Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Návštěvnost

 

 Šachoví mistři světa řekli

  Alexandr Alexandrovič Aljechin:"

Pomocí šachů jsem si vypěstoval charakter, učí objektivitě, velikým mistrem se může člověk stát jedině tehdy, pozná-li své omyly, chyby a vady. Stejně tak je tomu i v životě.“
 

 

Play chess online
Počasí Vyškov - Slunečno.cz

Hledat

 

Ve středu 16.12.2015 odešel do šachového nebe MISTR FIDE pan František Blatný. Aktualizováno o příspěvky RS a JG!

 Smutná zpráva postihla jistě všechny příznivce královské hry, v tomto předvánočním čase odešla do šachového nebe ve svých 82 letech,ve středečním poledni , legenda nejen brněnského šachu, MISTR FIDE pan František Blatný. Jeho letitá činnost v šachu na všech úrovních zanechala i svoji stopu na Vyškovsku. Budeme ještě dlouho vzpomínat na jeho simultánku v Komořanech, poutavé  besedy ve vyškovské Kinokavárně, či na jeho přednášku po utkání o mistra světa spojenou se simultánkou v Bučovicích. Radce byl po dlouhá léta šachovým tátou, pravidelné treninky v DPM v Lužánkách ji vynesly až na Mistrovství Evropy v Rimavské Sobotě, panu Františku Blatnému vděčí Radka dodnes za svoje znalosti!

Rozloučení se zesnulým proběhne  ve středu 23.12.2015 ve 12,00 hod. v obřadní síni Ústředního hřbitova na Vídeňské ul. v Brně. Parte si můžete stáhnout dole v příloze.

Čest jeho památce!

Nekrolog JK najdete zatím jen na webu nss.

Pěkná vzpomínka je uvedena na webu Lokomotivy Brno.

Článek DC na webu JmŠS.

Milá vzpomínka Radky Slepánkové:

„Jste přesní“ a podal tátovi ruku, tím začalo moje první setkání s panem Františkem Blatným. Měla jsem tu čest, že tento skvělý člověk se stal mým osobním trenérem. Vzpomínám ještě dnes na jeho větu „matování dámou musíš ovládat do 10 tahů“,  vedl tedy mé šachové kroky s trpělivostí od úplných začátků až po republikové úspěchy. Hned dvakrát se zasadil o moji účast na Mistrovství Evropy juniorek v Litomyšli a ve Svitách.  Pan Blatný byl mým šachovým tátou, za kterým jsem dojížděla pravidelně pokud možno každý týden, ať už do Lužánek, později na Zámečnickou, kde měl své sídlo jako generální sekretář svazu a ještě později k němu domů. Více než 10 let se vždy pro mě snažil najít čas, aby se mnou přehrával partie předních mistrů, aktuality z časopisu „Schachwoche“ a mé partie, na kterých jak je známo se člověk naučí nejvíce. Panu Blatnému tedy vděčím za své šachové znalosti, ale nejen to. O prázdninách, když bylo více času a my trénovali u pana Blatného doma (tyto tréninky jsem měla nejraději, protože jsem se viděla i s paní Alenkou Blatnou), kde uprostřed obýváku místo nábytku byl pingpongový stůl, učil mě i této hře. A tak já dnes díky panu Blatnému učím děti nejen šachy, ale i vedu kroužek stolního tenisu  ve  SVČ Maják ve Vyškově. Díky tomu,  že jsme s tátou byli panu Blatnému tak blízcí, vždy se snažil vyhovět naší prosbě o přednášky a simultální partie ve Vyškově,  ať již v bývalé Kinokavárně,  nebo na Domě dětí a mládeže ve Vyškově.

 „Pane Františku Blatný děkuji, nikdy na Vás nezapomenu!“

Honza Gorčáků nemůže taky zapomenout:

....napadlo mě, že bychom po odchodu mistra Blatného mohli dát na jm web alespoň poděkování za nás okres, třeba něco jako "Mistře, díky!" Simultánek, propagačních přednášek mistra Františka byla na našem okrese mnoho ....

Mým nejmasovějším životním  šachovým počinem bylo získání ředitelů základních škol v Bučovicích pro schválení přednášky promovaného pedagoga pana Blatného pro všech asi 1200 žáků základních škol. Žáci obou škol v době vyučování sešli do největšího sálu v Bučovicích (tehdy v závodním klubu ROH UP Bučovice, kde se mohlo posadit naráz asi 600 osob) a vyslechli asi hodinový výklad i s otázkami odpověďmi na téma šachu. Kolem poledne potom proběhla simultánka pro asi 35 zájemců (remizovali snad Stanislav Šimek a Pavel Rozmarýn). Mistr přivezl (asi rok 1982) čerstvou (stříbrnou) trofej svého syna Pavla z juniorského mistrovství v Abú Dabí, vysvětlil, jak asi šachová hra vznikla, jak se šachy trénují, jak hrají sovětští kosmonauti mimo naši zeměkouli, ... I z této popularizační akce měli Bučovice řadu dalších let žáky zapálené pro šachy, ochotné nechat se vzdělávat, jezdit na turnaje, mít radost z her a později výher.

Pan František Blatný se ještě několikrát ochotně na Vyškovsko vrátil, sehrál simultánky proti studentům gymnázia, členům šachového kroužku Domu pionýrů v Bučovicích, ve Slavkově, v Komořanech.

Použij mé vzpomínky, jak uznáš za vhodné. Děkuju.

František Blatný při simultánce v Bučovicích.jpg
Jediný Luděk Vémola za pomoci nás všech vyhrál.jpg
Simultánka v Bučovicích.jpg
Záznam v kronice Slovanu Vyškov o simultánce v Komořanech.jpg
DSCN2045.jpg

Komentáře

Přidat komentář

* Jméno:Email:
Text komentáře:
Ochrana proti SPAMu:Napište do políčka výsledek:
 
 Emailová adresa nebude zveřejněna. HTML kód není akceptován, odkazy nejsou aktivní!
 TIP: Reagujte na komentáře kliknutím na jejích pořadové číslo "př.[41]"
 
© sachyvyskov.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky