Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Návštěvnost

 

 Šachoví mistři světa řekli

  Alexandr Alexandrovič Aljechin:"

Pomocí šachů jsem si vypěstoval charakter, učí objektivitě, velikým mistrem se může člověk stát jedině tehdy, pozná-li své omyly, chyby a vady. Stejně tak je tomu i v životě.“
 

 

Play chess online
Počasí Vyškov - Slunečno.cz

Hledat

 

Veletržní turnaj 2019 Brno + článek + partie v diagramu

Na konci prázdnin jsem se rozhodl zahrát si Veletržní turnaj v Brně. Turnaj se hrál za teplého počasí, naštěstí v řečkovické sokolovně, viz úvodní foto, bylo poměrně příjemně. V prvním kole jsem bez větších problémů zvítězil nad Jaromírem Hauptem (1743) . Oproti loňskému ročníku jsem první půlbod utrousil již v druhém kole černými s Pavlem Krupicou (1856), když se partie ve hře čtyř jezdců nikde nevychýlila z rovnováhy. Ve třetím kole mě Alexandr Marša (1853) zaskočil v zahájení. Brzy se však nechal zlákat do horší pozice a já vedl o kvalitu. Vyhranou pozici jsem poté jedním tahem zahodil a musel se dlouho bránit, než mi soupeř nabídl remízu. Ve čtvrtém kole jsem narazil na 15tiletou Annu Vavřínkovou (1652), kde jsem si v komplexních vodách španělské obrany věřil. I přes tlak v koncovce jsem však neproměnil pár šancí k výhře a musel se smířit s další remízou. Oproti výsledkům nebyla moje hra až tak špatná a já věřil, že v příštích kolech výsledky přijdou. Nejprve jsem proměnil výhodu pěšce s Matějem Tajovským (1819) a poté úspěšně sehrál divokou miniaturku s Michalem Šípkem (2010). V následujícím kole jsem čelil starší Elišce Vavřínkové (1873), kde jsem využil slabého krále soupeřky. V předposledním kole jsem hrál v podstatě bez přípravy královskou indickou proti IM Neklanu Vyskočilovi (2306). Ten sice sahal v koncovce po bodu, ale chyboval a partie skončila 3. opakovanou pozicí, a to v 48., 54. a 64. tahu. Soupeř nevěřil a tak byla partie v přítomnosti rozhodčího Miroslava Hurty zrekonstruována a partie prohlášena za remízu. Po osmém kole tak nastala situace s pěti hráči v čele, s minimálními rozdíly v pomocném hodnocení. Poslední kolo se hrálo hned následující ráno. V této partii nic nefungovalo, špatně jsem se vyspal, ujel mi trolejbus a podepsala se na mě celková únava. S Davidem Němcem (1982) jsme se dostali do pozice, kde měl soupeř izolovaného pěšce. Mně se nepodařilo v pozici zorientovat a zkoordinovat své figury, a tak jsem po nepříliš dlouhém utrpení prohrál. 

Celkové páté místo je příjemné, vzhledem k úvodním ztrátám na bodech. Se svojí hrou jsem byl spokojen, sehrál jsem několik dobrých partií. Bohužel se mi nepovedlo podat rovnoměrnější výkon, po kterém bych mohl pomýšlet na vyšší příčky.

Turnaj skončil nesmírně vyrovnaně - tři hráči získali sedm bodů a rozdíl mezi prvním a druhým byl až v třetím pomocném hodnocení, kde se štěstí usmálo na Petra Pokorného. Pro takovéto těsné případy mi přijde spravedlivější Hortův systém rozdělení cen, kdy se hráči se stejným počtem bodů o ceny více podělí.

Přikládám pár diagramů (z partií Vavřínková-Jireš a Jireš-Vavřínková) na procvičení a zajímavější partie, které naleznete v souborech pro stažení.

Výsledky turnaje naleznete zde https://chess-results.com/tnr447974.aspx?lan=5&art=1&rd=9&fed=CZE&flag=30.

Jirka J.

 

Černý na tahuBílý na tahu

Partie k přehrání - klikni a vyber si

Komentáře

Přidat komentář

* Jméno:Email:
Text komentáře:
Ochrana proti SPAMu:Napište do políčka výsledek:
 
 Emailová adresa nebude zveřejněna. HTML kód není akceptován, odkazy nejsou aktivní!
 TIP: Reagujte na komentáře kliknutím na jejích pořadové číslo "př.[41]"
 
© sachyvyskov.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky