|
|
V posledním kole druhé ligy jsme vyrazili do Jundrova. Pohled na tabulku nám mnoho nadějí nedával. Domácí před zápasem byli na druhém místě a drželi teoretickou šanci dostat se na první místo, my jsme byli na druhém místě od konce bez naděje na záchranu. Ani pohled na soupisku nám nedával velké šance. Domácí měli elovou převahu na všech šachovnicích, která místy dosahovala až 300 bodů.
Na první dnes hrál Jirka Jireš. Jirka těžil z přípravy, pak ale přehlédl silný tah c4 a dostal se do horší pozice. Tu dobrou obranou držel a pak nějakým kouzlem získal kvalitu. S dobře hrajícími věžemi dokonce bojoval o výhru, ale musel si dávat pozor na zadní vrátka. Rozhodující úder nakonec nenašel a partie dospěla k remíze.
Na druhou desku byl nakonec povolán Šimon Volák. Ten po zajímavé střední hře získal dvě lehké figury za věž a pěšce. Partie potom přešla do koncovky, kde ani jedna strana nedokázala najít výhodu a partie tak skončila remízou.
Třetí šachovnice dnes připadla mně (Jan Čermák) Partie se rozjížděla pomalu. Po manévrech v zablokované pozici jsem dostal svého pěšce na b3, a když jsem přidal útok na královském křídle, zdálo se, že pozice je vyhraná. Získal jsem dokonce figuru za dva pěšce a přešel do vyhrané koncovky. Tu jsem pro nedostatek času nezvládl a získal jsem tak jenom půl bod.
Hrající kapitán Jarda Hejný na čtvrté šachovnici rozehrál alapinovu variantu sicilské. Krátce po zahájení se hráči shodli na remíze a Jarda se tak mohl věnovat kapitánování.
Radkovi Zabloudilovi na páté dnes nevyšlo zahájení a jeho figury se pohybovaly po zvláštních polích. Radek bojoval a chvíli to vypadalo, že v koncovkce udrží remízu, ale s docházejícím časem se pozice znovu komplikuje a Radek je nakonec přinucen partii vzdát.
Cenný bod vybojoval na šesté šachovnici Vlasta Rozumek, jehož partie jsem příliš neviděl, a tak poskytl vlastní komentář:
Na 6. šachovnici nastoupil bílými Vlastik Rozumek (komentuji sebe), proti brněnskému matadorovi Petru Mlýnkovi, který na svůj věk (ročník 1943) hraje neustále výborně.
S p. Mlýnkem jsem odehrál několik partií, ale bilance je pasivní, v těžkých partiích mne několikrát ke konci přehrál a zvítězil. Přesnou bilanci teď neznám. Ale tato nedělní partie je partií přítomnosti.
Zahajuji 1.d4 d4 2.Jf3 c6 3.c3 Sg4 4.Je5 Sh5 a kdo mne zná, ví, že se snažím hrát na výhru i proti silným, nepříjemným soupeřům. 5.g4! Vykřičník spíš z psychologického hlediska, chci dát najevo, že nejsem jeho "ochočený" soupeř.
Zahájení je dynamické, ne přesné ani ode mne ani ze strany soupeře. Výsledkem zahájení je 17. tah, kdy dělám 0-0-0 a mám slušnou výhodu, hlavně v tom, že jsem dokončil vývin všech figur, můj král je v bezpečí, černý tu jistotu krále, který je bez rošády nemá a má horší pěšcovou strukturu a figury nejsou tak aktivní, jako mám já. Tudíž má zaděláno na problém.
Už ve 20. tahu mám možnost zahrát silné c4! s napadnutím černé dámy a aktivitou, vidím to, ale nepřišlo mi, že bych mohl mít doslova rozhodující převahu +2,3. Partie pokračuje a protože je to dynamická pozice, každý tah rozhoduje a následuje hodnocení pozice, nahoru dolů, hráči - lidé to někdy nejsou schopni postřehnout, hodnocení počítače je ale nekompromisní.
Ve 24. tahu hraji vyhrávající Vg5! a cítím sílu tohoto tahu, kdy napadám černou dámu. +3,5 Ale útok, tlak bílého musí nějak pokračovat, partie se sama nevyhraje. V 27.tahu mám možnost silného Jc5 a partii rozhodnout, ale ve složité pozici pro oba "člověčí" hráče hraji s tempem a napadnutím dámy Vd6?, ale tento tah je aktivní jen napadením černé dámy a dále si vytvářím jen díry v pozici a ohrožení svých 3 figur.
Pozice je však složitá, já po odehrání vidím skvělý obranný tah černého 27... De7 a problémy, které by mne čekaly. P. Mlýnek taky dumá a myslí na protiútok, kombinovaný na možnou slabou 1.řadu bílého a postouplého černého pěšce na f3. Hraje pseudo aktivně 27...Vxh3, oplácí mi moji chybu svojí. Partie se formuje do konečného výsledku nepřesností černého 28...Df5, potom už dominuje přesný propočet bílého, kdy díky nenápadnému vloženému tahu - šachu 31.Ve6!, černý zůstává bez celé věže, kterou nemůže dobrat, tak jak předpokládal. V konečné fázi partie černý zkouší vymýšlet hrozby dvěma pěšci f3 a g5 a kompenzovat ztrátu věže. Ovšem tady hraji velmi přesně, několik tahů v časové tísni, ale nedávám už černému sebemenší šanci na kompenzaci.
P. Mlýnek, ač nerad, partii vzdává v 54. tahu po 4 hodinách a 15 minutách. Pro mne důležitá výhra.
Michalu Syslovi se dnes nedařilo, varianty mu nevycházely, a tak to nemohlo skončit jinak než prohrou.
Na osmé šachovnici opět dostala šanci Kristýna Dorazilová. Ta partii se zkušenější soupeřkou zvládla a ve střední hře ji k ničemu nepustila. V koncovce pak jedno tempo mohlo partii zvrátit ve prospěch obou dvou hráček. Tempo navíc nenašla ani jedna a Kristýna si připsala cennou remízu.
V rozlučce s druhou ligou, jsme proti favoritovi podali sympatický výkon. Bohužel nám opět některé partie protekly mezi prsty a loučíme se tak další prohrou.
(JČ +RZ)
Výsledky k dispozici na svazovém webu a na chess-results.
Fotografie ze zápasu pořídila Lenka Voráčová.