Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Návštěvnost

 

 Šachoví mistři světa řekli

  Alexandr Alexandrovič Aljechin:"

Pomocí šachů jsem si vypěstoval charakter, učí objektivitě, velikým mistrem se může člověk stát jedině tehdy, pozná-li své omyly, chyby a vady. Stejně tak je tomu i v životě.“
 

 

Play chess online
Počasí Vyškov - Slunečno.cz

Hledat

 

Ostravský koník - článek a diagramy doplněno 15.5.

V Ostravě se hrají 3 turnaje, Jirka Jireš z ŠO MKS Vyškov se přihlásil do prestižního turnaje OPEN A, kde je nasazený 35. v početné skupině 72 hráčů. Očekáváme stejně jako předloni, že se s námi Jirka podělí o své zkušenosti z náročného šachového klání.

Průběžné výsledky

Komentář Jirky Jireše.

Po téměř dvou letech jsem znovu zavítal do Ostravy zahrát si místního Ostravského Koníka. Moc jsem se těšil, protože turnaj vždy nabízí silnou konkurenci a přátelské prostředí společně s bohatým doprovodným programem - kdy naposledy jste hráli šachy na diktát? Navíc se mi tu v minulosti skvěle dařilo. Hrací místnost se přesunula do větších prostor výstaviště na Černé louce, aby všichni jsme se komfortně vměstnali do jednoho sálu. Jedinou nevýhodou byly kilometry nachozené na záchod a zpátky.

 

V prvním kole mě nejprve trochu mrzelo, že jsem se ocitl těsně před zlomem startovního pole, a místo jednoho z top hráčů na mě čekal nepříjemný outsider. Byl jím Karel Bartoš (1793), který proti mě vedl bílé figury, hrál se Londýn. To jsem však ještě nevěděl, že hraji s jediným papírově slabším soupeřem v tomto turnaji. Svou roli favorita jsem potvrdil až po dlouhé bitvě, v koncovce lehkých figur k páté hodině hry. Vznikla přitom kuriózní situace, kdy jsme se oba po časové kontrole odebrali směrem k záchodu a společně probírali stále probíhající partii.

 

Ve druhém kole jsem měl bílé proti CM Bartlomieji Mondrzyckému (2260). Tento Polák si získal můj respekt poté, co mě na podzim přejel stejně jako všechny ostatní na openu Brno. Po nedobré zkušenosti s Alapinem z předchozího střetnutí, jsem zvolil otevřenou sicilku. Hrála se ostrá varianta Najdorfa a soupeře jsem zřejmě zaskočil, neboť jsem získával velkou časovou výhodu. Jenže poté jsem přehlídl korektní oběť figury (Diagram 1) a místo toho jsem se vrhl do jedné nekorektní a ocitl se ve zcela prohrané pozici. I soupeř však klopýtl, a dovolil mi alespoň tahat alespoň horší koncovku 2V vs. V+2J. Bohužel jsem prošel kolem remízového pokračování (Diagram 2) a začal jsem se opět přibližovat prohře. Při konvertování výhody však soupeř zariskoval a vyměnil oba své jezdce za moji věž. Následovaly hrubé chyby (Diagram 3) z obou stran v časovce při pěšcových závodech. Soupeř sice staví dámu, ale tu hned vyměňuji za věž a jsem dvěma pěšci blízko proměny. Zničehonic jsem tak dostal příležitost vyhrát v koncovce D vs. V+P (Diagram 4 + 5). V časové tísni se mi však nepodařilo prolomit soupeřovu obranu a se vteřinami na hodinách jsem nakonec dobral pěšce. Partie tak skončila po pěti a půl hodinách holými králi a byla to jednoznačně nejnáročnější a nejpoučnější partie celého turnaje. Podpořit mě přišla přítelkyně, a také kamarád, kteří s napětím sledovali celý infarktový závěr.

 

Třetí kolo jsem čelil bílými dalšímu Polákovi, FM Marku Pniaczekovi (2228). V italské černý udělal asi dvě nepřesnosti a ocitl se v mírně horší pozici. Protože však výhoda byla spíše kosmetická, nebránil jsem se nabízené remíze. Možná jsem se měl rozhodnout partii zkoušet hrát dál, protože bylo těžké za soupeře hledat tahy. Měl jsem však alespoň čas se zotavit z předešlých dvou dlouhých partií.

 

To se mi zúčtovalo ve čtvrtém kole proti FM Pavlu Jiráskovi (2315), kde jsme rozehráli černými královskou indickou. Ve variantě, kde bílý staví fianchetto, jsem zvolil plán a6 Vb8 s dalším c5 a b5, což se ukázalo jako dobré k vyrovnání. Situaci na dámském křídle jsem však nevyřešil nejlépe a soupeř mě začal pozičně přehrávat. Využil jsem triku taktického rázu, který mi pomohl vyměnit figury a narušit soupeřovi pěšcovou strukturu. Bílý se zhlédl ve hře po diagonále a1-h8 a promeškal možnost umístit na f6 svého jezdce. V následující taktické přestřelce jsem již měl navrch a partii jsem přetavil v cenný bod. (Diagramy 6-8)

 

Páté kolo jsem se již ocitl na online šachovnici a do konce turnaje bylo možné mé působení živě sledovat. Potěšila mě podpora od přátel, kteří začali mé výkony sledovat po pár dobrých kolech. Proti mě nastoupil černými IM Sebastian Plischki (2332). Rychle se projevil rozdíl ve znalostech zahájení, naštěstí pouze časový. Po několika tazích, jejichž pořadím jsem si vůbec nebyl jistý, jsme v sicilské dokormidlovali do známé pozice Scheveningenu. Černý se vyhnul remíze tahem 14…Ve8 (Diagram 9) a brzy jsem nevěděl, jak pozici dále zesilovat. Nakonec jsem se v jeden moment rozhodl pro praktické pokračování Sxh7!? (podle počítače teda se dvěma otazníky). Při analýze mě překvapilo, že vzniklá pozice D vs. V+V je zpočátku skoro rovná, protože ji vůbec nebylo lehké bránit. Naštěstí ani konvertovat, takže se mi nakonec povedlo vyklouznout věčným šachem. Jediné, co s tím soupeř mohl dělat, bylo zmačkat a vyhodit svůj partiář.

 

V šestém kole jsem si černými vyzkoušel nové zahájení, přijatý dámský gambit. Celé dopoledne jsem byl ponořený ve variantách a nuancích, ale CM Radek Bujnoch (2261) mě stejně zaskočil nebývalým pořadím tahů. Po představení dámy jsem se dostal do problémů, které nebylo snadné rozmotat. Naštěstí mě zachránil soupeř, tím že přehlídl tah Jf4, který zcela otočil partii. Najednou se musel bránit on sám, a to s minimem času a s velkým nebezpečím v pozici. Bohužel pro něj, to byl již téměř nadlidský výkon. Partii se mi podařilo pěkně vyhrát sérií typových úderů při útoku na krále. (Diagramy 10 a 11)

 

Sedmé kolo jsem sehrál teprve podruhé vážnou partii proti velmistrovi. Bílými jsem hrál s GM Petro Golubkou (2371) z Ukrajiny. Soupeř hrál celou partii “a tempo” a vůbec hodně povýšeně a laxně. Zvolil skandinávskou, ve které se sice příliš neorientuji, ale pozice zůstala dlouho vyrovnaná až mírně lepší pro mě. Dokonce jsem v jeden moment mohl těžit z chyby soupeře a získat reálné šance na výhru (Diagram 12). V časové tísni jsem se po minoritním útoku sám dostal pod tlak a po velké chybě jsem minul i celkem jednoduchou remízu (Diagram 13). Výsledná koncovka byla totálně prohraná. Soupeř však pokračoval ve stejném duchu jako doposud a rozhodně se neobtěžoval příliš přemýšlet. Zkoušel mě spíše obelstít z různých stran než konvertovat jasnou výhodu. Nakonec sám spadl do pasti, když jsem zastavil hodiny a reklamoval třikrát opakovanou pozici (Vc4 v 52.,54. a 64. tahu). Při rekonstrukci se ukázalo, že jsem se nemýlil a soupeř odcházel hodně naštvaný. Partie s velmistrem pro mě byla spíše zklamáním, celkově pro jeho přístup k partii i jeho chování po ní.

 

V osmém kole už jsem pociťoval velkou únavu, kterou ještě podpořilo popíjení u bleskáče v předešlý večer. Ze zahájení jsem černými s FM Mikkelem Manosri Jacobsenem (2341) získal výbornou pozici, když jsem stál oproti partii s Jiráskem ještě o tempo lépe. A i přestože jsem nezahrál nejkritičtější 10…b5!, pozice byla v rovnováze. Bohužel, již v 17. tahu jsem potřeboval zrychlit a nedocenil jsem tah 17…c4 se slibnou protihrou na dámském křídle. Můj plán h5 h4 byl dost naivní a oslabil mého vlastního krále před přicházejícím útokem. Nutno říci, že soupeř sehrál celou partii naprosto bezchybně a porazil mě zaslouženě. (Závěr partie je na diagramu 14).

 

Poslední kolo mi los přidělil bílé s IM Damianem Lewtakem (2381). Po úvodních pár tazích přišla nečekaná nabídka remízy ze strany soupeře. Jelikož jsem byl vyčerpaný z celého turnaje, remízu s hráčem jeho kalibru jsem rád přijal.


 

Celkově se mi turnaj velice povedl, zahrál jsem si s nejsilnějšími hráči, na které jsem dosud narazil a dokázal jsem v těžké konkurenci obstát. Dokonce bych řekl, že to byl jednoznačně nejlepší výkon, jaký jsem kdy předvedl. Pořád je potřeba zapracovat na lepším rozvržení času. Ale základem úspěchu bylo, že se mi až nezvykle dařilo v zahájení a docela dobře jsem se ve zvyklých pozicích orientoval. V mnoha partiích jsem vybojoval bodíky z horších pozic, když jsem nesložil zbraně (ani hlavu), ale hrál dál. Trochu mě mrzí, že jsem se nevešel do desátého místa, ale i celkové 14. místo je pro mě výborným výsledkem. Připsal jsem 58 bodů do ela a po sedmém kole jsem měl dokonce hypotetické naděje pomýšlet na normu mezinárodního mistra (6.5 bodu by mělo stačit). Na závěr musím dodat, že mě poněkud zklamali šachoví profesionálové Plischki a Golubka, kteří si pro svůj rating nevidí na špičku nosu a lidsky jsou oba nepříjemní. Po zbytek turnaje dělali, že mě nevidí a po partii neměli žádnou chuť analyzovat. Golubka dokonce po partii prohlásil, že šachům vůbec nerozumím, ale že musí uznat, že 3x opakovaná pozice tam byla. Pozitivní naopak byla celková atmosféra, která na turnaji panovala - online přenosy a doprovodné akce. Celkem se mi dařilo i v blicáku, který se s následnou volnou zábavou dosti protáhl. Naopak jsem litoval, že jsem se po náročné partii rozhodl hrát ještě šachy na diktát - z reproduktoru bez ustání znělo “bílý teď”, “černý teď” v pravidelných pětisekundových intervalech. Tento typ turnaje brzy lezl každému hráči na mozek a 9 kol tohoto formátu bylo vyčerpávající.

Partie z onlajnů naleznete tu: Partie

Celkové výsledky tu: Výsledky

Přikládám pár diagramů různých obtížností.

 

Diagram 1 (2200): Jaký je správný postup bílého? 1.e5 dxe5 2.Jxe6!! fxe6 3.Dg6+ Ke7 4.f5! lepší pro bílého a v praktické partii je těžké útok ustát.

Diagram 2 (2300): Jak se bílý výrazně přiblíží remíze? Navrhněte nejlepší postup. (První tah je na úrovni 1900). 1.h4! gxh3 (jinak bílý získá nebezpečnou protihru v podobě h pěšce) 2.g4!! a bílý dokáže vyměnit oba pěšce.

Diagram 3 (1700): Jak mohl černý snadno vyhrát? 1…Vg6! 0:1

Diagram 4 (1800): Jak mohl bílý snadno vyhrát? 1. Dg4! e3 2.Kd3 1:0 nebo 1…Ke8 2.Dg8 mat.

Diagram 5 (2300): Jak vyhrát finální pozici? (Našel jsem tento postup s počítačem a nedokázal jsem ho vyvrátit). Nejprve je třeba pochopit, že černý brání pozici tahy Kd1-d2 a Ve1-e2. Bílý však má možnost dát dámu na c3 (odebrat králi d2) a následně obejít králem přes e5-f4 až na pole f1 (může udělat i “trojúhelník”, aby prošel). Po dobrání pěšce e4 by situace s králem na kraji šachovnice neměla být příliš těžká.

Diagram 6 (2000): Jakou taktickou možnost má černý? 1…Jxd5!! tah, který jsem zběžně kontroloval, ale moc jsem nevěřil, že by to mělo fungovat. kritické mi přišlo 2.Jxd5 exd5 3.Sxg7 Kxg7 4.Sxd5. Ale černý stejně nic lepšího nemá. V partii se stalo 1…Jg4!?, ale tady je černý určitě horší.

Diagram 7 (2100): Na šachovnici zavládl chaos. Jak se jako černý zorientovat? Jak hodnotíte pozici? 1…Sxb1 s kritickou variantou 2.Jg4 Da5!! 3.Db2 Dxa2. Nejlepší možností bílého je držet diagonálu a černý bude dámu napadat svojí dámou.To vede k remíze. V partii se však stalo 4.Db6? Ve7 a černý pozici drží -+.

Diagram 8 (1800): Jak černý nejrychleji vyhraje? 1…Vef7!! a bílý se vzdal.

Diagram 9 (1800): Jak jako bílý vynutit remízu? 1.Vxf6! gxf6 2.Dh4 Vg8 3.Dxf6+ Vg7 4. Dd8+ věčňák.

Diagram 10 (2000): Najděte nejsilnější tah za černého. 1…h5!! Důležitý je motiv, že hrozí např. 2.Dxb4 hxg4 3.Dxb7 Je2+ 4.Kh1 Vxh2+ 5.Kxh2 Dh4 mat

Diagram 11 (1900): Jak soupeře dorazit? 1…Vxh2!! krásné, soupeř nemůže dobrat figuru pro Vxg2+ s dalším Dh4 a 2.Kxh2 selhává pro 2…Dh4+ 3.Kh1 Sxg2 4.f3 g3!! (nejjednodušší, ale ne jediné - vyhrává i gxf3 nebo Dg3)

Diagram 12 (2200): Soupeř stáhl jezdce z královského křídla. Jak černého dostat pod tlak a získat výhodu? 1.Dg4! s dalším Vh3 a h5

Diagram 13 (2100): Jakým způsobem zajistit alespoň remízu? 1.gxf7+ Kxf7/Vxf7 2.Va1 s dalším Va8 a Va7 a černému nezbývá nic lepšího než představovat věž.

Diagram 14 (1800): Jak černého dorazit? 1.Vxf8! Kxf8 2.Je3! Sxb2 3.Vf1+ Ke7 4.Dg5+ 1:0

 
 
© sachyvyskov.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky