Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Návštěvnost

 

 Šachoví mistři světa řekli

  Alexandr Alexandrovič Aljechin:"

Pomocí šachů jsem si vypěstoval charakter, učí objektivitě, velikým mistrem se může člověk stát jedině tehdy, pozná-li své omyly, chyby a vady. Stejně tak je tomu i v životě.“
 

 

Play chess online
Počasí Vyškov - Slunečno.cz

Hledat

 

KP1 - 7. kolo, Drama až do konce a vydřené 3 body nad Sloupem + partie!

Hrát s týmem, který má v tabulce po 6. kolech jen jeden bod, je velice záludné. Na jedné straně velká očekávání a na  straně druhé tvrdá realita v podobě nejasného konečného výsledku. To byl přesně dnešní zápas se Sloupem...

 

ŠO MKS Vyškov                     4½       TJ Sloup
Jireš Jiří Z 2121 1 - 0 2098 Boháček Milan H Z
Hejný Jaroslav Z 2001 ½ - ½ 2085 Dirgas Josef H Z
Kejík František Z 2053 0 - 1 1975 Pokladník Martin Z
Rozumek Vlastimil Z 1952 ½ - ½ 1966 Ševčík Leoš H Z
Čermák Jan Z 1922 ½ - ½ 1882 Baláž František Z
Štrublík Martin H Z 1820 0 - 1 1817 Špičák Petr
Zabloudil Radek 1837 1 - 0 1708 Baránek Tomáš
Majetič Radim 1761 1 - 0 1632 Mikulášek Petr

 

(Komentář Vlastik Rozumek)

V minulém kole jsme mocným finišem zachránili v Hustopečích remízu a získali cenný bod.

Dnes jsme hostili beznadějně poslední Sloup s jedním bodem, my bodů 10. Při cestě do Vyškova jsem si kladl otázku, proč má Sloup jen jeden bod, vždyť zejména na předních šachovnicích nemá vůbec slabé hráče, Milan Boháček, Jožka Dirgas, Martin Pokladník… Jak si s nimi poradíme, to jsem sám zvědav, vedl jsem si monolog v autě.

Situace v hrací místnosti v Besedním domě byla pro tuto dobu typická chřipková, všude přítomné pokašlávání a bylo vidět, že někteří by radši zůstali doma v teple. Ale položili si otázku (jako Franta Kejík), koho by kapitán místo mne sehnal? A proto díky za to, že nastoupil i když se jeho stav určitě podepsal na jeho výkonu.

Dnes jsme nastoupilli bez jedničky Adama Dvořáka a na poslední šachovnici s kapitánem béčka Radimem Majetičem, který je v A týmu v poslední době jako doma.

Velmi brzy dohrává a hlavně vyhrál na 7. šachovnici Radek Zabloudil s Tomášem Baránkem. Radkovi to v posledních partiích jde a jsme za to rádi. Však jsem ho dnes od autobusáku svezl až do Besedního domu, když jsem ho na cestě náhodou uviděl. Takže příště tě Radku zase rád svezu :-)

Já (Vlatik R). hraji černými se starým známým Leošem Ševčíkem. Snažím se hrát zodpovědně a otupit Leošovi bílé figury, což se mi podařilo a v 18. tahu ve vyrovnané pozici přijímám jeho nabídku na dělbu bodů.

Zanedlouho realizuje svoji převahu Radim Majetič na 8. šachovnici proti Petru Mikuláškovi. Konečnou pěšcovku s pěšcem více hraje Radim vemi přesně a soupeře dostane do nevýhody tahu a ten partii vzdává.

Hm, takže skončeny 3 partie a vedeme 2,5 – 0,5. To není špatné. Ale není všem partiím konec.

Na 6. šachovnici se Petr Špičák a Martin Štrublík předhánějí v taktických obratech a hrozbách, bohužel Martin tahá za kratší provaz. Má sice dámu za střelce a věž, ale jeho král je jak na pranýři a bílé figury kolem něj stahují smyčku, ze které se nedostane.

Podobně se vyvíjí hra na 3. šachovnici mezi Frantou Kejíkem a Martinem Pokladníkem. Franta sice dostane věž až na pole h4 a má v hledáčku černý slabý bod h7, ale k tomu je daleko a kompenzace za figuru je nedostatečná. Rozhoduje lepší souhra černých figur, nepříjemná vazba na Kg1 od Sc5 a nekomromisní Dxg3+.

A najednou je stav 2,5 – 2,5.

Jarek Hejný na 2. šachovnici s přehledem černými eliminoval Jožku Dirgase a směřuje při stejnobarevných střelcích do remízové koncovky. Tahají ještě dlouho, dobře jsem nechápal co tam chtěl bílý vymyslet, ale dopadlo to tak, jak to dopadnout mělo, remíza.

Za stavu 3 -3 může zápas dopadnout jakkoliv.

Dohrává Jirka Jireš na 1. desce s Milanem Boháčkem a na 5. šachovnici Honza Čermák s Fr. Balážem.

Jirka stál od zahájení lépe, snažil se zaútočit, ale přímý konečný útok tam nebyl. Pozice se nakonec přetransformovala po výměně dam do koncovky, kdy Jirka má dva střelce proti dvěma jezdcům. Nutno podotknout, že min 15 tahů hrál Jirka na 1 minutě až 30 vteřinách, což je hodně náročné. Podaří se mu koncovku vyhrát? A co když ne? Co potom?

Píši to takto, protože zároveň hrozí, že Honza Čermák pozici neudrží. Měl sice pěšce při opačných rošádách více, ale přišel o něj, jeho král na dámském křídle je pod tlakem věží a dámy a postupujícího černého „a“ pěšce, objektivně prohraná pozice. A ten stejný problém, hraje na 30 vteřinách.

Jen velký optimista by v tuto dobu vsadil na naše vítězství. Já bych dal nejraději obě partie za remis a s bodem v kapse bych se rozjel k domovu.

Důležitý byl taky timing průběhu obou partií.

Jirka pracuje krásně s dvojící střelců a Milan své koně umístní až příliš pasivně, kdy sice zatím vše kryjí, ale nemohou se pohnout, takže tempovat bude nakonec jen Jirka. A to bylo rozhodující. Závěr realizace je vzorový, výhodně mení střelce a vysbírá pěšce černého. Důležitá předůležitá výhra, která nám zaručuje minimálně bod.

Borci na 5. šachovnici překročili limit 5 hodin hry, nepřesnosti jsou na jedné i druhé straně, ale hlavně Honzovi začíná svítat naděje, že by šla partie udržet. Nakonec po houževnaté obraně dochází k výměně poslední věže a vzhledem k tomu, že v dámské koncovce by měl Honza volného vzdáleného pěšce, František Baláž přijímá remízu a tím vítězíme 4,5 – 3,5!!

To byl opravdový boj až na krev se šťastným koncem! Bravo!

Příští kolo zajíždíme do Veselí nad Moravou s 13 body v zádech, což nám dodává jistý klid do závěrečných bojů KP I.

 

Tabulka po 7. kole   Výsledky všech zápasů 7. kola.

Článek řídícího soutěže 7. kolo

Partie k přehrání

Kapitánu béčka Radimu Majetiči s černými se podařilo přehrát Petra Mikuláška.jpg
Na 3. a 4. desce vybodovali hosté 1,5 bodu.jpg
Na 7. a 8. šachovnici domácí Radek Zabloudil a R adim Majetič bodovali naplno .jpg
První 4 šachovnice po zahájení.jpg

Komentáře

[1]ZizzuVloženo 02.02.2020 20:06
Články od Vlasty jsou stejně vždy nejlepší! :)

Přidat komentář

* Jméno:Email:
Text komentáře:
Ochrana proti SPAMu:Napište do políčka výsledek:
 
 Emailová adresa nebude zveřejněna. HTML kód není akceptován, odkazy nejsou aktivní!
 TIP: Reagujte na komentáře kliknutím na jejích pořadové číslo "př.[41]"
 
© sachyvyskov.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky