Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Návštěvnost

 

 Šachoví mistři světa řekli

  Alexandr Alexandrovič Aljechin:"

Pomocí šachů jsem si vypěstoval charakter, učí objektivitě, velikým mistrem se může člověk stát jedině tehdy, pozná-li své omyly, chyby a vady. Stejně tak je tomu i v životě.“
 

 

Play chess online
Počasí Vyškov - Slunečno.cz

Hledat

 

27. ročník šachového tunaje JESENÍK Open 2017 se hraje za účasti 8 vyškovských hráčů! Denně aktualizováno!

V letošním 27. ročníku mezinárodního šachového turnaje v Jeseníku startuje 8 hráčů z vyškovských šachových oddílů, polovina je sice z MKS Vyškov, ale chybí mezi námi bývalé, v současné době hospitalizované opory  Zdena Kupčík, Tomáš Čermák a Milan Tomek. Dle jejich slov se těší bohužel až na příští 28. ročník.

Den 0 - pátek 18.8.2017

Připravit se na sobotní 1. kolo  přijelo tentokrát v pátek jen 1 auto se spolehlivým nehrajícím řidičem Staňou Vémolou, který dovezl  stále se rozvíjecí šachisty  Zdeny Fabiana a Radka Zbořila a bágl  Vlasty Rozumka, který pak přijel z UH vlakem. Startovné jsme utratili hned odpoledne na základně U 2 Štírů á 40,- Kč/Pilsner, dokoupili nezbytné potraviny a paní ubytovalce zaplatili nocležné za velmi hezké ubytování v penzionu Vera. Následoval intenzivní trénink na zahrádce penzionu a pak poklidný večer na základně spojený nejen se šachovou debatou, ale i sledováním marného boje Slovácka na Spartě. Brzký návrat nám dal prostor pro další debatu o všem při malém, ale sortimentně bohatém občerstvení. Bylo nám fajn a tak jsme spokojeně relaxovali.

1. kolo - sobota 19.8.2017

V noci nám drobně zapršelo a dosti se ochladilo. Po venkovní snídani pro bohy a valcíře jsem byl vyslán do HM v lázních provést prezenci našich 3 hráčů a vyčkání příjezdu dalších hráčů. Čekala mě 20 minutová fronta u PC, již tu předčasně  působí EET a tak napsání dokladů s adresou prodlužovalo přihlášení. Mezitím dorazil David Steiner s paní, po registraci jsme čekali na zbylou výpravu Vyškováků. První se objevil s autem Robi sn., který dovezl naše šachové naděje Roberta Kudličku jn. a Marka Hrrušku a čekal taky ve frontě. Mezitím dojelo poslední zatoulané auto se SK Vyškov a tak se mohli zaregistrovat i Jan Slepánek a Radka Slepánková, doprovod paní Lenka a přítel  Martin čekali v autě. Všichni balíme a odjíždíme na oběd a ubytování, slavnostní zahájení je ve 14,30 hod. a 1. kolo začíná v 15,00 hod.

Po slavnostním zahájení a klasickém zdržení začalo 1. kolo. V něm se utkávají favorité z horní poloviny se hráči z druhé půlky, než jsem stačil přijet dalším autobusem, bylo hodně partií dohráno. Naši mladíci Robert, Marek a David neměli s 1800 šanci a brzy skončili. Dobrou půlku uhrál Radek s Jaroslavem Filipíkem (1899) z Uničova, Slepánci opouští HM s bodovým úsměvem. Nasazená jednička turnaje B  Radka Slepánková udolala v bojovné partii trenéra českoveských šachistů Ědu Tilla (1688), mám slíbenou parti k uvedení na našem webu. Tatík Slepánek a Zizzu měli za soupeře děti, ty bojovaly až do matu, takže bod získali až po 2 hodinách hry. Jediný náš zástupce v A turnaji Vlasta Rozumek měl s bílými figurami  dlouho vyrovnanou pozici s Lukášem Karáskem (2271)  z Gordicu Jihlava, jen malá nepřesnost ho donutila koncem 4 hodiny hry soupeři podat ruku. Celkový zisk byl tedy 3,5 bodu. Následný rozbor partií na základně U 2 Štírů ukázal další neobjevené varianty ve hře, zvláště Radek může poděkovat soupeři za nabídnutou remíz.

2. kolo - neděle 20.8.2017

Nedělní dopoledne bylo deštivé, ale kolem poledne se již vyčasilo a nabídla se tak možnost vyrazit na nějakou prohlídku. Toho využila jen parta z Lipové návštěvou expozice Čarodějnice v Vlastivědném  muzeu Jesenicka ve Vodní tvrzi a další prohlídkou zámku v Javorníku. Asi je ta prohlídka tak zaujala, že se dostavili 20 minut po stanoveném zahájení 2. kola! Ještě měli štěstí, pořadatelé totiž posunuli začátek všech kol na 15 hod. 40 min..  Soupeř Radky, nám dobře známý Jožka Skalka(1786) z SK Boršice, v klidu počkal až Radka dorazí. Brzy nabídl remízku, ta ale  nebyla soupeřkou pro lepší pozici přijata. Málem se jí to ale  nevyplatilo, po hrubce kdy ztrácela figuru, měla štěstí, že ji Jožka neobjevil! Partii pak vyhrála, stejně jako tatík Slepánek  ve francouzské hře s nasazenou 3 Petrem Hřebíčkem(1970), jo Slepánci zatím válí!!! Rychle vyhrál na poslední šachovnici mladý Robi, ale Marek našel nějaký to kilometr po hrací míistnosti a s 1800 prohrál.  David Steiner nestačil s černými figurami na silného soupeře Jiřího Waláka(1729). Radek připsal další dobrou půlku s nasazenou 21-Martinec Karel(1850), Zdenál nepřekročil svými bílými figurami 3. řadu a byl tak za svou pasivitu potrestán 0 v zápisu o utkání s Janem Maškem(1934). V áčku se též nedařilo Vlastovi, v časové tísni nezvolil remízovou variantu pokračování a partii jako poslední z našich hráčů ukončil blahopřáním soupeři z Polska. Zase byly uhrány jen 3,5 body. Za partou do Lipové přijíždí předseda SK Vyškov p. Rudolf Šperka.

3. kolo - pondělí 21.8.2017

Vlasta má v "A" turnaji s černými dalšího silného soupeře, Josef  Purnoch (2182) je nasazená 15 z TJ Neratovice. Klidná a pevná výstavba bílého nedává šanci černým lákadlům a tak bílý zapisuje velkou rošádu. V béčku nejprve povinně boduje Marek Hruška a David Steiner s hráči bez Ela. Na Radka Zbořila vyrukoval soupeř Martinka Jakub (1806) z ŠK Zlín  s královským gambitem, nevzpomněl si jak ho před lety hrál a tak se mu následná improvizace vůbec nepovedla, stál pod velkým tlakem soupeřových figur, který nevydržel. Zizzu vstal dle jeho slov z mrtvých, na jeho postavení se již dívat nedalo, čekal jen na poslední pomazání, tak jsem odešel. Při setkání měl již batůžek na zádech, tak jsem jen špitl utěšující...to již asi nešlo! Dostal jsem šokující odpověď ..já jsem vyhrál, soupeř Karlík Jáchym(1426) mi zahnal krále na svou stranu bez jakéhokoliv zisku, ale monarcha mně tam pomohl k výhře!!? V partii Slepánek Jan - Hubený Pavel(1892) byla šachovnice stále plná figur, postupně se černé kameny dostaly na aktivní pole a tak křížová vazba si vynutila ztrátu materiálu bílého a následnou prohru. Na 1. šachovnici hrála jednička Radka Slepánková se známým Zdenou Vojáčkem(1830) z Durasu Brno. Po vyrovnaném zahájení v dračí variantě po 13....Sa6? dává velkou výhodu Radce (Houdini navrhuje Se6 s =). Ta tahem 16. Dxc4 svoji pozici oslabuje a ve 23. tahu  hraje nepřesné a3 ? a je to zase  rovina, pak znovu Zdena hraje nedůsledně 28.   ...Vc4 (Va4!),   bílá již v koncovce nechybuje a lehce partii vyhrává! Překvapeně stále ještě hraje mladý Robi Kudlička  s bílými s Michalem Mullerem(1736) z TJ Zlaté Hory, v koncovce s vyrovnaným materiálem se přece jen prosazuje zkušenější soupeř a teď mají v koncovkách práci trenéři. Poprvé jsme celkem získali 4 body, jen tak dál!

4. kolo - úterý 22.8.2017

Nejvíc dosažených 5 bodů za kolo nám pomohl získat Vlasta, který tak obdržel první bod v turnaji. Další bod lehce získal Radek, když mu velmi mladá soupeřka nechala stát dámu. Zdenál brzy ve vyrovnané pozici raději nabídl remíz účastníku MČR mládeže Janu Šlachtovi (1358) z Lokomotivy Krnov, trenér ho hned pochválil za předvedenou hru. Na první šachovnici hraje znovu Radka s černými proti známému Pavlu Hubenému, na desce je znovu drak, hra je tentokrát přesnější a přechází do koncovky, ve které má sice Radka picha méně, ale bílý král je přímo v ohrožení uprostřed na 2. řadě. Pokud nechce dostat mat, opakují se tahy a partie končí smírem. Jenda Slepánek má za soupeře talenta ze Slovenska Tomase Berese (1480), ten měl sice problém dosáhnout na všechny figurky, ale ty stavěl stále  na správné pole a chyba se objevila na straně zkušenějšího dospěláka. Zbývající hráči hrají v klubovně v 1. patře, Robi jn. přehrává místního seniora  Jana Bartošíka (1000), David hraje přesně a trpělivě, což mu taky vyneslo bod s Petrem Lánským (1674) z TJ Kralupy n.V.  Marek  Hruška  má o 2 pichy méně, marně bojuje a neboduje. Večer na základně nás navštívil Pavel Porč, jeho prupovídky u blicek nás  pobavily. Půlnoční gulášová polévka uvařena nehrajícím Vlastou nám přišla vhod.

5.kolo - středa 23.8.2017

Úspěšné středeční kolo pro naše borce a 1 borkyni, celkový zisk 6 bodů  z 8 možných je zatím rekord!!! Jako jediný prohrál (?) David Steiner s Jardou Tillem (1621) z nedalekého ŠK Řetězárna Česká Ves, partii máme slíbenou na web. Remizoval rychle a jistě v 17. tahu Zdena Fabian s p. Filipíkem(1899) z Uničova a dobrou půlku získal Robi Kudlička s Janem Jančalákem(1682). První celý bod v kole připsal Marek Hruška s mladým hráčem domácího klubu, nečekaně plně boduje Radomír Zbořil s černými s Norbertem Mičkou (1843) z TJ Nový Jičín, pak se Radce vzdává po chycené dámě  trenér krnovských šachistů Vítězslav Daříček (1899), místního talenta Martina Šmída(1518) přehrává Jenda Slepánek. Jedeme všichni busem v 18,38 hod. na základnu, sledujeme na mobilu, kdy bude rozlosování dalšího kola, B turnaj je již dohrán a v áčku se stále hraje!! A když Vlasta Rozumek není vidět v dalším busu, je jasné, kdo hraje poslední partii na sále. Vlastík s bílými má za soupeře Ivana Krutinu (1951) z Dukly Praha. Unavení hráči, rozhodčí i pořadatelé sledovali po celých 5 hodinách a 40 minutách vyrovnanou hru, licitování na šachovnici, bylo již slyšet i poznámky "...proč to nedají za remiz?", větší touha Vlasty  po vítězství slaví nakonec úspěch, utahaný soupeř prohrává na čas! Bus pryč, tak ochotní Pražáci svezou Vlastu pod lázně.

6.kolo - čtvrtek 24.8.2017

Po hodech bývá půst, to platilo iv 6.kole,kde jsme získali jen 2,5 bodu. Radka hrála znovu na 1. desce, soupeř z Polska  nasazená 4 - Maceiej Wrobel (1959) byl po hodině hry spokojený s nabídnutou půlkou. Davidovi chybí herní zkušenosti, propočet mu najednou nevychází a tak neboduje s Radomírem Kolářem (1596) z ŠK Mohelnice. Orlík Pavel Porč (1710) z Ořechova vyhrává s vyškovskou šachovou nadějí  Markem Hruškou, chválí ho za předvedenou hru. Tentokrát i Robi jn. zasloužéí pochvalu za trpělivost, ale  podléhá Ivanu Nešporovi (1745) z ŠK Šenov. Tatík Slepánek má za soupeře velmi mladého polského talenta, Andrzel Czemecki (1440) získává materiálovou převahu, ale nechává se nachytat od zkušenějšího borce, ztrácí figuru i hru - se štěstím jediná naše výhra! Zdena je po šachové slepotě spokojen s dělením bodů s trénovaným žáčkem Vítem Andělem (1379) se ŠK Lokomotiva Krnov. Zajímavou partii hraje s bílými  Radek Zbořil, zkouší natrénované s kolegy d4, dostává se do zápletek, ztrácí čas a volí špatné pořadí tahů. Přesto stále drží pozici díky postoupivším pěšcům a bělopolnému střelci, ale v časové tísni přehlíží vyhrávající vazbu Dd1!! Nedostatek času přináší u něj chyby a tak vzdává partii s ostříleným každoročním účastníkem  Karlem Cyroněm (1834) z ŠK Hošťálkovice . V domácí analýze se nachází mnoho zajímavých pokračování, poskytne nám Radek zápis partie k uveřejnění na našem webu? Jako obyčejně končí z našich poslední Vlasta, po klidné hře s Petrem Janoušem (2006)  končí partie smírem, zase mezi  posledními v sále,   Máme nejnižší zisk za kolo, jen 2,5 bodu!

7.kolo - pátek 25.8.2017

Radka znovu brzy remizuje s Vojtěchem Dudkem (1853) z TJ Jawa  Brodce, partie končí ve 12. tahu a ponechává tak oboum naději na medailové i finanční umístění. Marek rychle poráží místní naději Jana Baslera a očekává příjezd rodičů. David se také dlouho v HM nezdržuje a přidává bod s dalším místním talentem. Dobrou půlku na zimu přidává po vyrovnané hře Radek s Jiřím Walákem (1729), Robi jn. poctivě počítá varianty, nezvedá se od šachovnice, ale není mu to nic platné, prohrává ve 4. hod. hry s Miroslavem Čecháčkem (1729), všichni 4 soupeři jsou ze ŠK Řetězárna Česká Ves!  Jenda, zkušený  trenér vyškovských nadějí, dobrou znalostí teorie přehrává Pavla Kozáka (1895) z ŠK Dolní Benešov. Zdena to také není schopen zlomit a je spokojen s dělením bodu s Romanem Kabanem (1739) s ŠK Velké Losiny.   Vlasta po dlohém  boji partii vyhrává s Petrem Sýkorou (1904) z Dukly Praha, do odjezdu busu daleko, tak doráží indiánským během za námi na základnu.

8.kolo - sobota 26.8.2017

V předposledním kole  získává Radka důležitý bod v partii se známým Ladislavem Pruckem (1932) ze Sokola Přemyslovice a může tak bojovat o čelo tabulky turnaje B. Po remíze s Milanem Líznerem (1904) z TJ Praha-Pankrác ztrácí možnost  získat medaili Jenda Slepánek, průběžné 9. místo je ale  velice pěkné, jen vydržet! Místní známý hráč Béďa Táborský (1658) běduje, právě se nechal nachytat s úprkem pěšce do dámy a partii prohrál s Markem Hruškou. Tentokrát Jožka Skalka  (1786) z Boršic  poráží (kdyby už nevyhrál, jel by dle jeho slov domů) naši naději Robiho Kudličku .Michal Muller (1736) z TJ Zlaté Hory obírá o bod Radka Zbořila až v pěšcové koncovce, Radek zahodil čistou remíz! Zizzu drží nervy na uzdě a když si už Michal Nisztuk z Polska libuje v drtivém útoku na krále, tak se mu podaří vyměnit dotěrné figury černého, pak se sice  dostaví slabá chvilka, ale ta díky chladné rozvaze je překonána a Zdena vítězí! Vlasta Rozumek svou partii s Tomášem Lorencem (2211) z Karlových Varů po ztrátě materiálu vzdává těsně před odjezdem busu v 19,30 hod. Včerejší posezení na základně se nám se změněnou obsluhou z brigádníků vůbec nelíbilo, tak jsme na doporučení orlíka Pavla zavítali do Jesenky, Vzorná obsluha, dobrý zlatavý mok podstatně levnější než u 2 Štírů a únos nevěsty nám zpříjemnilo večer. Čekáme na los posledního kola, béčko je již známo, ale na áčko, kde hraje Vlasta se stále čeká. Po uvedení 9. kola se Vlasta hned dostává do varu, telefonuje s ředitelem turnaje, že odmítá hrát s hráčem bez FIDE Ela, dle propozic to není těmto hráčům umožněno! Tak uvidíme, co se  bude zítra dít.

9. kolo - neděle 27.8.2017

V závěrečném 9. kole se odehrávaly oproti očekávání bojovné partie, začátek kola byl hned v 8,30 hod. a tak to někteří nestíhali.  Radek Zbořil byl nakonec rád s půlkou s mladým Vojtěchem Vodákem (1290) z SK Velké Losiny, také Zdena Fabian podává nemastný výkon, soupeř Marek Folwarcny (1822) z SK Orlová ho rychle přehrává. David Steiner  má další půlku s Janem Jančálkem (1682) z TJ Vítkov a  Michala Gvizdová (1067) z místního klubu ŠK Jeseník byla nad síly Robiho Kudličky. Zato Marek Hruška se chtěl ukázat přítomným rodičům a pěkně přehrál Petra Lánského (1674) z TJ Kralupy n. Vltavou. Radka Slepánková využila znalosti zahájení a přesvědčivě bodovala s  nasazenou 3 - Petrem Hřebíčkem (1970) z ŠK Bohnice  a pojistila si tak 2. místo v turnaji B. Ve čtvrté hodině hry využívá převahy kvality Jenda Slepánek s Markem Skočíkem (1911), ale získaný bod jen stačí pro potvrzení 9. místa v konečné tabulce. Vlasta Rozumek po ranní diskuzi s pořadateli hraje  s tátou Radkova soupeře Rostislavem Vodákem (bez Fide Ela) z ŠK Velké Losiny. Rozhozený Vlasta má stále větší problémy, ztrácí materíál, pak již celou kvalitu a končí jako poslední z našich hráčů prohrou. Jen 4 body celkem, mohlo to být lepší! Odjíždíme domů se zastávkou na oběd  v Postřelmově, kde se již tradičně zastavujeme v restauraci Na špici, opět špica!

Turnaj byl letos velmi dobře připravený, pořadatelé zvládli úspěšně vysoký počet 156 účastníků (loni 110), hrálo se v Kongresovém sále, v šatně umělců i na balkoně.. Obětavost ředitele Pavla Koriťáka ml. nebrala konce, řešil okamžitě každý vzniklý problém, či žádosti hráčů k jejich spokojenosti. Chladnější počasí bylo pro konání turnaje  také příznivější a velice pochvalovano bylo zřízení bufetu s dostatečnou sortimentní nabídkou a usmívající se  obsluhou. S ubytováním hotelového typu jsme byli spokojeni nejen v penzionu Vera, ale i v rodinné  vilce s věžičkou v nedaleké obci Lipová Lázně. Nejvíce si polepšil na FIDE Elo Jenda Slepánek a také Radka Slepánková, potřebné body pro první FIDE Elo sbírali Marek Hruška, David Steiner i Robi Kudlička. Ostatní hráči potvrdili v podstatě své nasazení a tak byli na závěr všichni vyškovští hráči spokojeni. Příští 28. ročník se hraje od 18.8.2018, tak si zajistěte na tento termín potřebné volno!

 

Odkaz na stránky pořadatele

Výsledky turnaje A

Výsledky turnaje B

Fotogalerie sobota a neděle (Karel H.)

Fotogalerie Staně Vémoly

Pro více partií si klikněte na záhlaví diagramu!

-
. kolo -
Jediný náš zástupce v turnaji A Vlasta Rozumek (vpravo) v debatě před zahájením kola s Vladimírem Hruškou..jpg
Kongresový sál byl zcela zaplněn.jpg
Pozápasové analýzy s Pavlem Porčem na základně.jpg
Snídaně pod pergolou pro bohy a valcíře.jpg
David Steiner vpravo sbíral první FIDE Elo body.jpg
Marek Hruška v modrém sbíral další body na první FIDE Elo, partii sleduje Robi Kudlička jn..jpg
Společné foto skupiny v Lipové-Lázně.jpg
Radka Slepánková se 2 řediteli, 2 poháry, 2 diplomy a 2 poukazy za 2. místo a nejlepší ženu v turnaji B.jpg

Komentáře

Přidat komentář

* Jméno:Email:
Text komentáře:
Ochrana proti SPAMu:Napište do políčka výsledek:
 
 Emailová adresa nebude zveřejněna. HTML kód není akceptován, odkazy nejsou aktivní!
 TIP: Reagujte na komentáře kliknutím na jejích pořadové číslo "př.[41]"
 
© sachyvyskov.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky