Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Návštěvnost

 

 Šachoví mistři světa řekli

  Alexandr Alexandrovič Aljechin:"

Pomocí šachů jsem si vypěstoval charakter, učí objektivitě, velikým mistrem se může člověk stát jedině tehdy, pozná-li své omyly, chyby a vady. Stejně tak je tomu i v životě.“
 

 

Play chess online
Počasí Vyškov - Slunečno.cz

Hledat

 

KP1 - Důležité vítězství v 9. kole, ŠK Garde Lipovec B - MKS Vyškov 3.5 - 4.5 (+partie)

Boje v KP I vrcholí. Nás vyškovské zajímá střed tabulky a její spodní polovina a snažíme se samozřejmě o to, abychom byli co nejblíže středu tabulky. Pořádně zabojovat a poprat se o body, to bylo naše motto při zápase 9. kola v Lipovci, neboť není na co čekat a body je třeba sbírat, čtyři sestupující družstva jsou pořádná porce a mezi ně se nechceme dostat....
 

KP I     ŠK Garde Lipovec B     3½   -   4½     MKS Vyškov

 

ŠK Garde Lipovec B   MKS Vyškov
Sekanina Jiří (V,Z) 2029F 1 - 0 1983F Pech Václav (Z)
Habina Martin (Z) 2063F 0 - 1 2054F Rozumek Vlastimil (Z)
Holušová Táňa (Z) 2064F 0 - 1 2061F Hejný Jaroslav (Z,H)
Fojtík Tomáš (Z) 2053F ½ - ½ 1971F Mouryc Tomáš (Z,H)
Komprda Petr (Z) 2003N ½ - ½ 1855F Jireš Jiří (Z)
Mráz Pavel (Z) 1974N 0 - 1 2052F Kejík František (Z)
Flašar Roman (Z) 1880N 1 - 0 1989F Kupčík Zdeněk
Vavřínek Tomáš (H) 1790F ½ - ½ 1773F Čermák Jan


Komentář Davida Cipryse na webu JmŠS.

Tabulka po 9. kole.

 

   (Komentář Vlastíka Rozumka)

Vzácně vyrovnaná spodní polovina tabulky a to dokonce osmi týmů! Z toho polovinu čeká sešup do nižší soutěže. Tady už žádné špekulace nepomohou, kdo zaváhá spadne. Dobře jsme si to před zápasem uvědomovali a respekt nerespekt, jeli jsme urvat body do Lipovce. Prvním krokem, který můžete udělat, je přijet v silné sestavě a včas. Sestavu kapitán Zdeněk Kupčík začal sestavovat ihned po skončení 8. kola. Rozeslal emaily, stanovil časy odjezdů, kdo s kým pojede. Já se dopravil samostatně, sjíždím od vysílače Kojál do Lipovce, je 9,53, mám ještě 7 minut čas. V tom mi probleskne myšlenka, která měla přijít dříve. Před rozlosováním mi Staňa Vémola říkal, že Lipovec má požadavek na začátky utkání od 9,30. Ano, bylo to tak, já na to zapomněl, kapitán na to zapomněl, všichni na to zapomněli a rozvrh jízd byl takový, že jsme celé družstvo jeli na 10. hodinu. Opravdu dobrý začátek. Při příchodu do hrací místnosti jsou již všichni na místě, hodiny se nastavují tak, aby my zapomětlíci z Vyškova měli o 15 minut méně, tak se kapitáni dohodli. Kupodivu jsem nepozoroval žádný stres nebo rozladění na našich hráčích, naopak to všichni brali jaksi s humorem a odlehčeně. A to bylo dobře.

První skončila partie Jirky Jireše s Petrem Komrdou na 5. šachovnici. Jirka stál lépe, ale taktická kombinace lipoveckého hráče znamenala bojovnou remízu. Remízy v zápase jistě budou, ale asi jen pokud nebude jiné východisko, žádná nabízená nebo přijatá půlka jen bez boje, na to je situace obou týmů v tabulce vážná.

Vašek Pech se na 1. brání proti Jirkovi Sekaninovi královskou indickou obranou. Očekával od Jirky spíše 1. e4, i přípravu na to zaměřil, ale ne vždy předpoklad vyjde. J.S. obětuje lehkou figuru za dva pěšce a jeho věže a lehké figury vyvíjí nepříjemný tlak v centru na polovině černého. Na první pohled se nám zdálo, že útok a tlak bílého lze přestát, ale souhra černých figur vázne a do soukolí se dostává písek, Vašek přesnou obranu nenašel a pozici neustál.
1,5 – 0,5 pro domácí.

Nevadí, na ostatních šachovnicích nestojíme špatně.

Vzápětí srovnává skóre Franta Kejík proti Pavlu Mrázovi na 6. desce. Taky se hraje Královská indická, Franta volí pevný Sämischův systém (ovšem bez velké rošády), odrazí taktické hrozby černého na královském křídle a potom začíná hrát tam, kde má, na dámském křídle, získá pěšce a tlačí nekompromisně „a“ pěšce kupředu. Ukazuje se, že černý nemá jak tohoto pěšce zastavit, při věži a jezdci na šachovnici. Hrozící proměna bílého pěšce donutí černého zastavit hodiny. Franta hrál pozorně, zpočátku trpělivě eliminoval taktické triky a v další fázi partie dominoval.
Srovnáno 1,5 – 1,5.

Na 2. šachovnici se dá očekávat nekompromisní boj Vlastika Rozumka a Martina Habiny. Oba dva hráči vyznávají ostrý boj a aktivní pozice. Kdo s koho? Zahájení potvrzuje vyslovený předpoklad – Volžský gambit, nebo, jestli chcete, Benko gambit. Jestli Vaškovi příprava na zahájení nevyšla, já si nemohu stěžovat. V přípravě jsem přemýšlel, co na Martina hrát. 1. e4 a připravit se na Sicilskou nebo Pircovu obranu, nebo 1. d4 a s velkou pravděpodobností si zkusit Volžák, který jsem hrál jen jednou v rapidu proti paní Medunové a v koncovce prohrál. Rozhodl jsem se pro 1. d4 a využil páteční trénink těsně před zápasem, kdy jednou měsíčně trénujeme s GM Robertem Cvekem. Moje žádost byla proniknout do těchto variant a dvouhodinový trénink moje očekávání naplnil.

Partii jsem odehrál velmi dobře, až na jeden okamžik, kdy jsem ve 31. tahu nepřesně pokračoval v útoku a tahem Dh3 dovolil soupeři pozici vyrovnat, naštěstí pro mne, jak je ve Volžském gambitu běžné, pozice byla i nadále složitá a Martin dále nepokračoval přesně. Obětí kvality Vxh5 byla obrana černého definitivně zlomena.
1,5 – 2,5

Na 3. šachovnici se Jarek Hejný černými bránil ve Španělské proti Táni Holušové. Postupně získal převahu v centru, figury měl aktivnější a získal dvě lehké figury a nějakého pěšce za věž. Potom partii s přehledem dovedl k vítězství. Moc pěkný výkon od Jarka, prokázal cit pro souhru figur a když se mu toto povede, je velmi nebezpečný.
1,5 – 3,5

Na 7. desce prohrál kapitán Zdeněk Kupčík v Královské indické s Romanem Flašarem. Zdeňkovi se nepodařilo dobře rozehrát figury a Roman ovládl „d“ sloupec, pole d6, stál aktivně a poté po dobrání pěšce b7 byla černého pozice v troskách.
2,5 – 3,5

Na poslední šachovnici remizoval Honza Čermák s Tomášem Vavřínkem. Partii jsem moc neviděl, jen v po zápasové analýze jsme doporučili místo Vxb7 zahrát Sxb7 a myslím, že by měl Honza značné šance na výhru. Šel se poradit s kapitánem, zda remízu vzít a na doporučení ji přijal i vzhledem k situaci v poslední hrané partii na 4. šachovnici.
3 – 4

O konečném výsledku, buď výhra nebo remíza, se rozhodovalo na již zmíněné 4. šachovnici mezi Tomášem Mourycem a Tomášem Fojtíkem. Partie byla asi celou dobu vyrovnaná, přešla poté do věžové koncovky (jedna věž na každé straně). Náš Tomáš držel zodpovědně 2. řadu a černý neměl jak pozici zesílit (3 pěšci proti 3). Sice dohrával partii na půl minutě až minutě, ale pozici zvládl dobře.


Sladké vítězství 3,5 – 4,5 pro Vyškov!

 

Zápas byl opravdu nekompromisní, bojovný, vedený ve fair duchu. My byli těmi šťastnějšími, ale výhru jsme si tentokrát zasloužili. Díky všem za předvedené výkony!

 

Příště 22. 3. nás čeká silný tým Jezdců Jundrova, tož Tahu zdar!
(A začátek utkání bude v 10,00 hodin, není-liž pravda, kapitáne?)

 

Výsledek obrázku pro smiley

 

                    Vlastimil Rozumek - Martin Habina

ll

Po 34....Jg7-h5 se stalo:

35. V1xh5! gxh5 36. Dh5+ Kf8 37. Vh8 Va1 38. Vxg8 Kxg8

39. Jh4 Je5 40. f4 Vh2+ 41. Kh3 Jf7 42. Jf5 Kf8 43. Dh7 1 - 0



 

Komentáře

[1]JHVloženo 02.03.2015 12:55
Včera paráda :)
Skoro bych řekl "v suchým tričku" :)
Domácí byli od začátku značně nervozní, asi jsme je dostali pod tlak naším pozdním příjezdem. A je taky konečně dobře, že jsme se rozehráli vepředu. Poslední dva zápasy jsme rozhodli právě na 1.-4. desce, což u nás není zvykem.
Jinak včerejší zápas jsem viděl asi takto:
Vašek bohužel nemohl dát rychlou remízu, což ho rozhodilo a soupeř ho prostě přehrál.
Vlasta se moc nezapotil, protože zahájení + plán hry měl velice dobře nachystanej z přípravy, navíc to završil bodem -> udělal si krásnou neděli.
Já se zapotil víc, ale přišlo mi, že soupeřka to nehrála moc ambiciozně a pak to prostě podělala.
Tom hrál přesně to co umí a vzhledem k vývoji soutěže (a zápasu) to byla nejlepší možná taktika. Soupeře k ničemu nepustil a věžovku si zkušeně pohlídal.
Jirka - zase zkoušel na soupeře ty svoje finty a nechybělo mnoho a klaplo to. I tak půlka dobrá.
Na šesté Franta Kejík zase v klídečku, soupeř si moc nezahrál a prohrál.
Na sedmé kapitán - podle jeho slov prohrál ani neví jak. Podle mne mu nesedlo zahájení a soupeřovy aktivní figury byly prostě nad jeho síly.
No a na poslední Honza Čermák... Vzhledem k důležitosti a povaze zápasu katastrofální zahájení, trpěl on i všichni Vyškováci, nepomůže to když jedna partie (navíc bílýma) vypadá od 10.tahu na prohru). Pak se z toho vykopal a nakonec doplul do remízového přístavu. Buďme za to rádi.

Takže nejtěsnější vítězství. Záchranu vidím velice reálně, přesto by to chtělo ještě aspoň bodík. Obzvlášť s postupujícím Jundrovem by se mi líbil. A vlastně i Veselí máme co oplácet z loňska.
Naopak Lipovec to se záchranou bude mít těžký, trochu jsme je potopili. Navíc je to i kousek... Ale někoho pod sebe dostat musíme, vybírat si moc nemůžem :)
[2]VašekVloženo 04.03.2015 13:57
Jardo nemám dojem, že mě rozhodilo to, že partie nebyla rychlá remíza. Letos jsem hrál hodně dlouhých partií a nemůžu říct, že bych z nich byl rozhozenej :). Spíš je to tak, že jsem záměrně nehrál variantu, kterou stabilně hraji. Vím, jak je Jirka Sekanina poctivý v přípravě a jak na mě vypálil 1.c4 místo e4, které poslední dva roky hraje pravidelně, byl mi jasné, že je připravený a musím to zahrát nějak jinak. Pak jsem ale zjistil, že tu variantu, co jsem zahrál skoro kompletně zapomněl. Jirka obětoval figuru za dva pěšce, ale ta pozice byla hodně nejasná. O nějakém jasném přehrání asi nemůže být řeč. Nakonec mi chybělo těch 15 minut, které nám na začátku odečetli a pár minutama na praporku zahrál hrubku. Ta prohra mě ani moc nemrzí. Jednak jsme postoupili a jednak si myslím, že jsem partii nehrál vůbec špatně. Spíš mě mrzí to, že jsem se nechal dotlačit do takové pozice,kde jsem moc nemohl ukázat co ve mně je :D. A klobouk dolů před soupeřem, většinu partie tahal první lajnu z Houdiniho. Snad jen dvakrát jí netrefil.
reakce: [3]
[3]VlastikVloženo 04.03.2015 15:39
[2] Vaškova partie byla i po oběti figury bílého za dva piky totálně vyrovnaná. Je pravdou, že faktor tlaku v pozici nese v tomto případě bránící se strana, což byl Vašek. Teprve hrubka v časovce Vd8, kdy černý ztrácel materiál, prohrávala partii. Já podobnou pozici hrál černými v Jeseníku 2014, soupeř sice nic neobětoval, ale pozice byla podobná s dobrání exd4. Byla vyrovnaná a tím, že jsem nenašel pořádný plán jsem se sám zamotal. Tento typ pozice je opravdu hodně náročný a černý může stát uspokojivě byť třeba popotahováním figurek na 8 - 6 řadě, ale víme, že hráč je většinou s takovým postupem nespokojen a chce hrát aktivněji...a tím pozici podělá. Osobně mne tato struktura začala přitahovat, protože se na ní člověk může ledacos naučit, jen začít ... :-)

Přidat komentář

* Jméno:Email:
Text komentáře:
Ochrana proti SPAMu:Napište do políčka výsledek:
 
 Emailová adresa nebude zveřejněna. HTML kód není akceptován, odkazy nejsou aktivní!
 TIP: Reagujte na komentáře kliknutím na jejích pořadové číslo "př.[41]"
 
© sachyvyskov.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky