Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Návštěvnost

 

 Šachoví mistři světa řekli

  Alexandr Alexandrovič Aljechin:"

Pomocí šachů jsem si vypěstoval charakter, učí objektivitě, velikým mistrem se může člověk stát jedině tehdy, pozná-li své omyly, chyby a vady. Stejně tak je tomu i v životě.“
 

 

Play chess online
Počasí Vyškov - Slunečno.cz

Hledat

 

29. ročník mezinárodního turnaje Jeseník OPEN, aktualizace a foto!

V sobotu 17. srpna 2019 odstartoval 1. kolem mezinárodní šachový turnaj v Jeseníku za účasti vyškovských hráčů ze šachového oddílu MKS Vyškov. Předběžně se přihlásilo do seznamu účastníků 6 hráčů, Vlastimil Rozumek a Vašek Pech do turnaje A a Tomáš Čermák, Zdeněk Fabian, Milan Tomek a Radomír Zbořil do turnaje B.

Průběžné výsledky turnaje A

Průběžné výsledky turnaje B

Fotogalerie

On-line přenosy na webu ŠK Jeseník

Den 0 - pátek 16.8.2019:

Tentokrát jsme zvolili pozdější příjezd, 1. autem dorazili o půl třetí odpoledne pánové Staňa Vémola a Milan Tomek. Další plánovaný spolucestující Radek Zbořil se nestíhal vrátit z pohřbu svého kamaráda v Brně a tak musel odložit příjezd na sobotu. 2. auto, řízené zkušeným řidičem Vlastou Rozumkem, nabralo ve Vyškově Zdenu Fabiana a v Olomouci Vaška Pecha, ti přijeli půl hodiny po nás, když absolvovali výborný oběd v restauraci Na Špici v Postřelmově a pak odvezli Vaška Pecha do hotelu Slunný Dvůr přímo v lázních.. My jsme přijeli do pěkné bouřky, že jsem ani nevylezl z auta a raději počkal, až se dostaví paní Věra na poskytnutí ubytování ve stejnojmenném penzionu.

Po skončení 7. kola v Rychnově volá Tomáš Čermák, ať jej z turnaje z pracovních důvodů odhlásím, že to nestíhá hrát v Jeseníku od 2. kola. Po ubytování jsme se přesunuli kolem 19. hodiny, bez unaveného Milánka jen ve třech na naši nedalekou základnu U 2 Štírů, kde jsme při konzumaci plzeňského moku a nealko piva Vlasty přehrávali na přání Zdenála  různé varianty Katalánské hry, jeho soupeři se mají na co těšit, Zuzzi je 100% připraven!!! Závěrečné domácí pohoštění ve formě nakrájené dobré klobásy a nakládané zeleniny od Staně nemělo chybu.

1. kolo - sobota 17.8.2019:

Dle očekávání přijíždí dopoledne busem za námi Radek Zbořil, ale vyskytla se další komplikace. Milan Tomek dostává neočekávanou špatnou zprávu od své neteře z Prahy, jeho sestra byla odvezena na JIP se vážnými zdravotními potížemi. Milan se rozhodne do turnaje nenastoupit, pobalil si věci a já jsem pak  s Vlastou jel v poledne provést registraci v HM bez Milana. Tam nás čekal již přihlášený Vašek Pech, který pak navštívil naše výborné ubytování. Paní ubytovatelka přichází dosti pozdě, někteří již odchází na nádraží, takže platíme jen 3. Mezi tím dostává Milan příjemnější novou zprávu, sestra je již v poměrně lepším stavu a tak se rozhodne nastoupit až od 2. kola. Nahoru nejede, tak nové přihlášení do turnaje zajišťuji u ředitele turnaje.

Při zahájení turnaje držíme mínutu ticha jako vzpomínku na zesnulého hráče ŠK Jeseník a ředitele turnajů v Jeseníku Svatopluka Hastíka. Hrají jen 4 hráči z Vyškova, vyškovský bijec Zizzu ničí talenta z Brna, první bod. Radek Zbořil má nasazenou 5 Romana Gavlase, přehlíží vazbu na dámu a ztrácí centrálního pěšce. Další průběh byl již jen pasivní obranou až do prohrané koncovky. Vlasta Rozumek s černými dostává FM Ondřeje Matrase z TJ Pankrác, klade tuhý odpor, dohrává mezi poslednim ve věžové koncovce proti 3 pěšcům soupeře. Spojení pěšci za podpory svého krále nakonec vítězí, Vlasta v závěru volil mezi 2 možnostmi, vybral tu nesprávnou, měl možnost partii zremizovat, škoda. Jako poslední, světe div se,  remizoval Vašek Pech se silným Polákem Kowalakem Piotrem (2082), PC našel rychlou výhru! Nazpátek do města se vydali Vlasta a Vašek  pěškobusem! Celkem 1,5 bodu ze 4 partií, nic moc.

2. kolo - neděle 18.8.2019:

Ke svému prvnímu zápasu nastupuje Milan Tomek s Igorem Zumrikem (SVK 1320), Milánkův herní styl, počká až udělá soupeř rošádu, pak udělá rošádu na druhou stranu a hrr.. pěšci na krále, nezklamal a soupeř se po chybě, dostal vazbu S na V+D vzdává. Vašek Pech s FM Vl. Karlíkem (2109) staví teoreticky rovnou pozici a na návrh soupeře přijímá brzy dělení bodu. V šatně herců udolává po velkém boji Radek Zbořil stejného soupeře Zdenka z 1. kola, brněnského mládežnického talenta z Jezdců Jundrov Mikuláše Hladkého. Do odjezdu busu v 19,25 hod. mají Zdeněk Fabian s s Josefem Škovroněm (1835) z TJ Zlaté Hory i Vlasta Rozumek s Josefem Mayerem (2049) z Prušánek  již materiálové ztráty a nevýhodné pozice, oba partii posléze prohrávají. Dosažených 50% 2,5/5 je o něco lepší výsledek. V neděli je většina restauračních provozů od 18,00 hod. uzavřena, tak jsme zakotvili v restauraci Praděd a pochutnali si na 12° Radkovi, zatím nejlepší pivní mok v Jeseníku!

3. kolo - pondělí 19.8.2019:

Jel jsem s Milánkem až dalším busem, na hodinách měl pak o 20 minut méně. Tvrdil, že mu to nevadí, začátek kola nemají pořadatelé přizpůsoben na jízdní řád MHD do lázní a musí tak hráči 45 minut čekat. Brzy končí partie smírem Zdeny Fabiana s hráčem Jiskry Jaroměř s elem 1320, čekali jsme celý bod! Jsem bez energie komentoval přístup Zizzu, jdu ji načerpat! Ve 3. hodině hry přichází kolaps v partii Vaška Pecha s černými figurami proti FM Borisu Furmanovi (2154-Russia), podvědomí přehozených figur vede k okamžité kapitulaci. I Radek Zbořil se dopouští 2 blundrů s nasazenou 3 Jiřím Čujdíkem(1967) z SK Stonava. Radek sám partii okomentoval slovy "Po první chybě se to dalo ještě hrát, S za 1 p, řetězec postoupivších černých pěšců byl dosti hrozivý a potřeboval podporu krále!". Ovšem ne po  bílých polích, následovaly vidle J na K+V a bylo po hře!  Milan Tomek vyrovnal časový hendicap a měl pak dokonce více času jako jeho soupeř Mateusz Malecki (1583) z Polska. Milánkův systém tentokrát úplně na soupeře nezabral, ten chtěl ale již partii rozhodnout, obětoval věž, ale Milan zahrál velice přesně a nekorektní oběť potrestal!! Jediný 100% hráč z Vyškováků, jen tak dál!!! Vlasta získal bod zdarma, takže znovu 2,5/5. Tvrdý boj byl v partii dvou Pavlů z JmŠS, zápas  Pavel Hubený vs. Pavel Porč skončil po tuhém boji remízou.ve 4. hodině hry.

 

4.kolo - úterý 20.8.2019:

Poprvé hráli všichni (5) naši hráči  ve velkém sálu a měli 4x bílé a jen Milánek měl černé. Hrálo se dlouho, první končí Vašek Pech po 3 hodinách hry s Dominikem Beresem (1987) SVK, svou převahu stupňoval od začátku partie až po výhru. Zdena Fabian neriskuje a raději bere půl bodu s Jiřím Dostálem (1564) z Galerie Závodný Mikulov. Bus v 19,25 odjíždí a naši 3 borci stále ještě hrají. Milan Tomek nabízel již 2x plichtu snaživé Veronice Šmajzrové (1737) ze ŠK Ústí n. Orlicí. Na šachovnici je rovný materiál a remízová pozice a Milánka to již nebaví a vyhrožuje, že dá soupeřce raději celý bod a jde si dát to nejlepší ze švestek. Najednou zázračně ztrácí pěšce a pozice začíná být lepší pro soupeřku, která si plní vytýčený cíl získat celý bod. Radek Zbořil si dává pozor, hraje opatrně s 13letým talentem Janem Weczerkem (1119) z Lokomotivy Krnov. Mládežník konečně udělal chybu, odevzdává materiál a hraje partii bez figur až do matu. Jako poslední dohrává dělením bodu Vlasta Rozumek s brněnským hráčem Kyrylem Slepovem (2018) z ŠK Jezdci Jundrov. zisk 3 bodů je pěkný a mohl být ještě lepší! Odjíždíme ve 20,45 hod., drobně prší a my hledáme restauraci, kde dávají na O2 fotbal pražské Slavie v rumunské Kluži. Na bowlingu sedím s Pavlem Porčem až do konce potěšeni výhrou Slavie 1-0.

5. kolo - středa 21.8.2019:

Po hodech bývá půst, to se potvdilo v průběhu pátého kola. Vlasta Rozumek je od počátku pod tlakem bílých figur Španělky Ros Alonso Joany, která nekompromisním tlakem na soupeřova krále získává výhru. Taktéž Venca Pech podléhá  Milanu Růžičkovi (2074) z ŠK 1921 Zábřeh. Zdena Fabian si znovu netroufá vyhrát a s mládežnickým talentem Davidem Juračákem jen plichtí. Milan Tomek přijíždí pozdějším busem, časovou ztrátu srovnává, pak se ale zamýšlí ještě ve hratelné pozici s 2 pichy méně, ale s aktivními figurami po bílých polích, s Janem Repákem (1738) z TJ Ostrava a partii prohrává na čas! Poslední v sále dohrává již ve zbývajícím čase 3 minut Radek Zbořil s nasazenou jedničkou turnaje B Markem Skočíkem (1973) z SK Podlužan Prušánky. 2x nabízenou remiz během hry soupeř nepřijmul, ale najednou nabízí dělení bodů sám a Radek souhlasí. Soupeř již věděl, že má koncovku prohranou, jak prokázala pozápasová analýza na základně u 2 Štírů. Škoda, že měl Radek tak málo času, mohl to být celý bod. Takže celkem jen 2 plichty, což je 1(5. Partii mám slíbenou k uvedení na našem webu. Celý den poprchá a je teplota pod 20°C, v HM je ale konečně příjemně.

6.kolo - čtvrtek 22.8.2019:

Vypravujeme se ve 4 (Venca, Vlasta, Radek a já)autem Vlasty na oběd do rybářské bašty za Nýznerovem, pstruh na másle á 140 Kč byl vynikající a k tomu pivo Huhňák, nemělo to chybu! Jen znovu opožděný Milánek seděl v šatně umělců, ostatní hráli v hlavním sálu, Zdenál dokonce potřetí na "své" 36. šachovnici, ta mu konečně přinesla výhru. Předpověď počasí nelhala, bylo chladno kolem 20°C, ale i předpověď výsledku zápasu Bohuslava Křeny (1976) z ŠK Kuřim s Vencem Pechem se splnila, "Bohuš se porazit nedá" a tak  po několika tazích partie končí remízou. Milán Tomek znovu přijíždí až druhým busem,  časovou ztrátu dohání a na návrh soupeře z Hošťálkové přijímá také dělení bodu, další plichta. Další 3 hráči hrají mnohem déle, odcházím proto na bus v 19,25 hod. Na základně se dozvídáme postupně další výsledky od dorazivších hráčů, výsledky se průběžně na web nedávají, což je škoda. Vlasta Rozumek měl již figuru navíc s Dominikem Béresem (1987) z SVK,  bez problémů dotáhl partii do závěrečného vítězného konce a jel dolů svým autem. Dalším spojením dojel Radek Zbořil, tentokrát nezahrál přesně zahájení v indické hře s černými proti místnímu hráči Zdeňku Střechovi (1779) a ve stísněné pozici partii ztrácí. Chybí Zdena Fabian i jeho výsledk s dalším talentem Filipem Vrzalem (1291) ze Sokola Postoupky. Zuzzi přichází za chvíli za námi celý rozzářený, hned po mém odchodu našel v pozici tah Jd7!!!, který sám ohodnotil, že je to tah budoucího mistra světa!!! Pokusím se dát  pozici na web. Zisk 3 bodů je celkem uspokojivý.

7. kolo - pátek 23.8.2019:

Neočekávané erupce na slunci měly vliv na myšlení některých hráčů, projevilo se to zejména u Zdeny Fabiana, který s černými figurami ve španělské hře  s mladíkem Matějem Jaššo (1419)  z Lokomotivy Krnov získává pěšce na e4, mění pak střelce a soupeř hraje koněm na 1.řadu? "Stojím jako bůh", hodnotil posléze svoji pozici. Pak si nechává dát vazbu S na J s D, následuje dlouhá řada zesilujících tahů soupeře na J, Zdena jen stále posiluje až nemá čím a bílý ziskává figuru! Vlasta Rozumek  dohrával až poslední a v pozici měl několik variant, kdy soupeř Václav Bartoš (1809) z KŠ Říčany mohl, ale  i nemohl dobrát S věž. Volí tu pro něj  nevýhodnou variantu, ztrácí věž a partii končí. Pravidelný opožděný příchod Milana Tomka není na výkonu znát, rychle jako první končí a ziskává celý bod s Václavem Vivialem (1560) z BŚS. Radek Zbořil tentokrát bez problémů přehrává místního talenta  od trenéra Édy Tilla z Řetězárny Česká Ves. Teoreticky zajímavou koncovku měli se 7 pichy na každé straně, plus 2 J u Vaška Pecha a 2 S u Ladislava Kudrličky (2068) z ŠK Teplice, tahali sice dlouho, ale nakonec se shodli na dělení bodu. Celkem získáváme 50% - 2,5 bodu. Navštívila nás výprava ze Sk Vyškov, pan Jan Slepánek s manželkou Lenkou, úspěšná trenérka Radka Slepánková a bývalý předseda šachového oddílu Ruda Šperka. Zajistili si ubytování pro účast členů SK Vy na jubilejním 30. ročníku šachového turnaje Jeseník OPEN v termínu 15.-23.8.2020, byli též spokojeni s porcí pstruha na rybářské baště, navštívili a poznali také naše výborné ubytování v penzionu Vera. Byli se pak podívat na zahájení 7. kola nahoře v lázních, pozdravili ředitele turnaje a mnoho dalších zúčastněných známých. Já jsem získal plnou tašku suchohřibů a babek od neznámé paní a tak jsem je využil a poslal přeložené hřiby do košíku Milánka do Vyškova manželce, ta měla "radost"!!!

8. kolo - sobota 24.8.2019:

V sobotním kole nikdo neprohrál, nejdříve velice rád souhlas již v 9. tahu s nabídkou remízky, dárce bodů mladým talentům,  Zdena Fabian   Milanu Ondrouškovi (1436) z oddílu Šachy Hošťálková pracujícího aktivně s mládeží . Jen o 2 tahy více má zapsané v partiáři  Vašek Pech, hrající  s černými figurami,  v utkání  se silným hráčem  Karlem Zajíčkem (2021) z ŠK Sokol Vyšehrad, PC mu pak ukázal výhodu +1,6! Znovu opožděný Milan Tomek o 20 minut hraje s Polákem  Andrezejem Dwilewiczem (1634). V jakési ne moc povedené varientě severského gambitu má Milánek S za 3 pichy, ale jeho zavřená V se nemůže zapojit do hry. Soupeř naštěstí spolupracuje a bílý po zisku celého bodu přebírá lídra vyškovských hráčů v B turnaji. Radek Zbořil se po celou partii úspěšně brání s bílými Jiřímu Snopkovi (1702) z ŠK Ostrava - Jih a je spokojen s dělením bodu. Jako obyčejně dohrává Vlasta Rozumek s Rostislavem Slavinským (2002) z TJ Nový Jičín. Když odjíždíme klasicky v 19,25 hod. dolů busem, má Vlasta pozici V+J+2p proti V+S+3p, pěšci jsou na obou stranách šachovnice a pozice je ohodnocena "No nejlíp plichta, na výhru to není!". Vlasta dohrává mezi posledními 5 šachovnicemi v sálu, přijíždí za námi s úsměvem, vyhrál jsem! Po následném přehrání jsem musel průběh partie okomentovat: " To je konečně hra Vlasty, pro aktivaci svého jezdce odevzdává dalšího pěšce a stále drží  důležitá políčka pro svého koně. Unavený soupeř podléhá iluzi své materiálové převahy, proč se ten bílý dávno nevzdal, a dopouští se chyby, po které partie ihned končí!!! Celkem získaných 3,5 bodu z 5 utkání je pro náš mančaft nad poměry.

9.kolo - neděle 25.8.2019:

V A turnaji hrají spolu Vašek Pech a Vlasta Rozumek, Venca se na partiisice teoreticky velmi dobře připravil, ale rozjetého Vlastíka nezastavil, dělba bodů je spravedlivá. V béčku jdou po sobě rychlé 2 remízy, nejprve Zdena Fabian již v posledním kole nebojuje s Vojtěchem Vodákem (1491) z ŠK Velké Losiny a Milan Tomek půlí s pravidelným účastníkem turnaje Stanislavem Novotným (1727) ze Šachového spolku Polanka. Jako poslední dohrává s černými kameny Radek Zbořil znovu se silným soupeřem, nasazenou 4 -  Rostislavem Sobkem (1940) z ŠK Karviná. Výsledek neznám a opouštím místní velmi příjemné prostředí jesenického TIC v Katovně a jedu autem pro pány šachisty do Kongresového sálu v lázních. Radek hraje nepřesně a je pod tlakem zkušeného soupeře. Všichni čekáme jen na něj, blíží se již poledne  a konečně silný soupeř partii vyhrává, takže v posledním kole jsou poměrně rychlé 3 remízky a zisk 2 bodů.Loučím se se známými i rozhodčím a ředitelem turnaje a odjíždíme ve čtyřech  směr vyhlášená  restaurace Na Špici v Postřelmově. Tam jsme si dali dobrou mňandu, jak říká Milánek,a pak pokračovali po dálnici s odboučkou přes Švábenice do Vyškova. 

29. ročník mezinárodního šachového turnaje Jeseník Open je opět za námi, nejvíce se dařilo Vašku Pechovi, ten při zisku 4b./9 získal k svému FIDE Elu + 16 bodů. Stejně bodů, ale +1 bod  bez soupeře, měl Vlasta Rozumek, jeho soupeři s nižším Elem pak způsobili záporný výsledek -10 bodů na Elu. V B turnaji si po celou dobu dobře vedl Radek Zbořil, los mu přidělil silné soupeře, hrál s nasazenou 1,3,4,5 a dalšimi, zisk znovu 4 body mu pak vylepšil Elo o +5 bodů. Nejvíce bodů měl Milan Tomek a to uhrál 5 bodů jen z 8 kol, nastupoval až od 2.kola. Po 2 úvodních výhrách zapsal do tabuůlky malou rošádu 0-0, pak ale již neprohrál a odjíždí z turnaje spokojen s výsledkem +-0 bodů do Ela. Solidních 4,5 bodu získává Zdeněk Fabian. V 6. kole je  po závěrečné pěkné kombinaci se ziskem bodu spokojen a cítí se na budoucího mistra světa. Ale v 7 kole ho talent  Matěj z Lokomotivy Krnov vyškolil ve španělské hře. Když si ani neuvědomil, co vedlo k jeho prohře, tak rafěji ve zbývajících kolech nabízel plichtu. Svou účastí na turnaji určitě dopomohl k rozvoji talentovaných mládežníků, sám ovšem zapsal -sorok6!!

Letošní turnaj se odehrál za pěkného počasí, po letních teplotách na začátku turnaje přišla bouřka, následovalo  ochlazení a v závěru týdne již bylo znovu velmi hezky. Pořadatelé v čele s obětavým ředitelem Pavlem Koriťákem zvládali všechny vyskytlé problémy. Úroveň turnajů se rapidně zvedla po zavedení on-line přenosů, v A turnaji se hrálo na 10 el. šachovnicích a v B turnaji jich bylo instalováno 5. Průběh na těchto 15 předních šachovnicích byl pozorně sledován účastníky na velké TV v popředí sálu. V polovině turnaje jste již mohli i najít na Chesss-Results výsledky všech 3 turnajů na 1 stránce. Každý hráč měl dostatek prostoru  a po upraveném rozmístění stolů se také zlepšila průchodnost sálem. Omezený počet startujících na 200 má své opodstatnění a vede ke větší spokojenosti účastníků. Oblíbený bufík šlapal ve vysokých  otáčkách, sortiment se na přání účastníků stále  průběžně doplňoval.

Zatím je stále povinnost zapisovat všechny  partie na propisovacím partiáři a odevzdávat originály zápisů. Po zavedení on-line přenosů je si možné stáhnout partie z webu, ostatní partie se doposud nepřepisují, stejně to v mnoha z nich nedává ani smysl. Pro lepší komfort hráčů by při zápisu partie  jistě přispěla podložka s logem ŠK Jeseník a případného sponzora. Na ubrusu se při zápisu v partiáři přitlačit nedá a pak jsou kopie nečitelné,proto si někteří nechávají čitelnější originály.. Také nepřízpusobení začátku kol k jízdimu řádu autobosové linky do lázní vedlo dokonce před  začátkem 9. kola k vážnému zranění našeho hráče. Začátek kola byl stanoven na 9,15 hod., jízda busem trvá asi 20 minut a odjezdy dle JŘ jsou v 7,35 a pak v 9,05 hod.. Čekat přes hodinu při použití 1. spoje je trochu plýtvání časem hráčů, tak jsme využili spoj v 9,05 hod. a počtali s 10 minutovýn  zpožděním. Radek Zbořil  chtěl ušetřit nějaké ty 2-3 minuty a vystoupil zástávku před HM. Ovšem musel zvládnout příkré stoupání a schody k HM,. je sice zvyklý na náročné stavební práce, ale ve svahu mu nevydržely  úpony svalu na levé noze a Radek se zapotácel. Poslední kolo dohrál a prohrál, ale ostrá bolest v noze měla jistě vliv na průběh jeho dlouhé partie! Zatím nám nikdo ještě nevysvětlil, proč nejsou začátky kol přizpůsobeny k místnímu jízdnímu řádu?!

Za rok nashle při jubilejním 30. ročníku mezinárodního turnaje Jeseník OPEN!!!

15 on-line přenosů podstatně zvedlo úroveň turnaje.jpg
Katovna s TIC mně poskytovala přístup k PC a psaní komentářů k jednotlivým kolům.jpg
Nejúspěšnější vyškovských hráč Václav Pech si připsal 16 Fide Elo bodů.jpg
Probíhá trenérská příprava Vlasty na našem ubytovacím zátiší.jpg
Pstruhová vynikající dobrůtka  na Rybářské baště v Nýznerově.jpg
Radek Zbořil dohrával v 9. kole poslední s nepříjemným bolestivým zraněním.jpg
Tuto závěrečnou pozici mohl Vlasta Rozumek zremizovat.jpg
V 6. partii našel Zuzzi vše řešící Jd7!!!.jpg

Komentáře

[1]Luboš ŠevčíkVloženo 24.08.2019 15:09
Posílám poděkování Staňovi za parádní reportáže a hlavně pozdrav všem z našeho regionu!!! Pozorně sleduju výsledky a jsem přesvědčený, že skvělým finišem ještě výrazně zlepšíte svá umístění!!! Takže z Lipovce přeju hodně zdaru a taky stále dobrou chuť tekutých i netekutých produktů :-). L

Přidat komentář

* Jméno:Email:
Text komentáře:
Ochrana proti SPAMu:Napište do políčka výsledek:
 
 Emailová adresa nebude zveřejněna. HTML kód není akceptován, odkazy nejsou aktivní!
 TIP: Reagujte na komentáře kliknutím na jejích pořadové číslo "př.[41]"
 
© sachyvyskov.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky