá nějakou chybu. Zahnaný do kouta však začal hrát ostřeji a pozice mi začala připadat nejasná. Tedy jen do té doby, než jsem uprostřed šachovnice přehlídl centrálního pěšce d5! Bez něj jsem byl nucen hrát agresivně a brzy vznikla pozice s málo pěšci a hodně figurami (D+J+S+2P vs. D+J+S+2P). Nakonec se mi podařilo využít slabosti soupeřova krále a síly mých aktivnějších figur. Soupeř zkonzumoval mého a-pěšce a dostal mat.
Ve čtvrtém kole s Víťou Kratochvílem (2229) jsem hrál bílými Aljechinku. Potom, co jsem na Open Brno dostal černými šeredně na budku od paní Svobodové, pamatoval jsem si, jak stavět bílé figury a jaké jsou plány černého. Měl jsem pozici s malou výhodou, ve které jsem nic neriskoval. Potom, co jsem přehlídl přesné Jg4 (viz online partie), soupeř již mohl zahrát d5 a pozice se vyrovnala. Vzhledem k získané časové výhodě a rovné pozici Víťa proti remíze nic nenamítal.
Pro páté kolo jsem se udržel na onlinech (přenášelo se prvních 6 šachovnic) a čekal mě FM Richard Stalmach (2306), pozdější vítěz turnaje. Zahájení mi vůbec nevyšlo podle představ a brzy jsem měl problémy na dámském křídle. Pokoušel jsem se o pseudoprotihru tahem Vxe7 a soupeř zbrkle zahrál 21…a4?. Úplně přehlídl remízovou možnost 22.Vb2!, která by možná vedla do remízového přístavu bezpečněji, pokud bych napřed vložil 22.Vbb7. Mladý a ambiciózní soupeř však po půlhodině obětoval dámu za věž s kompenzací v podobě volného a-pěšce! Partie byla pořád v rovnováze, ale musel jsem se mít na pozoru. Bohužel jsem v těžké pozici špatně spočítal klíčovou variantu a přehlídl jsem, že ve 34. tahu vynuceně ztrácím pěšce. Vzniklá pozice již byla na obranu těžká a soupeř uplatnil svoji výhodu na jedničku.
Odpoledne jsem hrál černými králku s výměnou na e5 proti Luboši Svíženskému (1879). Soupeře znám z turnajů v Brně, a tak mi toto střetnutí přišlo přátelské. Luboš zahrál zajímavou a pevnou variantu s převodem jezdce z f3 na b3, kde kontroloval pole c5. Po složitých manévrech a vymotávání se se všemi figurami jsem nakonec začínal získávat strategickou převahu na dámském křídle. Vtom jako blesk z čistého nebe Luboš obětoval figuru na b5 a ke svému zděšení jsem se dopočítal k tomu, že je korektní! Vznikly složité taktické zápletky (dodám nějaký diagram), ve kterých jsem soupeře nakonec přepočítal a zapsal celý bod.
Další ráno jsem měl bílými odpočinkovějšího soupeře (David Hampl 1526). Ten nejspíš viděl moji partii ze čtvrtého kola, v rychlém sledu se zopakovalo prvních deset tahů Aljechinky. Takový pozice je však pro černého těžká, a tak přirozeně začaly přicházet chyby a před polednem jsem partii vyhrál.
To bylo dobře, protože jsem byl odpočatý na odpolední partii černými proti FM Richardu Turčanovi (2322). Ten naopak ráno po dlouhé bitvě podlehl Stalmachovi. Hrála se opět královská indická, ale nějak jsem se zamotal do variant a skončil v zcela horší pozici. S vědomím, že mi chybí několik temp, jsem zahájil klasický postup na královském křídle. Soupeř mi dal šanci, když v lepší pozici chyboval, lépe řečeno, zahrál ji poněkud laxně. Nad 28. tahem nestrávil ani půl minuty a přehlídl silné 28… Jb3!, které zcela změnilo hodnocení pozice. I přes počítačové 0,00 po tomto tahu byl zbytek partie pro obě strany extrémně náročný. Bílý se rozhodl pustit jezdce a snažil se ztrátu kompenzovat tlakem po g-sloupci. Taktickým obratem se mi povedlo pozici zjednodušit (ubránit) a uchovat jednu figuru navíc! Nebylo však úplně jasné, jak čelit hrozbě postupu a-pěšce (po partii se Stalmachem další trable s volným a-pěšcem). Nakonec jsem se nejspíš správně rozhodl pro návrat jezdce s g1 spojený s aktivizováním dámy. Partie přešla do vyhrané koncovky D+S+P vs. D. Na minutě jsem se snažil uniknout šachující dámě a přehlídl jsem, že by krále šlo schovat jednoduše na g8 a představit střelce Sg7. Nakonec jsem králem doputoval dopředu a soupeř udělal fatální chybu, po které jsem mohl vyměnit dámy a vyhrát tak tuto náročnou partii.
V posledním kole jsem měl příjemný los, bílými na mě vyšel Jan Horák (2170). Od začátku bylo vidět, že se mu nechce příliš bojovat, hodně se díval kolem sebe a přišlo mi, že nebyl zcela koncentrovaný na šachy. V zahájení se mi ho povedlo nepříjemně překvapit variantou francouzské Monte-Carlo, a po odmítnuté nabídce remízy v osmém tahu se mi dokonce podařilo získat malou výhodu. Bohužel jsem pozici nezahrál nejsilněji a brzy se tato výhoda zcela rozplynula. Soupeř proti mé nabídce remízy nic nenamítal, a tak jsme jen společně čekali, kdo nás v celkovém pořadí přeskočí, a kdo ne.
Celkový výsledek turnaje je pro mě úspěch, nepočítal jsem, že bych se při takové účasti mohl ocitnout v top 10. Připsaných 28 bodů do ela alespoň vykompenzuje ztráty, které jsem nabral v ligových zápasech.
Online partie jsou k nahlédnutí zde (hrál jsem onlajn 4.,5.,8. a 9. kolo):
http://online.chessfm.cz/TSN22/Pobeskydi/index.html
Stačí rozkliknout lištu nahoře a vybrat kolo a partii.
Výsledky všech turnajů jsou zde:
https://chess-results.com/tnr613479.aspx?lan=5&art=1&rd=9&turdet=YES
Jirka Jireš
TSN_14.-18.4.2022_CZ.pdf |