Návštěvnost

Šachoví mistři světa řekli

Alexandr Alexandrovič Aljechin:"

Pomocí šachů jsem si vypěstoval charakter, učí objektivitě, velikým mistrem se může člověk stát jedině tehdy, pozná-li své omyly, chyby a vady. Stejně tak je tomu i v životě.“

Play chess online
Počasí Vyškov - Slunečno.cz

Hledat

17. ročník Chess Lady 2024 za účasti Kristýny a Veroniky Dorazilové

(Lenka Voráčová)

Chess Lady s vyškovskou účastí

Již 17. ročník krásného a dobře organizovaného turnaje pro dívky do 20 let přivítalo husitské město Tábor. Nedaleko od střední průmyslové školy, kde se toto klání uskutečnilo, byly slyšet kravské zvonce cyklokrosových fandů, kteří mohli naživo sledovat právě probíhající mistrovství světa. "Blátošlapové" však mladým šachovým slečnám nijak hlavu nezamotali, a tak se kolem desáté hodiny mohly duely bez problémů rozběhnout.
Vyškovský šach reprezentovaly Kristýna a Veronika Dorazilovy, které si tak musely ráno pořádně přivstat, aby po spanilé jízdě dálnicí D1 byly na místě včas. Hráčky byly rozděleny do tří věkových kategorií, přičemž ročníky 2003 - 2007 a 2008 - 2012 měly turnaj společný.
Nejmladší šachistky (2013 a ml.) zahájily tradičně svižněji. Hrálo se v rapidovém tempu 2x20 min. + 5 vt. za tah.

Veronika, která hrála v mladším turnaji, ještě stále zkušenosti jen sbírá. Na turnaj jela s cílem hlavně nějak bodovat a neskončit poslední. Začátek byl bohužel podobný jako na nedávném BBéčku v Brně - tři zápasy a tři nuly. Ve spodní části turnaje se jí však začalo dařit a rozjela se ke stále zlepšujícímu výkonu. Kosila soupeřku za soupeřkou a po třech výhrách se rázem ocitla ve středu tabulky. V posledním kole ji tak čekala silná  A. Postlová, která dokázala v turnaji obrat o body i nasazenou jedničku. Veronika pak zahrála patrně nejvyspělejší kombinaci své šachové kariéry. Ve střední hře obětovala dočasně pěšce, aby jej získala dvoutahově zpět i s figurou! Partii pak dokázala úspěšně dokočírovat do vítězného konce. Ziskem 4b./7 tak poprvé dorovnala svou starší sestru. Výsledné 12. místo (tedy v první polovině tabulky) je pro Veroniku určitě úspěchem.

Kristýna byla ve starším turnaji nasazenou šestkou a los se s ní opravdu nemazlil. Po povinné výhře v prvním kole ji čekala nepříjemná Jakubše T. S., se kterou na nedávném mistrovství ČR v blesku prohrála. Hráčka klasicky klame Elem, to mezinárodní rapidové má podstatně níže, než to z vážných partií. Odveta Kristýně vyšla a mohla se radovat z průběžného děleného vedení v turnaji. Další soupeřkou jí byla dobře známá Zuzka Stará. Partie byla dlouhá a remíza zasloužená. Další dva zápasy se bohužel nepovedly, obě zkušenější soupeřky (nasazená první a třetí - M. Strnadová a D. Nagyová) využily chyb vyškovské šachistky, a ta tak utrpěla dvě porážky. Očekávala tedy v 6. kole lehčí soupeřku. Opak byl pravdou, S. Hosová byla obhájkyní loňského titulu. Remíza znamenala třetí bod v turnaji a ve finiši protivnici v podobě V. Kavanové, další hráčky s klamavě nízkým Elem. Kristýna udělala černými nepřesnost v zahájení, naštěstí se však ubránila a pěkným taktickým obratem rozhodla partii pro sebe. Výsledný rezultát? Za 4b./7 a vysoké PH turnajové 7. místo (ve své kategorii 5. pozice, a tedy rozšířené pódium). Tudíž ani zklamání, ani díra do světa.

Turnaj končil až kolem 18. hodiny, a tak se jednalo pro dívky i rodiče o velmi náročný den. Chess Lady v Táboře však má již pěknou tradici, a tak by jistě bylo dobré třeba v příštím roce vyslat z Vyškova větší výpravu, dívčí šachová základna je zde přece velmi početná.
Výsledky - kategorie A+B: Chess-Results Server Chess-results.com - Chess-Lady 2024 A+B
Výsledky - kategorie C: Chess-Results Server Chess-results.com - Chess-Lady 2024 C